نفت ۵۰ دلاری برای اقتصاد جهان چه معنایی دارد؟

0
204

ناظر اقتصاد : تاثیر کاهش قیمت نفت بر اقتصاد جهان بستگی به این دارد که تقاضای جهانی نفت در مواجهه با بالا رفتن ارزش دلار و کشمکش‌های تجاری جهان چگونه شکل می‌گیرد و عکس‌العمل تولیدکنندگان بزرگ نفت چیست.

چند ماه پیش تاجران اصلی نفت بازگشت نفت ۱۰۰ دلاری را پیش‌بینی می‌کردند. حالا با نصف شدن قیمت نفت باید ببینیم این سقوط قیمت چه معنایی برای اقتصاد جهان دارد.

واردکنندگان انرژی مثل هند و آفریقای جنوبی در این بین سود می‌برند. تولیدکنندگان نفت مثل روسیه و عربستان سعودی آسیب می‌بینند. بانک‌های مرکزی تحت فشار برای بالا بردن نرخ سود، مهلت می‌گیرند. کسانی که به دنبال احیای قیمت نفت هستند، مثل بانک ژاپن هم با جریان مخالف مواجه می‌شوند.

تمام نگاه‌ها به اجلاس G20 دوخته شده است تا مشخص شود آیا توافقی در مورد تولید بین عربستان و روسیه صورت می‌گیرد یا نه.

تاثیر نفت ارزان بر رشد جهانی چیست؟

با نزدیک شدن زمستان در نیمکره شمالی، کاهش قیمت نفت از خانواده‌ها و کسب و کارها طی این دوره افت رشد اقتصادی حمایت می‌کند. کشورهای واردکننده نفت که دچار کمبود بودجه هستند مثل آفریقای جنوبی، سود خواهند برد. چین بزرگترین واردکننده نفت است و در حال حاضر در بحبوحه جنگ تجاری با آمریکا و چالش‌های داخلی، درگیر متعادل‌سازی وسیعتری در اقتصاد خود است.

 تاثیر نفت ارزان بر تورم چیست؟

قیمت پایین‌تر نفت یعنی فشار کمتر بر تورم و فشار کمتر بر بانک‌های مرکزی برای افزایش نرخ سود. مثلا کاهش قیمت انرژی برای هند تعیین‌کننده است و دورنمای بانک رزرو هند را به حالت طبیعی باز می‌گرداند.

اقتصادهای نوظهور چگونه با کاهش قیمت نفت مواجه می‌شوند؟

هر ۱۰ دلار کاهش قیمت در هر بشکه نفت درآمد بازارهای نوظهور واردکننده نفت را حدود ۰.۵ تا ۰.۷ درصد تولید ناخالص داخلی بالا می‌برد. همین مقدار کاهش قیمت نفت ، ۳ تا ۵ درصد افت تولید ناخالص داخلی در اقتصادهای خلیج فارس به وجود می‌آورد و یک کاهش ۱.۵ تا ۲ درصدی در تولید ناخالص داخلی برای امارات، روسیه و نیجریه در پی خواهد داشت. تمام این‌ها به صورت سالیانه محاسبه شد‌ه‌اند.

معنای نفت ارزان برای بزرگترین اقتصاد جهان چیست؟

ترامپ سقوط قیمت نفت را معادل کاهش مالیات توصیف می‌کند ولی کاهش اتکای آمریکا به نفت وارداتی به خاطر افزایش تولید شیل، پیامدهای مثبت اقتصادی را در سطح صنعت از بین می‌برد.

نظر بدهید