تحلیل بازار ارز در هفته دوم آبان ۹۸

0
254

ارز دولتی در هفته دوم آبان ۹۸

روند قیمتی یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. ارز در هفته دوم آبان ۹۸ و در ابتدای هفته قیمت یورو نسبت به انتهای هفته گذشته ۲۳۸ ریال کاهش داشته و برابر ۴۶۵۳۷ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۶۷ ریال افزایش داشته و برابر ۴۶۹۰۴ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.
نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته تا روز دوشنبه برابر ۰.۹۰ و از روز سه شنبه برابر ۰.۸۹ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت در ابتدای هفته برابر ۰.۹۰ و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۹ بود. در بازار آزاد این نسبت در روزهای کاری هفته تا روز دوشنبه برابر ۰.۹۰ و از روز چهارشنبه برابر ۰.۸۹ بود.

ارز بازار آزاد

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۰۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۱۲۵۰۰ ریال مبادله شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار ۵۰۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۱۱۳۰۰۰ ریال بود. متوسط قیمت دلار در این هفته برابر ۱۱۲۵۰۰ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۶۳۳ ریال بود.

در این هفته به دلیل نیمه تعطیل بودن، بازارها زیاد نوسانی نداشتند اما به دلیل اتفاقات رخ داده در سطح جهانی هفته مهمی در بازارهای ارزی محسوب می‌شد. همانطور که عمده تحلیلگران انتظار داشتند در این هفته فدرال رزرو نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد کاهش داده و از ۲ درصد به ۱.۷۵ درصد رساند.

باید توجه شود این نرخ بهره؛ نرخ بهره دستوری نیست و در واقع نرخ تنزیل مجدد است. یعنی بهره‏ای که به ذخایر اضافی بانک‌ها نزد این نهاد تعلق می‌گیرد. کاهش این نرخ به معنای سیاست انبساطی پولی و در نتیجه قدرت خلق پول و اعتبار و وام دهی بیشتر بانک‌های تجاری است که در کوتاه مدت می‌تواند منجر به رونق اقتصادی بیشتر در اقتصاد شود.

با پیش گرفتن این سیاست عرضه دلار در بازار زیاد می‌شود. فشار برای کاهش قیمت دلار به وجود می‌آید، حال اگر اثرگذاری این سیاست انبساطی زیاد باشد بخاطر رونق خوبی که اقتصاد با آن مواجه می‌شود به مرور کاهش قیمت دلار از بین رفته و دوباره دلار می‌تواند در برابر رقبای جهانی خود گارد افزایشی بگیرد. چیزی که البته زیاد مورد خشنودی ترامپ نیست.

دلار آمریکا پیش از انتشار گزارش‌های اقتصادی آمریکا تحت فشار قرار دارد. این اولین بار در دو سال گذشته است که تحلیلگران انتظار رشد ضعیف ۸۰ تا ۹۵ هزار واحدی NFP را دارند. برخی از تحلیلگران بر این باورند که بدبینی بیش از حد اقتصاددانان می‌تواند باعث شوک مثبت در دلار آمریکا شود.

در واقع از دید تحلیل بنیادی اقتصاددانان به حدی نسبت به شرایط بدبین هستند که اگر گزارش NFP کمی بهتر از انتظارات باشد، موجب شوکه شدن بازار خواهد شد. در هر صورت انتظار می‌رود که تمرکز بازار بیشتر به نرخ رشد دستمزدها باشد.

اقتصاددانان انتظار دارند که نرخ رشد دستمزدها ۰٫۳ درصد باشد، که اگر این پیش‌بینی تحقق یابد خبر خوبی برای اقتصاد آمریکا خواهد بود. در مقابل اگر نرخ رشد دستمزدها ضعیف‌تر از ۰٫۳ درصد باشد، شاهد تشدید بدبینی‌ها نسبت به آیند اقتصاد آمریکا خواهیم بود و در نتیجه دلار دوباره حرکات نزولی را از سر خواهد گرفت.

در حال حاضر چشم‌انداز اقتصاد آمریکا با تناقض‌های عجیبی همراه است. در عین حال که انتظارات و تمایلات در بخش مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها به طور قابل‌توجهی تضعیف شده و همه نسبت به آینده بدبین هستند، اما مخارج مصرف‌کنندگان قوی بوده است.

گزارش‌های خوب بخش تولیدی چین موجب کاهش نگرانی‏ها از چشم‌انداز اقتصاد جهانی شده است. با این حال هنوز شک و تردیدها نسبت به روند مذاکرات تجاری آمریکا و چین پابرجاست. درحالی‌که آمریکا و چین فاصله کمی با امضای فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین دارند، اما مقامات دولت چین نسبت به توافق تجاری جامع و بلندمدت بدبین هستند.

در حال حاضر USDJPY موقعیت خود را در بالای ۱۰۸ حفظ کرده است. گزارش‌های خوب اقتصادی آمریکا می‌توانند نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری را هم به تعادل برسانند، اما اگر داده‌های اقتصادی موجب تشدید نگرانی‏ها شوند، USDJPY به ۱۰۷٫۵۰ سقوط خواهد کرد.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته بدون تغییر نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۲۵۰۰۰ ریال مبادله شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۵۰۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۱۲۶۵۰۰ ریال مورد مبادله واقع شد. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۲۵۲۵۰ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۵۷۰ ریال بود.

در بازار فارکس پوند انگلستان تقویت شده است. پارلمان با پیشنهاد دولت برای برگزاری انتخابات سرتاسری در روز ۱۲ دسامبر موافقت کرده است. یورو هم وضعیت باثباتی دارد. داده‌های اقتصادی ناحیه یورو نشان می‌دهند که رشد اقتصادی فرانسه در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۹ بهتر از انتظارات بازار بوده است.

تحلیل بازار ارز در هفته دوم آبان 98

نظر بدهید