تحلیل بازار بورس در هفته دوم اسفند ۹۷

0
73

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات بازار بورس در هفته دوم اسفند ۹۷، شاخص کل با ۵۸۰۵ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۶۵۲۹۵ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۵۰۸۴ واحد افزایش به رقم ۱۲۴۵۳۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۷۷۴۷ واحد افزایش عدد ۳۱۶۱۷۰ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۴.۲۶۸۹ و شاخص بازار دوم هر دو با ۲.۵۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

تحلیل بازار بورس در هفته دوم اسفند ۹۷

در ۵ روز کاری بازار بورس در هفته دوم اسفند ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۳۵۹۹۲ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۶۰ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۱۲۲۶۹ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۸۲ درصد و ۴ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند.

این درحالی است که تعداد ۲۷۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۹۱۸ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۹۹ درصد و ۸۳ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. از سویی دیگر در بازار بدهی ۱۰۰ هزار برگه به ارزش ۱۲۹ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.

شاخص کل بازار بورس در هفته دوم اسفند

شاخص کل بازار بورس در هفته دوم اسفند بیش از ۳.۶ درصد رشد کرد و در ارتفاع ۱۶۵ هزار و ۲۹۵ واحد قرار گرفت. به واسطه سیگنال‌های مطلوب سیاسی و اقتصادی به بازار جهانی، قیمت اکثر کامودیتی‌ها به ویژه فلزات اساسی، محصولات معدنی و مشتقات نفتی صعودی شدند. اثر توامان گزارش‌های مطلوب ماهانه شرکت‌های بورسی در بهمن‌ و رشد سهام کالامحور با افزایش سمت تقاضا دماسنج بورس را در روز دوشنبه بر اوج قله زمستانه قرار داد.

در این دوره فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند و دو غول «فولاد» و «فملی» بیشترین حمایت را از شاخص کل به عمل آوردند. با این حال شوک سیاسی استعفای دکتر ظریف این روند صعودی را مختل کرد و شاهد افت نماگر بازار در روز سه‌شنبه بودیم. اما رد شدن این استعفا با مهار التهاب بازار، آرامش را به بورس بازگرداند.

استعفا و بازگشت محمد جواد ظریف

با این حال این پایان واکنش‌ سهام به اخبار سیاسی نخواهد بود. اقتصاد کشور در دوران تحریمی اثرپذیری قابل‌توجهی از عوامل غیراقتصادی خواهد داشت. در این‌خصوص حافظه تاریخی فعالان اقتصادی از تلاطم‌های پیشین نیز می‌تواند این موضوع را تایید کند.

در کنار عوامل سیاسی، سیگنال‌های اقتصادی چه از داخل یا بازار جهانی نیز در مسیر قیمتی سهام اثرگذار خواهند بود. رشد قیمتی جهانی فلزات و دیگر کالاها در بازار جهانی می‌تواند حامی قدرتمندی برای سهام مرتبط در بورس تهران باشد. در ساعت تنظیم این گزارش هر تن مس در محدود ۶۵۰۰ دلار و هر تن روی در مرز ۲۸۰۰ دلار در نوسان بود.

اخبار خوب از بازار جهانی فولاد و همچنین قیمت صادراتی محصولات فولادی تولیدکنندگان داخلی نیز به گوش می‌رسد که می‌تواند نوید بهبود بیش از پیش سودآوری شرکت‌ها را بدهد. گرچه همچنان در میان‌مدت پیش‌بینی مسیر قیمت کالاها در بازار جهانی دشوار به‌نظر می‌رسد اما رشد قیمتی فلزات در کنار ثبات نسبی نفت در سطوح کنونی می‌تواند با اهرم نرخ دلار در صورت‌های مالی شرکت‌ها منعکس شود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی در هفته دوم اسفند

داده‌های اقتصادی اخیر چین از تمایلات ریسک‌پذیری بازارهای مالی حمایت کرده است و شاخص‌های سهام جهانی در حال بسته شدن در محدوده مثبت هستند. در همین حال تقاضا برای دارایی‌های امن و حافظ ارزش مثل ین، اونس طلا و اوراق خزانه‌داری آمریکا کاهش یافته و دلار آمریکا برای سومین روز متوالی در محدوده مثبتی بسته شده است.

شاخص سهام Stoxx Europe 600 به همراه شاخص‌های آتی سهام آمریکا رشد کرده است. سقوط ارزش ین ژاپن هم موجب افزایش شاخص سهام ژاپن شده است. بازار سهام چین هم در واکنش به رشد خوب شاخص PMI بخش تولیدی این کشور بیشترین رشد را در بازار سهام آسیا ثبت کرده است.

شاخص PMI بخش تولیدی چین به بالاترین سطح سه ماه اخیر رسیده است. با بهبود خوش‌بینی‌ها نسبت به چشم‌انداز اقتصاد جهانی شاهد افزایش حرکت نفت خام سبک (WTI) به سمت ۵۸ درصد هستیم. در بازار کالا هم رالی صعودی سنگ‌آهن ادامه دارد و بازار سهام اقتصادهای نوظهور هم حرکت نزولی سه روز اخیر را متوقف کرده‌اند.

شاخص MSCI

شاخص MSCI سهام جهانی از کریسمس تا به امروز ۱۶ درصد رشد کرده و اخیراً این رالی صعودی متوقف شده است. سرمایه گذاران منتظر نتیجه مذاکرات تجاری چین و آمریکا هستند. مقامات آمریکایی در حال آماده‌سازی شرایط برای توافق نهایی تجاری میان روسای جمهور آمریکا و چین هستند. به گفته منابع آگاه احتمالاً توافق تجاری در چند هفته آینده نهایی خواهد شد.

تحلیل بازار بورس در هفته دوم اسفند ۹۷

نظر بدهید