تحلیل بازار بورس در هفته اول آبان ۹۸

0
391

ناظر اقتصاد: شاخص کل هم وزن بورس در هفته اول آبان ۹۸ با ۳۸۲۴ واحد کاهش معادل ۴.۵۲ درصد به رقم ۸۰۸۲۴ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول با ۲۲۳۰ واحد کاهش به رقم ۲۲۲۸۷۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۰۲۷۷ واحد کاهش عدد ۶۱۹۱۲۳ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۰.۹۹ درصد کاهش و شاخص بازار دوم با ۱.۶۳ درصد کاهش نسبت به هفته قبل همراه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۵۱۵۲۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳۱.۹۸ درصد کاهش یافت.

از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به ۲۴ مهرهفته منتهی به ۱ آبانشرح
% ۷۱.۲% (۱.۲)۳۰۹,۶۴۷۳۰۵,۸۰۸شاخص کل
% ۱۴۵.۱% (۴.۵)۸۴,۶۶۳۸۰,۸۲۴شاخص کل هم وزن
۲,۰۲۷,۵۳۰% (۳۲)۷۵,۷۵۲۵۱,۵۲۵ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۵۹۹,۸۹۳% (۲۷.۲)۱۶,۴۹۶۱۲,۰۱۷حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

در ضمن در بورس در هفته اول آبان ۹۸ ، تعداد ۱۲۰۱۷ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۱۵۶ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۷.۲ درصد کاهش و ۳۱ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۵۲۸ میلیون واحد از صندوق های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۵۴۶۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و هردو با ۹ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد ۶۰۰ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۶۰۹ میلیارد ریال معامله شد.

در هفته گذشته هراس معامله‌گران و موج فروش دسته‌جمعی در بازار سهام تا حدی فروکش کرد. شاخص کل بورس تهران افت ۱.۲ درصدی (معادل ۳۸۳۹ واحد) را در این مدت تجربه کرد. انتشار گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌های بورسی ‌مهم‌ترین اتفاق هفته گذشته بازار سهام بود که توانست انتظارات بسیاری از معامله‌گران به خصوص سهامداران گروه‌های بزرگ و کالایی‌محور را برآورده کند. در سوی دیگر، کارنامه‌های ناامیدکننده از غول‌های گروه خودرو نتوانست مانع اقبال این نمادها شود. «خودرو» و «خپارس» در آخرین دادوستدهای بازار سهام با رشد قیمت مواجه شدند. از سوی دیگر، لوایح مرتبط با FATF که سر خط اخبار این روزهای کشور است، در صورت تصویب نهایی می‌تواند با کاهش دادن ریسک‌های غیراقتصادی و همچنین کاهش انگیزه سفته‌بازی در بازارهای موازی بورس، از بازار سهام حمایت کند.

تهران معاملات بورس در هفته اول آبان ۹۸ را نیز مثبت به پایان رساند تا سال ۹۸ تا به اینجای کار هیچ ماه منفی به خود ندیده باشد. با این حال از میزان رشد شاخص کل این بازار کاسته شد و کمترین مثبت بورس در سال‌جاری به ثبت رسید. در این میان نگاهی به خالص تغییر مالکیت معامله‌گران نشان از تداوم خرید بازیگران خرد برای سومین ماه متوالی دارد. به این ترتیب در مجموع دادوستدهای مهرماه، یک هزار و ۲۲۳ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی معامله‌گران حقوقی به سبد سهام حقیقی‌ها افزوده شد. یکی از نکات قابل توجه این آمار اما چرخش زمین بازی معامله‌گران بود. به این ترتیب در‌حالی‌که طی ماه‌های گذشته سهامداران حقیقی عمده خرید خود را در سهام و گروه‌های کوچک بازار انجام می‌دادند، مهرماه گروه‌های بزرگ سهامی نیز در لیست خرید این دسته از معامله‌گران قرار گرفتند. این مهم در رشد ناموزون صنایع بورسی نیز خود را نشان داد. شرایطی که سبب شد تا در برابر رشد ۲ درصدی شاخص کل، شاخص هم‌وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، ۶.۷ درصد افت کند.

تحلیل جهانی بورس در هفته اول آبان ۹۸

سرمایه‌گذاران در حال ارزیابی تحولات سیاسی جهانی و گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی هستند. گزارش‌های مالی شرکت‌های سهامی بزرگ می‌تواند وضعیت سلامت اقتصاد جهانی را به‌خوبی به تصویر بکشد.

اگر مجلس انگلیس با توافق نامه فعلی خروج از اتحادیه اروپا موافقت نکند باید شاهد ریزش پوند و بورس باشیم. ریسک یک خروج بدون توافق نسبت به گذشته خیلی کمتر شده اما ممکن است دولت در صورت تداوم مخالفت‌های پارلمان با برگزیت، مجلس را منحل و انتخابات مجدد برگزار کند.

تحلیل بازار بورس در هفته اول آبان 98

نظر بدهید