تحلیل بازار بورس در هفته اول تیر ۹۸

0
420

ناظر اقتصاد: در این گزارش به بررسی تحلیلی تحولات بازار بورس در هفته اول تیر ۹۸ پرداخته شده است. جدول زیر نمای کلی بازار بورس در هفته اول تیر ۹۸ را نشان می‌دهد.

در پایان معاملات بازار بورس در هفته اول تیر ۹۸، شاخص کل با ۱۳۶۹۸ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۲۴۸۵۷۸ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۲۱۰۳ واحد افزایش با ۳.۷۴ درصد رشد روبرو شد و به رقم ۵۸۳۶۴ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۱۲۱۹ واحد افزایش به رقم ۱۸۵۷۳۸ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۲۱۲۱ واحد افزایش عدد ۴۸۲۷۸۴ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۶.۴۳ و شاخص بازار دوم هر دو با ۴.۸۰ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

تحلیل بازار بورس در هفته اول تیر 98

در ۵ روز کاری بازار بورس در هفته اول تیر ۹۸، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۶۲۰۵۱ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۷ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۱۶۳۷۹ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۹۰۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۸ درصد و ۶ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند.

این درحالی است که تعداد ۳۳۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۳۵۰۷ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۳ درصد و ۱۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

شاخص کل بازار بورس در هفته اول تیر ۹۸

شاخص کل بازار سهام طی معاملات نخستین هفته تابستان بیش از ۵.۸ درصد افزایش یافت و در ارتفاع ۲۴۸ هزار و ۵۷۸ واحد به کار خود پایان داد. به این ترتیب دماسنج بورس ششمین هفته صعودی متوالی را تجربه کرد. گزارش‌های عملکرد مطلوب شرکت‌ها در خرداد ماه و صورت‌های مالی فوق‌العاده برخی شرکت‌ها منجر به غلبه تقاضا بر فشار فروشندگان شد.

بهبود قیمت کامودیتی‌ها در بازار جهانی به واسطه از سرگیری مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا نیز نقش مهمی در بازگشت بزرگان کالایی بازار سهام به محدوده مثبت معاملاتی داشت. در این بین نمادهای اصلی صنایع پتروشیمی و فلزات اساسی خصوصا در روزهای پایانی هفته حمایت مضاعفی از شاخص کل به عمل آوردند.

روند مثبت با شیب ۶ درجه بازار بورس در هفته اول تیر ۹۸

بازار سهام هفته گذشته روندی مثبت با شیب قابل توجه نزدیک به ۶ درصدی را پشت سر گذاشت تا در عمل نسبت به برخی نااطمینانی‌ها در حوزه سیاسی و نیز توقف عوامل مساعد موثر بر سودآوری شرکت‌ها از جمله نرخ ارز آزاد بی‌تفاوت بماند. رکورد‌شکنی‌های پی در پی بازار سهام که در ادامه یک صعود ممتد و پرقدرت تزریق نقدینگی از سوی بازیگران حقیقی صورت می‌گیرد که باعث رشدهای انفجاری سهام و ایجاد نوعی از حالت بی تفاوتی به فاکتورهای بنیادین و اصول ارزش‌گذاری به ویژه در صنایع کوچک‌تر نزد بسیاری از مشارکت‌کنندگان در بازار شده است.

در نقطه مقابل، در سهام شرکت‌های بزرگ‌تر، همگام با رشد نرخ‌های ارز پایه در بورس کالا و سامانه نیما نقش‌آفرینی مثبت عوامل محیطی بر سودآوری شرکت‌ها ادامه یافته است. در دو روز پایانی معاملاتی هفته البته نشانه‌هایی از اقبال به سهام بزرگتر نیز دیده شد. با توجه به اصل بازگشت قیمت به سمت ارزش ذاتی، انتظار می‌رود مسیر آینده بورس تهران از مسیر تعدیل دو گانه محبوبیت شرکت‌های کوچک و مهجوری شرکت‌های بزرگ بگذرد؛ وضعیتی که می‌تواند رالی‌های توفنده در سهام پیشتاز صنایع کوچک در هفته‌های اخیر را متوقف کند.

فاکتورهای مهمی که سهامداران باید در نظر بگیرند

بنابراین در شرایط کنونی سهامداران باید در تحلیل خود از آینده بورس به پنج فاکتور مهم توجه کنند. اول، تحولات سیاسی است که در مهم‌ترین رویداد هفته گذشته نشست کمیسیون مشترک برجام بود که به عقیده مقامات کشور در آن گام‌هایی هرچند ناکافی اما مثبت برداشته شد. دومین مساله به رشد نامتوازن صنایع کوچک و بزرگ و احتمال چرخش روند آنها برمی‌گردد. پیامدهای افت شتاب تورم، تحولات بازار ارز آزاد و نیما و همچنین آینده بازار جهانی نیز سه عامل دیگری هستند که در سرنوشت بورس تهران اثرگذار خواهند بود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

در آخرین روز معاملاتی ماه ژوئن و سه ‌ماهه دوم سال ۲۰۱۹، شاخص‌های سهام جهانی رشد ۶ درصدی را برای ماه ژوئن ثبت کرده‌اند و در عین حال بازار اوراق قرضه جهانی هم در حال ثبت بهترین عملکرد یک‌ ماهه در سال ۲۰۱۹ است. رشد بازار سهام و اوراق قرضه به خاطر تغییر در سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی دنیاست. همه انتظار کاهش نرخ‌های بهره را دارند. انتظار می‌رود که به خاطر رشد خوب خرده‌فروشی، شاخص مخارج شخصی هم مثبت باشد، اما به دلیل داده‌های اشتغال ضعیف آمریکا شاید رشد درآمد شخصی ناامیدکننده باشد.

در چند هفته گذشته USDJPY به شدت تحت فشار بوده و اگر اخبار مثبتی از نشست گروه ۲۰ منتشر شود، پتانسیل به راه انداختن بازگشت صعودی قوی را دارد. در حال حاضر USDJPY از سوی ۱۰۸ محدود شده است. معامله گران بایستی توجه داشته باشند که اگر آمریکا و چین توافق کنند که فعلاً تا شش ماه (یا بیشتر از شش ماه) از افزایش تعرفه‌های خودداری کنند، جریانات ریسک‌پذیری تمام بازارهای مالی را فرا خواهد گرفت.

تحلیل بازار بورس در هفته اول تیر 98

نظر بدهید