برنامه‌ریزی عربستان برای تبدیل شدن به هاب تجارت گندم

0
2240

ناظراقتصاد: عربستان قصد دارد با همکاری روسیه به مرکز تجارت و توزیع محصولات کشاورزی این کشور و به‌طور خاص گندم در بین کشورهای منطقه تبدیل شود. مقامات کشورهای روسیه و عربستان درحال مذاکره برای انجام طرحی هستند که عربستان را به مرکز تجارت محصولات کشاورزی و به طور خاص گندم در منطقه تبدیل می‌کند. بر اساس گفته سخنگوی وزارت کشاورزی روسیه، کشور عربستان جایگاه جغرافیایی مناسبی برای توزیع گندم و دیگر محصولات کشاورزی روسیه در منطقه دارد و از زیرساخت‌های ارتباطی مناسبی نیز برخوردار است.

از این رو کشور روسیه قصد دارد بخش زیادی از محصولات کشاورزی خود را از طریق این کشور بین دیگر کشورهای منطقه و همچنین کشورهای شمال آفریقا توزیع نماید.

بر اساس این توافق عربستان تنها واسطه محصولات کشاورزی روسیه نخواهد بود؛ بلکه در این قرارداد عربستان محصولات کشاورزی روسیه را خریداری می‌کند و آن را به هر میزان که بتواند به دیگر کشورها صادر خواهد کرد. به این ترتیب عربستان به مرکز تجارت گندم و دیگر محصولات کشاورزی در منطقه تبدیل خواهد شد.

طبق گفته سخنگوی وزارت کشاورزی روسیه کشور عربستان نیز تمایل زیادی برای اجرایی شدن این قرارداد با کشور روسیه و تبدیل شدن به مرکز تجارت محصولات کشاورزی در منطقه دارد.

کشور روسیه در سال جاری میلادی با رونق تولیدات کشاورزی، رکود تولید غلات خود را شکسته است و از این رو به دنبال آن است تا مشتریان جدیدی برای صادرات پیدا نماید.

در حال حاضر روسیه بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده غلات در جهان محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۶ میلادی روسیه بیش از ۱۲۰.۷ میلیون تن محصول کشاورزی تولید کرده است که انتظار می‌رود تا پایان سال جاری به بیش از ۱۲۴ میلیون تن برسد.

همچنین وزارت کشاورزی روسیه اعلام کرده است انتظار می‌رود در نیمه دوم سال جاری میلادی و نیمه ابتدایی سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۴۵ میلیون تن محصول کشاروزی از این کشور صادر شود. این میزان در مدت مشابه سال قبل در حدود ۳۵.۵ میلیون تن بوده است.

کشور روسیه همچنین مذاکراتی را با کشور امارات برای انتقال گندم خود به این کشور و صادرات به دیگر کشورها انجام داده است. با اینحال به گفته مقامات روسی کشور عربستان از جایگاه مناسب‌تری برای توزیع گندم روسیه بین کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا برخوردار است.

نظر بدهید