تحلیل بازار بورس در هفته سوم خرداد ۹۸

0
492

ناظر اقتصاد: در این گزارش به بررسی تحلیلی تحولات بازار بورس در هفته سوم خرداد ۹۸ پرداخته شده است. جدول زیر نمای کلی بازار بورس در هفته سوم خرداد ۹۸ را نشان می‌دهد.

تحلیل بازار بورس در هفته سوم خرداد 98

در پایان معاملات بازار بورس در هفته سوم خرداد ۹۸، شاخص کل با ۶۳۶۹ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۲۳۳۳۵۳ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۴۴۶۸ واحد افزایش به رقم ۱۷۲۹۳۹ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۳۷۱۵ واحد افزایش عدد ۴۵۹۶۷۱ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۲.۶۵ و شاخص بازار دوم با ۳.۰۸ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

در ۵ روز کاری بازار بورس در هفته سوم خرداد ۹۸، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۸۵۳۵۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۱۸ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۲۶۵۱۳ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از یک میلیون و۷۱۲ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۷۴ درصد و ۸۰ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۳۷۸ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۴۱۹۷ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب حجم و ارزش کل معاملات آن با ۱۸۱ درصد و ۱۹۴ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.

شاخص کل بازار بورس در هفته سوم خرداد ۹۸

با رشد ۸/۲ درصدی شاخص کل سهام طی هفته قبل، میزان بازدهی بورس تهران از ابتدای سال از مرز ۳۰ درصد گذشت. این اتفاق در شرایطی رخ داد که ۳۰ صنعت بورسی در این بازه زمانی از متوسط بازار رشد بیشتری را تجربه کرده‌اند. سهام کامودیتی‌محور تحت فشار بازار جهانی و ریسک تحریم با ضعف نسبی تقاضا از متوسط بازدهی شاخص جا ماندند و رشدهای حدود ۲۰ درصدی را ثبت کردند. در این هفته، بانک‌ها با انتشار صورت‌های مالی سال گذشته از نرخ تسعیر نیمایی برای تسویه دارایی‌های ارزی خود پرده برداشتند و توانستند در روز پایانی هفته بخش عمده ارزش معاملات را در اختیار بگیرند. از دیگر اتفاقات مهم این هفته، تعمیق زیان در صورت‌هالی مالی سال گذشته ایران‌خودرو بود.

بازار سهام در ادامه روند مثبت اخیر خود در هفته گذشته فضایی پررونق داشت که طی آن شاخص کل ۲.۸ درصد رشد کرد. به این ترتیب، بورس تهران با ثبت بازدهی ۳۰ درصدی از ابتدای سال ۹۸ در صدر پربازده‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری در کشور ایستاده است. اهمیت این عملکرد زمانی بیشتر می‌شود که توجه کنیم به رغم رفت و برگشت قیمت ارز در بازار آزاد، در نهایت نرخ ارز در محدوده ابتدای سال قرار گرفته است. به عبارت دیگر، رشد اخیر بازار سهام به‌صورت واقعی (دلاری) نیز به میزان متناظری حاصل شده است.

کاهش تب و تاب تقاضا در بورس کالا در هفته سوم خرداد ۹۸

در همین حال، همگام با افت ارز در بازار آزاد، از تب وتاب تقاضا در بورس کالا کاسته شده و نرخ محصولات مهم شرکت‌های بورسی نظیر فولاد و مس روند کاهشی داشته است که در ترسیم چشم‌انداز آتی درآمد بنگاه‌های بزرگ موثر است. تلاقی آرامش ارزی و رشد اخیر تا حد زیادی منجر به نزدیک شدن کلیت بورس به ارزش ذاتی شده است؛ وضعیتی که ادامه رشد معنادار بازار سهام در سطح شاخص کل از محدوده کنونی را منوط به تغییراتی در سطح متغیرهای کلان نظیر قیمت‌های جهانی و نرخ ارز می‌کند.

هر چند شاخص کل از ابتدای سال رشد ۳۰ درصدی را به ثبت رسانده است اما رشد شاخص هم وزن در همین دوره ۷۵ بوده که تقریبا ۵/۲ برابر جهش نسبت به میانگین وزنی را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، سهام شرکت‌های بزرگ رشد به مراتب کمتری را در این دوره نسبت به شرکت‌های کوچک داشته‌اند. مطالعه دقیق تر نوسانات جاری نشان می‌دهد که جهش‌های چشمگیر سهام کوچک عمدتا با محوریت تقاضای افراد حقیقی و بدون حساسیت به مزیت‌های اقتصادی صنایع و شرکت‌ها صورت پذیرفته است.

به عبارت دیگر، بخشی از سرمایه گذاران، صرفا با مبنا قرار دادن اندازه و قابلیت موج‌سازی روی سهام به خرید روی آورده‌اند. نظایر این اتفاقات در گذشته و معمولا در فاز انتهایی رونق بازار سهام مسبوق به سابقه است و نتیجه آن نیز در هر نوبت عبارت از سقوط سنگین سهام فاقد توجیه بنیادی پس از فرو نشستن موج هیجانات بوده است.

در حال حاضر نیز نشانه‌های مهمی از رشد‌های بی رویه در سهام کوچک دیده می‌شود به نحوی که تناسب میان ارزش ذاتی و ارزش بازار برخی از این شرکت‌ها بر هم خورده است؛ به ویژه آنکه در شرایط کنونی برخی صنایع و شرکت‌ها صرفا روی موج تورمی موفق به ایجاد سود‌های یکباره و ناپایدار شده‌اند که به لحاظ عملیاتی در طول زمان قابل تکرار نیست و ارزش‌گذاری‌های فعلی بدون توجه به این مهم صورت می‌پذیرد. از این منظر می‌توان گفت زنگ هشدار برای سرمایه‌گذاری در بخشی از شرکت‌های کوچک‌تر به صدا درآمده است؛ امری که شایسته توجه معامله‌گران به ویژه افراد تازه وارد به عرصه سرمایه‌گذاری است.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

خوش‌بینی که در بازارهای سهام دیده می‌شود، به خاطر انتظار کاهش نرخ‌های بهره است و افزایش قیمت اوراق قرضه و اونس طلای جهانی نشان می‌دهد که جریانات ریسک گریزی هنوز هم ادامه دارند. در بازارهای سهام اروپا شاهد افت شاخص‌های سهامی هستیم. در بازار سهام آسیا هم همبستگی در نوسانات بازار نبود. درحالی‌که جریانات ریسک گریزی و تضعیف انتظارات نرخ بهره‌ای باعث افزایش تقاضا برای اوراق قرضه شده، قیمت اونس طلای جهانی هم با شکست اوج قیمتی قبلی خود توانسته به ۱۳۵۷ دلار برسد. شاخص Stoxx Europe 600 در محدوده منفی قرار دارد و شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم از بازگشایی منفی بورس نیویورک حکایت دارند.

در آسیا شاخص‌های سهام چین و کره جنوبی در محدوده منفی بسته شدند، اما شاخص سهام ژاپن رشد کرد. قیمت اونس طلا در میان تشدید نگرانی‌ها از چشم‌انداز اقتصاد و انتظار کاهش نرخ‌های بهره در سرتاسر جهان افزایش یافته و به بالاترین سطوح از ماه آوریل سال ۲۰۱۸ رسیده است.

تحلیل بازار بورس در هفته سوم خرداد 98

نظر بدهید