تحلیل بازار بورس در هفته سوم تیر ۹۸

0
413

ناظر اقتصاد: در این گزارش به بررسی تحلیلی تحولات بازار بورس در هفته سوم تیر ۹۸ پرداخته شده است. جدول زیر نمای کلی بازار بورس در هفته سوم تیر ۹۸ را نشان می‌دهد.

تحلیل بازار بورس در هفته سوم تیر 98

در پایان معاملات بازار بورس هفته سوم تیر ۹۸ ، شاخص کل با ۶۷۸ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۲۴۹۶۲۲ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۱۹۳۷ واحد افزایش با ۳ درصد رشد روبرو شد و به رقم ۶۱۸۰۹ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۸۰۷ واحد افزایش به رقم ۱۸۵۰۳۱ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۹ واحد کاهش عدد ۴۹۱۵۶۷ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب درصد تغییر شاخص بازار اول و شاخص بازار دوم نسبت به هفته قبل ثابت ماند.

در ۵ روز کاری بازار بورس در هفته سوم تیر ۹۸، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۶۵۱۵۲ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۸ درصد افزایش یافت. در ضمن تعداد ۱۷۸۰۸ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۴۲۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴۹ درصد و ۲۲ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۴۹۰ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۵۱۰۹ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۲۶ درصد و ۲۵ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

شاخص کل بازار بورس در هفته سوم تیر ۹۸

افت و خیز متناوب قیمت‌ها در بورس تهران طی هفته گذشته در نهایت به رشد ۰.۳ درصدی شاخص کل ختم شد. در این هفته، سهام شرکت‌های بزرگ پتروپالایشی‌ها و فلزات در کنار گروه بانکی‌ها و خودرویی‌ها عمدتا منفی شدند. با وجود این برتری تقاضا در ۲۴ صنعت از قیمت‌ها حمایت کرد. مطالعه روند قیمت‌ها نشان می‌دهد که این رشد عمدتا در سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ها، غذایی‌ها، انبوه‌سازی‌ها و قندی‌ها رقم خورده است. عرضه‌های ناکافی در سهام شرکت‌های کوچک‌تر و میل معامله‌گران حقیقی به رشدهای شتابان در مدتی کوتاه تقاضا را در این گروه‌ها حفظ کرد. به نظر می‌رسد انتشار فزاینده کارنامه‌های سه‌ماهه از هفته پیش رو معادلات سهام را دستخوش تغییر کند.

بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته برای سومین هفته پیاپی شرایط متعادل و به دور از افت و خیزهای پرشتاب ماه‌های اول سال‌جاری را تجربه کرد. در هفته گذشته معامله‌گران شاهد اوج‌گیری برگزاری مجامع شرکت‌های سهامی بودند. همچنین در ۱۰ روز کاری باقی‌مانده تا پایان تیرماه اکثر شرکت‌های بزرگ از جمله بانک‌ها، هلدینگ‌ها و شرکت‌های خودرویی درگیر مجمع خواهند بود.

در همین حال از روز سه‌شنبه اجرای طرح مدیریت ریسک وارد فاز جدیدی شده تا پایش ریسک اعتبارات در کل ساعات معاملاتی انجام شود. شرایطی که به اعتقاد برخی فعالان بازار می‌تواند به کاهش ارزش دادوستدها بینجامد. در این میان اما باید توجه داشت به دلیل ضعف بازارهای موازی، در حال‌حاضر نقدینگی انگیزه زیادی برای خروج از بازار سهام نداشته و حتی با انگیزه‌هایی نظیر جذابیت عرضه‌های اولیه می‌توان به جذب نقدینگی تازه از بازارهای موازی امیدوار بود. بر این اساس می‌توان انتظار داشت در ماه‌های آینده مهار نقدینگی اعتباری به پایداری بیشتر بازار و عدم بروز نوسان‌های مخرب کمک کند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی در هفته سوم تیر ۹۸

شاخص‌های سهام آمریکا در محدوده مثبت معامله می‌شوند و به نزدیکی اوج قیمتی روز رسیده‌اند و همچنین شاید در بالاترین سطوح تاریخی خود بسته شوند. بازار سهام آمریکا در حالی برای انتشار گزارش‌ها مالی شرکت‌ها آماده می‌شود که همه بانک‌های مرکزی دنیا نگران رشد اقتصاد جهانی هستند.

به همین دلیل گزارش‌های مالی شرکت‌های بزرگ دنیا می‌تواند نشان دهد که آیا کسب‌وکارها هم با افت رشد اقتصادی در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ موافق هستند یا خیر؟ در واقع پیش‌بینی شرکت‌ها از آینده فعالیت خود می‌تواند مهم‌تر از گزارش‌های درآمدی آن‌ها باشد.

در بازار سهام اروپا هم شاهد جریانات ریسک‌پذیری هستیم، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران نسبت به کاهش نرخ‌های بهره جهانی خوش‌بین هستند. جمعه شاخص بهای تولیدکننده یا همان تورم بخش تولیدی (PPI) آمریکا هم منتشر شد که بهتر از انتظارات بازار بود.

رالی صعودی بازارهای سهام و اوراق قرضه که از ابتدای سال ۲۰۱۹ شروع شده بود، بعد از مشخص شدن آینده نرخ‌های بهره آمریکا احیا شده است. در همین حال قیمت نفت خام در واکنش به کاهش قابل‌توجه ذخایر نفت خام آمریکا افزایش یافته است. همچنین طوفان احتمالی در خلیج مکزیک باعث شده تا بسیاری از تولیدکنندگان نفت در منطقه فعالیت خود را فعلاً متوقف کنند.

تحلیل بازار بورس در هفته سوم تیر 98

نظر بدهید