تحلیل بازار ارز در هفته آخر آبان ۹۸

0
334

ارز دولتی در هفته آخر آبان ۹۸

روند قیمتی یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۱۸ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۴۳۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۸۶ ریال دیگر نیز افزایش یافت و برابر ۴۶۵۱۶ ریال شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۹۰ بود. در قیمت گذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۹۰ در ابتدا و انتهای هفته بود. در بازار آزاد این نسبت در تمام ایام هفته برابر ۰.۹۰ بود.

ارز بازار آزاد

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نوسانی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۳۷۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۲۲۲۰۰ ریال بود. در طی هفته قیمت دلار افزایش یافته و در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۲۹۵۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۱۹۲۵۰ ریال بود. متوسط قیمت دلار در این هفته برابر ۱۲۱۰۹۰ ریال بود.

نرخ دلار پس از ۴ روز استقرار در کانال ۱۲ هزار تومان چهارشنبه با افت ۰.۴ درصدی به ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. برخی تحلیلگران انتظار دارند با فروکش التهابات روزهای اخیر، دلار به سطوح قیمتی یک هفته پیش بازگردد. این گروه روند نزولی نرخ ارز در بازار آزاد و کاهش فاصله آن از نرخ صرافی‌های دولتی و همچنین کاهش خریداران در بازار را نشانه‌های فروکش هیجانات می‌دانند. در مقابل، افزایشی‌های بازار تقاضای فصلی دلار را عاملی برای سوخت‌گیری دوباره ارز طی هفته‌های پیش‌رو می‌دانند. همچنین در آخرین اقدام انجام شده مشمولان دلار ۴۲۰۰ تومانی به ۷ قلم کالا محدود شد. این خبر از یکسو نوید افزایش منابع ارزی بازارساز و قدرت آن را در بازار می‌دهد و از سوی دیگر نشان می‌دهد بازارساز به‌دلیل کمبود ارز دست به چنین عملی زده است.

نرخ ارز آبان را پایین‌تر از محدوده نوسان مهرماه آغاز کرد. افت دلار پایدار نبود و شاخص ارزی کشور پس از لمس نرخ ۱۱ هزار و ۱۴۰تومان در ۲ آبان، با افزایش تقاضای تجاری ارز بر مدار صعودی قرار گرفت. نرخ دلار ابتدای هفته قبل در پی بروز نارضایتی عمومی از افزایش قیمت بنزین، وارد کانال ۱۲ هزار تومان شد و یکشنبه بیشترین نرخ در حدود ۴ ماه اخیر را تجربه کرد. درحالی‌که عده‌ای تصور می‌کردند مرز ۱۲ هزار تومان کف جدیدی برای نرخ دلار باشد، افزایش فروش‌ها از دوشنبه گذشته دلار را به زیر این مرز روانه کرد. به عقیده برخی تحلیلگران رفتار محتاطانه معامله‌گران و اختلال در شبکه اینترنت کشور در عدم شکل‌گیری تقاضای سفته‌بازانه قابل توجه موثر بود.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نوسانی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۳۴۲۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۱۳۴۴۲۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۲۴۵ ریال کاهش داشته و برابر ۱۳۱۱۷۵ ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۳۳۱۹۹ ریال بود.

تحلیل بازار ارز در هفته آخر آبان 98

نظر بدهید