خلاصه تحلیل بازار بورس در هفته سوم اسفند ۹۷

0
143

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات بازار بورس در هفته سوم اسفند ۹۷، شاخص کل با ۲۴۶۸ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۶۲۸۲۷ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۳۱۷ واحد کاهش به رقم ۱۲۲۲۱۳ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۵۵۸ واحد کاهش عدد ۳۱۶۱۷۰ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۸۶ / ۱ و شاخص بازار دوم هر دو با ۸۱ / ۰ درصد کاهش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

خلاصه تحلیل بازار بورس در هفته سوم اسفند ۹۷

در ۵ روز کاری بازار بورس در هفته سوم اسفند ۹۷، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۳۳۱۰۱ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۸ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۱۱۶۱۱ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۷۰۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۵ درصد و ۳۴ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۱۸ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۴۱۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۵۷ درصد و ۵۲ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. از سویی دیگر در بازار بدهی ۱۱۰۰ هزار برگه به ارزش ۱۱۰۷ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.

شاخص کل بازار بورس در هفته سوم اسفند ۹۷

طی معاملات بازار بورس در هفته سوم اسفند ۹۷ شاخص کل بورس تهران افت ۵/ ۱ درصدی را تجربه کرد و در نهایت در ارتفاع ۱۶۲ هزار و ۸۲۷ واحد قرار گرفت. پایان یافتن جریان اطلاعات شرکت‌ها به واسطه گزارش‌های عملکرد ماهانه و نوسان پر‌دامنه شاخص ارزی کشوری در هفته قبل گارد احتیاطی معامله‌گران را افزایش داده بود. در همین راستا جریان نقدینگی تضعیف شد و دماسنج بورس فراز و نشیب خاصی را تجربه نکرد و در تمامی روزها زیر یک درصد نوسان داشت.

در روزهای پایانی اخبار حول امکان شناسایی سود قابل توجه از محل نرخ تسعیر ارز بانک ملت به رونق نسبی معاملات گروه بانکی انجامید. در این بین برخی تک‌سهم‌ها به دلیل عملکرد مناسب مورد توجه بورس‌بازان قرار گرفتند و رشد قابل قبولی را تجربه کردند. صنایع قندی، دارویی، زراعت و دامپروری و لاستیک‌سازان از جمله این گروه‌ها بودند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی در هفته سوم اسفند ۹۷

شاخص بازارهای سهام آسیایی هرچند روند رشد خود را متوقف کرده بودند، اما تحت‌تاثیر خوش‌بینی به سیاست‌های حمایتی که منجر به رشد شاخص بازار سهام چین شد، همچنان در محدوده مثبت باقی ماندند. سرمایه‌گذاران در حال حاضر به انتظار انتشار اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد نتیجه مذاکرات تجاری دنباله‌دار چین و آمریکا نشسته‌اند تا موقعیت‌های معاملاتی خود را بر حسب این فاکتور اثرگذار انتخاب کنند.

تقویت طلا بعد از افت چشمگیر روزهای گذشته به دلیل معکوس شدن دارایی‌های سودده بوده است (بازار سهام). سود اوراق خزانه‌داری آمریکا به آرامی در حال کاهش است. درحالی‌که دلار برخلاف آن روند صعودی گرفته است.

خلاصه تحلیل بازار بورس در هفته سوم اسفند ۹۷

نظر بدهید