تبعات اقتصادی تنش میان غرب و عربستان درپی ناپدید شدن جمال خاشقجی

0
607

ناظر اقتصاد: در پی بالا گرفتن تنش میان غرب و عربستان سعودی بر سر ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی جمال خاشقجی، شماری از شرکت‌های اقتصادی آمریکایی از شرکت در کنفرانس سرمایه‌گذاری در ریاض انصراف داده‌اند.

به نقل از یورونیوز، جیمی دیمون رئیس بانک جی‌پی مورگان چیس، بزرگترین بانک ایالات متحده، و بیل فورد، از رؤسای شرکت خودروسازی فورد، سفر از پیش‌برنامه‌ریزی شده خود را به پایتخت عربستان سعودی لغو کرده‌اند. دلایل شرکت نکردن این دو چهره اقتصادی آمریکا در کنفرانس سرمایه‌گذاری این ماه اعلام نشده و سخنگویان این شرکت‌ها از ارائه توضیح در این خصوص خودداری کرده‌اند که آیا ناپدید شدن خاشقجی در این تصمیمات نقش داشته یا نه.

جمال خاشقجی

دارا خسروشاهی، رئیس ایرانی‌تبار شرکت اوبر و استیو کیس، از بنیان‌گذاران میلیاردر شرکت ای.او.ال پیشتر گفته بودند که به این نشست نخواهند رفت.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که این اقدام می‌تواند بقیه شرکت‌های آمریکایی نظیر مسترکارد، بانک آمریکا و گلدمن‌ساکس را تحت فشار قرار دهد تا از این رویداد کنار بکشند.

اجلاس سرمایه‌گذاری ریاض، معروف به «داووس در صحرا»، به طور معمول محل حضور رؤسای شماری از بزرگترین شرکت‌های تجاری و همچنین رسانه‌ای جهان است. در حالی که انتظار می‌رفت مقامات سعودی از این اجلاس به طور ویژه برای تبلیغ اصلاحات شاهزاده بن‌سلمان بهره بگیرند، این رویداد اکنون تحت تاثیر ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی قرار گرفته است.

خاشقجی، مقیم آمریکا و مقاله‌نویس نشریه واشنگتن‌پست، که مطالبی در نقد سیاست‌های عربستان سعودی می‌نوشت روز ۲ اکتبر پس از ورود به ساختمان کنسولگری این کشور در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. ترکیه معتقد است او به قتل رسیده و جسدش از محل خارج شده است.

بنگاه‌های خبری بزرگ دنیا نظیر سی‌ان‌ان، فایننشال تایمز، نیویورک‌تایمز، سی‌ان‌بی‌سی و بلومبرگ پیشتر از شرکت در کنفرانس ریاض انصراف داده بودند.

این اتفاق می‌تواند بر قراردادهای خرید تسلیحات عربستان سعودی نیز می‌تواند تاثیر بگذارد. به طوری که وزیر امور خارجه انگلیس گفت: ماجرای خاشقچی در رابطه ما با عربستان تأثیر خواهد گذاشت. این حادثه باارزش‌های ما سازگاری ندارد؛ بخشی از آن مربوط به خشونت به‌ کار رفته در قتل او و بخش دیگر ماجرا این است که او یک روزنامه‌نگار بوده است.

هانت در پاسخ به سؤالی درباره علت تداوم همکاری‌های تسلیحاتی انگلیس و عربستان، باوجود نقش ریاض در ایجاد بحران انسانی در یمن، گفت: ما به هر قیمتی به دنبال سود نیستیم و کشورهایی زیادی هستند که با آن‌ها رابطه تسلیحاتی نداریم. به ‌طور مثال ما به چین که به ‌طور بالقوه بازار بزرگی به شمار می‌رود و یا کشورهایی که رابطه دوستانه داریم مانند عراق، لبنان و لیبی سلاح نمی‌فروشیم.

جمال خاشقجی روزنامه‌نگار، مقاله‌نویس و نویسنده اهل کشور عربستان سعودی بود. وی همچنین مدیر و سردبیر ارشد شبکه خبری العرب و از منتقدان نحوه حکمرانی در عربستان بود. خاشقجی در ۲ اکتبر ۲۰۱۸ (۱۰ مهر ۱۳۹۷) به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و در داخل کنسولگری عربستان به قتل رسید.

نظر بدهید