تحلیل بازار بورس در هفته اول اسفند ۹۷

0
127

در پایان معاملات بازار بورس در هفته اول اسفند ۹۷، شاخص کل با ۲۱۷۹ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۵۹۴۹۰ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۴۴۶ واحد افزایش به رقم ۱۱۹۴۴۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۷۸ واحد افزایش عدد ۳۰۸۴۲۳ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۱.۳۸ و شاخص بازار دوم هر دو با ۰.۱۲ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

تحلیل بازار بورس در هفته اول اسفند ۹۷

در ۵ روز کاری بازار بورس در هفته اول اسفند ۹۷، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۲۲۵۶۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۹۰ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۶۷۴۵ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از یک میلیون دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۶۶ و ۱۵۵ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۳۹ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۵۹۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۳۹۲ درصد و ۳۸۰ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

شاخص کل بازار بورس در هفته اول اسفند ۹۷

شاخص کل بورس تهران طی معاملات بازار بورس در هفته اول اسفند ۹۷ قبل حدود ۱.۴ درصد افزایش یافت و در ارتفاع ۱۵۹ هزار و ۴۹۰ واحدی قرار گرفت. رشد چشمگیر بهای کالاهای پایه و افزایش نرخ ارز توانست پایان مثبتی را در برابر افت‌های متوالی بهمن‌ماه رقم زند و ارتفاع دماسنج بورس را به بیشترین میزان خود از سیزدهم بهمن‌ماه برساند. نتایج مثبت مذاکرات تجاری بین دو اقتصاد برتر جهان سیگنال صعودی را برای کامودیتی‌ها به بازار جهانی مخابره کرد و باعث رشد سریع بهای فلزات رنگین، سنگ‌آهن و از همه مهم‌تر نفت شد.

از طرفی بورس کالامحور تهران به‌طور سنتی به افزایش نرخ ارز واکنش نشان داد و سهام کالایی صادرات‌محور را با رشد قابل‌توجه مواجه ساخت. حال باید منتظر واکنش بورس‌بازان به گزارش‌های عملکرد ماهانه شرکت‌های بورسی و اثر آن بر معاملات باشیم.

با این حال نکته بسیار مهمی که در شرایط کنونی مورد توجه است ادامه مسیر قیمتی سهام به‌خصوص در ماه پایانی سال است. از ابتدای سال ۹۷ سهام همگام با دیگر بخش‌های اقتصاد نوسانات شدیدی را تجربه کرده است. جهش شاخص سهام در تابستان به‌دنبال بی‌ثباتی اقتصاد کشور رقم خورد. به این ترتیب جهش نرخ دلار و تورم و جولان نقدینگی در اقتصاد کشور رشد قیمتی سهام را به‌دنبال داشت.

عبور از سقف تاریخی در پاییز ۹۷

با این حال در هفته‌های نخست پاییز بود که شاخص از سقف تاریخی خود عقب‌نشینی کرد و در ادامه نیز مسیر نزولی را در پیش گرفت. ضعف بازارهای جهانی و ریزش قابل توجه قیمت نفت و دیگر کامودیتی‌ها طی این ماه‌ها در کنار افت نرخ دلار در بازار آزاد و مهم‌تر از همه نگرانی‌های سیاسی از عواملی بودند که مانع از شکل‌گیری تقاضا در سهام بنیادی شدند. در نتیجه تنها سهام سازگار با ذائقه سفته‌بازی در این مدت رشد قیمتی را تجربه کردند. این روند تا ابتدای هفته جاری نیز ادامه یافت، اما طی روزهای معاملاتی اخیر با نشانه‌ها از ثبات قیمتی در بازار جهانی و رشد دوباره دلار در بازار آزاد شاهد شکل‌گیری موج جدیدی از تقاضا در بازار سهام بودیم.

بازارهای جهانی در هفته اول اسفند ۹۷

قیمت کالاها در بازار جهانی مسیر صعودی را در پیش گرفته‌اند. در مقایسه کف قیمتی ماه‌های قبل، قیمت کالاهای دارای اهمیت برای سهام بورسی در گروه فلزات رشد ۱۰ تا ۲۰ درصدی را تجربه کرده‌اند. در لحظه تنظیم این گزارش هر تن مس به مرز ۶۵۰۰ دلار، هر تن روی از سطح ۲۷۰۰ دلار عبور کرده و هر بشکه نفت برنت نیز تا میانه کانال ۶۷ دلار رشد کرده بود.

علاوه بر این مقاطع فولادی شامل اسلب، بیلت، فولادهای ساختمانی مانند میلگرد و تیرآهن و همچنین انواع ورق نیز پس از ریزش طی هفته‌های اخیر رشد خوبی را تجربه کرده است. در این خصوص نفت برنت رشد بیش از ۳۰ درصدی را نسبت به کف قیمتی ۳ ماه اخیر تجربه کرده است. مس و روی و همچنین مقاطع فولادی رشد بیش از ۱۰ و بعضا تا نزدیکی ۲۰ درصدی را نسبت به کف قیمتی ۳ ماهه تجربه کردند.بررسی کلی رویه قیمتی فلزات نشان از این موضوع دارد که اطلاعات کلان بیشترین نقش را در نوسانات قیمتی این کالاها دارد.

بر این اساس اخبار از حوزه اقتصاد جهانی و به‌خصوص چین اثر به مراتب محسوس‌تری نسبت به دیگر عوامل مانند تغییرات موجودی انبارها دارد. البته این موضوع به این معنا نیست که رویه عرضه و تقاضا در نوسان قیمتی بی‌اثر است، اما به‌صورت مشخص کالاها به‌خصوص فلزات اثر محسوسی را از اخبار در حوزه کلان می‌پذیرند. در نتیجه فلزات بیش از آنکه چشم به رویه کوتاه‌مدت عرضه و تقاضا در بازار داشته باشند از اخباری مانند جنگ تجاری غول‌های اقتصادی یا وضعیت اقتصاد جهانی اثرپذیری به مراتب بیشتری دارند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی در هفته اول اسفند ۹۷

بازارهای سهام اقتصادهای نوظهور برای پنجمین روز متوالی رشد کرده‌اند. این طولانی‌ترین رالی صعودی در بازارهای سهام نوظهور است. شاخص سهام شرکت‌های کوچک چینی هم از ماه اکتبر تا به امروز ۲۱ درصد افزایش داشته و وارد روند صعودی شده است.

شک و تردیدها نسبت به چشم‌انداز اقتصاد جهانی و اخبار ضدونقیض از مذاکرات تجاری موجب نگرانی سرمایه گذاران بازار سهام شده است. با این حال تقاضا برای اوراق خزانه‌داری آمریکا به ‌عنوان دارایی حافظ ارزش تغییری نکرده و درواقع شاهد کاهش قیمت این اوراق و بالا رفتن نرخ بازدهی آن هستیم. این موضوع از دلار آمریکا هم حمایت کرده است. بعد از انتشار گزارش ضعیف شاخص سفارشات کالاهای بادوام آمریکا، شاخص‌های سهام آسیایی از ژاپن تا هنگ‌کنگ افت کرده‌اند. آمار فروش خانه در آمریکا هم بر نگرانی‌ها از رشد اقتصاد جهانی افزوده است.

تحلیل بازار بورس در هفته اول اسفند ۹۷

نظر بدهید