تحلیل بازار بورس در هفته دوم مرداد ۹۸

0
332

ناظر اقتصاد: در این گزارش به بررسی تحلیلی تحولات بازار بورس در هفته منتهی  به ۹ مرداد ۹۸ پرداخته شده است. جدول زیر نمای کلی بازار بورس در هفته دوم مرداد ۹۸ (هفته منتهی  به ۹ مرداد ۹۸) را نشان می‌دهد.

از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به ۲ مردادهفته منتهی به ۹ مردادشرح
% ۴۲% ۰.۶۲۵۲,۸۶۵۲۵۴,۴۴۶شاخص کل
% ۸۸% ۳.۵۵۹,۹۴۵۶۲,۰۱۶شاخص کل هم وزن
۱,۰۶۲,۶۱۶% (۲۱.۵)۱۰,۰۴۳۴۲,۴۶۳ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۳۴۲,۱۲۰% ۳.۵۱,۲۰۴,۸۸۰۱۰,۳۹۹حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

در پایان معاملات هفته منتهی به ۹ مرداد ۹۸ ، شاخص کل با ۱۵۸۱ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۲۵۴۴۴۶ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۲۰۷۱ واحد افزایش  بدون تغییر ماند و رقم ۶۲۰۱۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول با ۳۴۳ واحد افزایش به رقم ۱۸۶۶۶۳ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۶۸۱۲ واحد افزایش عدد ۵۰۹۷۲۲ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۰.۲ و شاخص بازار دوم هر دو با ۱.۴ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

ارزش کل  معاملات بورس در هفته دوم مرداد ۹۸

 در ۵ روز کاری  این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۴۲۴۶۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۱.۵ درصد کاهش یافت. در ضمن تعداد ۱۰۳۹۹ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۲۷۸ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳.۵ درصد و ۶.۱ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که  تعداد ۱۹۶ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۰۵۱ میلیارد ریال مورد معامله  قرار گرفت و به ترتیب با ۱۳ درصد و ۱۵ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد ۵ میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۴۶۷۹ میلیارد ریال معامله شد.

بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با استقبال از گزارش‌های سه ماهه و همچنین گزارش‌های عملکرد تیرماه شرایط متعادلی را پشت سر گذاشت. به‌طوری‌که در نهایت بازدهی ۰.۶ درصدی در کارنامه هفتگی بازار ثبت شد. در بازار سهام هفته گذشته معامله‌گران در نهایت توانستند با رشد ۰.۶ درصدی شاخص کل با شاخص ورای مرز ۲۵۴ هزار واحد به هفته پایان دهند.

 روز چهارشنبه بازار بهترین شرایط هفته را با ثبت رشد ۰.۶۱ درصدی شاخص کل تجربه کرد. در این روز شاخص کل به مدد نمادهای بزرگی نظیر پالایشگاه‌های بندرعباس، تهران، تبریز و اصفهان و به همراه هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی‌ نوری توانست به این رشد دست یابد.در همین حال روز چهارشنبه نظیر روزهای دیگر شاخص کل هم‌وزن به رشد خود بیش از شاخص کل ادامه داد و توانست با رشد ۱.۳ درصدی معادل ۸۱۵  واحد به رقم ۶۲ هزار و ۱۶ واحد برسد.

تحلیل بازار جهانی بورس

بازار جهانی بار دیگر در تعطیلات پایان هفته فعالان بازار‌های داخلی به خصوص معامله‌گران سهام را غافلگیر کرد. برخی رسانه‌های اقتصادی بین‌المللی هفته گذشته را مهم‌ترین هفته سال ۲۰۱۹ برای بازارها عنوان کرده بودند که با نوسان عجیب قیمت‌ها در بازار جهانی درک این موضوع در شرایط کنونی راحت‌تر است.

 فدرال رزرو آمریکا برای نخستین بار در ۱۰ سال نرخ بهره خود را به اندازه ۰.۲۵ درصد کاهش داد اما واکنش به این موضوع طی ساعات پس از اعلام این خبر مهم متفاوت از آنچه بود که فعالان بازار جهانی انتظارش را می‌کشیدند. این پایان راه نبود و تعطیلات بورس تهران در پایان هفته آبستن اخبار داغ‌تری نیز بود که نوسان قیمتی شدید کامودیتی‌ها در بازار جهانی را به دنبال داشت.

نظر بدهید