تحلیل بازار بورس در هفته دوم آبان ۹۸

0
258
از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به ۱ آبانهفته منتهی به ۸ آبانشرح
% ۷۳.۳% ۱.۲۳۰۵,۸۰۸۳۰۹,۶۶۱شاخص کل
% ۱۵۶.۵% ۴.۶۸۰,۸۲۴۸۴,۵۶۲شاخص کل هم وزن
۲,۰۵۸,۴۴۸% (۴۰)۵۱,۵۲۵۳۰,۹۱۸ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۶۰۶,۹۷۶% (۴۱)۱۲,۰۱۷۷,۰۸۲حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

در پایان معاملات بورس در هفته دوم آبان ۹۸ ، شاخص کل با ۳۸۵۳ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۳۰۹۶۶۱ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۳۷۳۷ واحد افزایش معادل ۴.۶۲  درصد به رقم ۸۴۵۶۲  واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول با ۲۶۱۸ واحد افزایش به رقم ۲۲۵۸۷۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۸۶۵۹ افزایش عدد ۶۲۷۷۸۱ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱.۱۷ درصد و شاخص بازار دوم با ۱.۴۰ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

در ۳ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۳۰۹۱۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۰ درصد کاهش یافت. در ضمن تعداد ۷۰۸۲ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۱۵۶ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب  ۴۱ درصد و ۱۲.۸ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند.

 این درحالی است که  تعداد ۳۱۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۳۲۳۹  میلیارد ریال مورد معامله  قرار گرفت و هرکدام به ترتیب با ۴۰ و ۴۱ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد ۱۰۰ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۵۰ میلیارد ریال معامله شد.

گرچه از تب و تاب معاملات سهام تا حدودی کاسته شده است اما برخی از نشانه‌ها در معاملات چهارشنبه از احتمال وقوع دوباره حرکت‌های توده‌وار حکایت داشت. حرکت توده‌وار یکی از نشانه‌های پایداری هیجان است که لازم است معامله‌گران به آن توجه ویژه داشته باشند. در این خصوص جهش سه درصدی شاخص کل هم‌وزن بار دیگر احتمال نوسان دسته‌جمعی سهام را افزایش داده است. چنین نوسانات قیمتی سهام که معمولا نشانه‌ای از ضعف تحلیل در بازار است می‌تواند همان‌طور که در مسیر مثبت رخ می‌دهد، مشابه با دوره اصلاح حدود یک ماه قبل، در مسیر نزولی نیز سوهان روح بازار شود. در این میان ارزش معاملات سهام به کمتر از هزار میلیارد تومان رسیده است.

تحلیل هفتگی بورس جهانی در هفته دوم آبان ۹۸

از بازار سهام اروپا خبر می‌رسد که شرکت خودروسازی ایتالیایی-آمریکایی Fiat Chrysler مذاکرات در رابطه با ادغام با شرکت فرانسوی PSA را تائید کرده است. اگر این دو شرکت ادغام شوند، صنعت خودروسازی جهان چهره جدیدی به خود خواهد گرفت و صنعت خودروسازی اروپا را تقویت خواهد کرد. سهام هر دو شرکت بین ۷ تا ۸ درصد رشد کرده‌اند.

تحلیل بازار بورس در هفته دوم آبان 98

نظر بدهید