تحلیل بازار بورس در هفته آخر مرداد ۹۸

0
371

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات بازار بورس در هفته آخر مرداد ۹۸ ، شاخص کل با ۴۷۳۶ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۲۶۶۱۲۷ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۳۸۵۳ واحد افزایش معادل ۵.۶۴ درصد به رقم ۷۲۱۲۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول با ۳۱۴۱ واحد افزایش به رقم ۱۹۳۳۶۸ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۰۹۶۶ واحد افزایش عدد ۵۴۱۴۰۶ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۱.۶۵ درصد کاهش و شاخص بازار دوم با ۲.۰۷ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به ۲۳ مردادهفته منتهی به ۳۰ مردادشرح
% ۴۸% ۱.۸۲۶۱,۳۹۲۲۶۶,۱۲۷شاخص کل
% ۱۱۲% ۵.۶۶۸,۲۷۳۷۲,۱۲۵شاخص کل هم وزن
۱,۲۱۳,۸۳۷% ۳۹۴۱,۰۰۴۵۶,۹۷۷ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۳۹۲,۱۹۵% ۷۰۱۳,۶۳۱۲۳,۱۲۴حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

در ۴ روز کاری بازار بورس در هفته آخر مرداد ۹۸، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۵۶۹۷۷ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳۹ درصد افزایش یافت. در ضمن تعداد ۲۳۱۲۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۹۸۹ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۷۰ درصد و ۵۳ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند.

این در حالی است که تعداد ۱۰۳ میلیون واحد از صندوق های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۱۲۰ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۴ درصد و ۱ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد ۰.۱ میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۸۰ میلیارد ریال معامله شد.

شاخص کل بازار بورس در هفته آخر مرداد ۹۸

شاخص کل بورس تهران در مرداد کمترین بازدهی ماهانه را طی سال‌جاری ثبت کرد. رشد ۵.۲ درصدی شاخص کل در شرایطی رقم خورد که میانگین ارزش معاملات هم به کمترین مقدار از ماه نخست سال رسید. کاهش قیمت‌های جهانی مواد خام وابستگان بورسی را زیر فشار گذاشت و در این میان، سهام معدنی با افت ۷ درصدی شاخص بیشترین فشار را تحمل کردند.

با وجود این، صنایع غیرکامودیتی‌محور و تک‌سهم‌ها با سرعت به رشد خود ادامه دادند. غلبه فضای ناشی از حذف دلار موسوم به ۴۲۰۰ تومانی از چرخه ارزش‌گذاری سهم‌ها در کنار تمرکز فعالان بورسی به روی موضوع افزایش سرمایه به‌ویژه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بازدهی حدودا ۲۰ درصدی را برای شاخص هموزن رقم زد.

بازارهای داخلی در دومین ماه تابستان گرچه مسیر ماه‌های قبل را ادامه دادند، اما جنس نوسان قیمتی بازارها متفاوت بود. شاخص کل بورس تهران در مسیر پرشتاب صعودی خود در مرداد نیز رشد ۵ درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل‌هموزن با اثرگذاری یکسان نمادها، رشد ۲۰ درصدی را تجربه کرد. برخلاف ماه‌های گذشته که اتفاق نظر بر ارزندگی سهام وجود داشت شدت تقابل نظرات درخصوص حباب قیمتی یا ارزندگی سهام به اوج خود رسید.

نقش نمادهای کوچکتر در حباب قیمتی

در این میان رالی کوچک‌ترهای بورسی نیز مباحث پیرامون حباب قیمتی در این نمادها را بیش از پیش تشدید کرد. اما بازار دلار جهت خلاف بورس را که مسیری صعودی داشت در پیش گرفت. دلار به حرکت در مسیر نزولی همچون ماه‌های قبل ادامه داد؛ به گونه‌ای که برخی وضعیت بازار را این‌گونه توصیف می‌کردند؛ انجماد ارزی در میانه تابستان.

مهم‌ترین شاهد این توصیف ثبت رکورد نزولی و پایین‌ترین درجه انحراف معیار بود. انحراف معیار دلار نسبت به میانگین ماهانه به ۱۶۷ تومان رسید که کمترین میزان از اسفند ۹۶ بود. دلار در مرداد افت ۵ درصدی را تجربه کرد. نزول و کاهش شدت نوسان ارزی اثرات خود را در بازار سکه نیز منعکس کرد و با وجود رشد ۵ درصدی قیمت طلا در بازار جهانی اما سکه نیز افت ۱.۸ درصدی را در مرداد تجربه کرد.

محصولات شیمیایی، انبوه‌سازی، املاک و مستغلات و فلزات اساسی به‌ترتیب سه صنعتی بودند که بیشترین سهم از ارزش معاملات بازار سهام فرابورس را در مردادماه به خود اختصاص دادند. از این رو نمادهای زیرمجموعه گروه محصولات شیمیایی‌ با ارزش معاملاتی بالغ بر یک هزار و ۴۴۵ میلیارد تومان سهم ۱۱ درصدی، گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات با ارزش دادوستدی یک هزار و ۲۸۳ میلیارد تومان سهم ۱۰ درصدی و گروه فلزات اساسی با معاملاتی به ارزش ۷۶۸ میلیارد تومان سهم ۶ درصدی را از مجموع ارزش معاملات سهام در اختیار گرفتند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی در هفته آخر مرداد ۹۸

رئیس فدرال رزرو در سخنرانی بعد از نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو کمتر از حد انتظارات بازار متمایل به سیاست‌های انبساطی پولی بوده است. به همین دلیل سرمایه‌گذاران از این واهمه داشتند که شاید کاهش نرخ بهره اخیر فدرال رزرو، آخرین کاهش نرخ بهره در آینده نزدیک باشد. پیش از سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا شاهد رشد شاخص‌های سهام جهانی هستیم و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری هم افزایش یافته است. شاخص Stoxx Europe 600 رشد کرده و در حال ثبت اولین هفته مثبت در پنج هفته گذشته است.

شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم از بازگشایی مثبت بورس سهام آمریکا حکایت دارند.

تحلیل بازار بورس در هفته آخر مرداد 98

نظر بدهید