تحلیل بازار بورس در هفته دوم تیر ۹۸

0
297

ناظر اقتصاد: در این گزارش به بررسی تحلیلی تحولات بازار بورس در هفته دوم تیر ۹۸ پرداخته شده است. جدول زیر نمای کلی بازار بورس در هفته دوم تیر ۹۸ را نشان می‌دهد.

در پایان معاملات هفته دوم تیر ۹۸ ، شاخص کل با ۳۶۶ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۲۴۸۹۴۴ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۱۵۰۹ واحد افزایش با ۲.۵۹ درصد رشد روبرو شد و به رقم ۵۹۸۷۳ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۵۱۵ واحد کاهش به رقم ۱۸۴۲۲۳ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۸۸۲۲ واحد افزایش عدد ۴۹۱۶۰۶ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۰.۸۲ و شاخص بازار دوم هر دو با ۱.۸۳ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

تحلیل بازار بورس در هفته دوم تیر 98

در ۴ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۴۴۰۸۴ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۹ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۱۱۹۸۷ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۱۶۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۷ درصد و ۳۹ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۳۸۸ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۴۰۸۴ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۵ درصد و ۱۶ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

شاخص کل بازار بورس در هفته دوم تیر ۹۸

بازار سهام پس از پشت سر گذاشتن بهار پر سود ۳۱ درصدی و رشد ۶ درصدی در نخستین هفته تابستان، هفته گذشته را با روند احتیاطی آغاز کرد تا با رشد ۰.۱ درصدی شاخص، موج خوش‌بینی‌ها که در هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده بود تا حدی فروکش کند. تلفیق چند عامل از جمله معکوس شدن مسیر رشد ارزشی ارز‌های خارجی در برابر ریال در بازار آزاد در کنار بروز برخی نشانه‌ها از افت تولید در بخش شرکت‌های صادراتی به ویژه در صنعت پتروشیمی موجب شده تا سایه احتیاط بر فضای بازار گسترده شود.

با توجه به ماهیت بنیادی عوامل موجود و تاثیر مستقیم آنها بر سودآوری شرکت‌ها، تغییر فضای اخیر در بورس طبیعی تلقی می‌شود به ویژه آنکه به لحاظ ارزش‌های مقایسه‌ای نیز شاخص کل در محدوده‌ای قرار گرفته که افت دو سال اخیر در ارزش پول ملی را به نحو کمابیش متناسبی در قیمت‌های متوسط سهام منعکس کرده است. به این ترتیب انتظار می‌رود حاکمیت فضای رکود نسبی در صورت ادامه رفتار جاری عوامل موثر بر سودآوری شرکت‌ها به ویژه نرخ ارز در کوتاه‌مدت ادامه یابد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی در هفته دوم تیر ۹۸

تحولات نشست اخیر اقتصاد‌های بزرگ جهان در توکیو در سطح سرخط خبرها برای سرمایه‌گذاران امیدوار‌کننده بود. در مهم‌ترین تحول، جلسه ملاقات روسای جمهور ایالات متحده و چین ظاهرا خوب پیش رفت و مذاکرات متوقف شده دوباره از سر گرفته شد. ضمن آنکه ترامپ کوشید تا با عقب‌نشینی درخصوص برخی از جنجال‌برانگیزترین موضوعات فی‌مابین شامل تامین قطعات شرکت‌های مخابراتی چینی توسط تولیدکنندگان آمریکایی، زمینه انعطاف برای حل مسائل فی‌مابین را بیشتر کند.

پیش‌تر تصور می‌شد که اگر چنین اخباری از نشست مزبور به گوش برسد، زمینه‌ساز یک رالی گسترده در دارایی‌های ریسک‌پذیر شامل سهام و قیمت مواد خام خواهد شد. با وجود این انتظارات، واکنش بازارها به مراتب کمتر از پیش‌بینی‌ها بود و حتی در بخش فلزات اساسی، قیمت‌ها یک پله عقب نشستند.

پیام مهم این واکنش آن است که مسائل اقتصاد جهانی و چشم‌انداز آتی آن با چالش‌های مهم‌تری مواجه است که مانع از انعکاس خوش‌بینی‌های جاری در سطح بازارها می‌شود.در همین راستا، کند شدن اقتصاد چین در کنار طولانی شدن غیر عادی دوران رونق در ایالات متحده، باعث شده تا کماکان گروه مهمی از کارشناسان امکان بروز یک رکود هر چند ملایم در سطح اقتصاد جهانی در سال آینده میلادی را محتمل بدانند؛ رکودی که رصد نشانه‌های آن به ویژه از منظر تاثیر کاهنده بر بازار مواد خام جهانی برای سرمایه‌گذاران بورس تهران حائز اهمیت خواهد بود.

تحلیل بازار بورس در هفته دوم تیر 98

نظر بدهید