تحلیل بازار بورس در هفته سوم مرداد ۹۸

0
372

ناظر اقتصاد: در این گزارش به بررسی تحلیلی تحولات بازار بورس در هفته سوم مرداد ۹۸ منتهی به ۱۶ مرداد ۹۸ پرداخته شده است. جدول زیر نمای کلی بازار بورس در هفته اول مرداد ۹۸ را نشان می‌دهد.

جدول۱: خلاصه وضعیت بازار بورس تحلیل بازار بورس در هفته منتهی به ۱۶ مرداد ۹۸

از ابتدای سال تا کنوندرصد تغییرهفته منتهی به۹ مردادهفته منتهی به ۱۶ مردادشرح
% ۴۳% ۰.۳۲۵۴,۴۴۶۲۵۵,۱۶۳شاخص کل
% ۹۳% ۵.۳۶۲,۰۱۶۶۵,۳۳۱شاخص کل هم وزن
۱,۱۱۵,۸۵۶% ۲۵۴۲,۴۶۳۵۳,۲۴۰ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم – میلیارد ریال
۳۵۵,۴۳۹% ۲۸۱۰,۳۹۹۱۳,۳۱۹حجم سهام و حق تقدم معامله شده – میلیون سهم

شاخص کل بورس در هفته سوم مرداد ۹۸

در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۶ مردادماه ۹۸، شاخص کل با ۷۱۸ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۲۵۵۱۶۳ واحد رسید. شاخص کل هم وزن با ۳۳۱۵ واحد افزایش معادل ۵.۳۵ درصد به رقم ۶۵۳۳۱ واحد را به نمایش گذاشت.

 شاخص بازار اول با ۷۵۱ واحد کاهش به رقم ۱۸۵۹۱۲ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۷۱۱۴ واحد افزایش عدد ۵۱۶۸۳۵ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۰.۴۰ درصد کاهش و شاخص بازار دوم با ۱.۴۰ درصد افزایش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

 در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۵۳۲۴۰ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۵ درصد افزایش یافت. در ضمن تعداد ۱۳۳۱۹ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون و ۴۴۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۵ درصد و ۲۸ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند.

 این درحالی است که تعداد ۱۹۴ میلیون واحد از صندوق‏های سرمایه‏گذاری‏ قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۰۱۰ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱ درصد و ۲ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می‏شود، تعداد ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۲۱۴۱ میلیارد ریال معامله شد.

بورس اوراق بهادار تهران در هفته منتهی به ۱۶ مرداد ۹۸

بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با تداوم تمرکز بر شرکت‌های کوچک شاهد واگرایی شاخص کل و شاخص کل هموزن بود. بر این اساس در حالی بازدهی شاخص کل به ۰.۳ درصد رسید که شاخص کل هموزن رشد ۵.۳ درصدی را تجربه کرد. در هفته گذشته معامله‌گران به دلیل کمبود نقدینگی، نبود هماهنگی میان سهامداران عمده شرکت‌های بزرگ و بروز تنش شدید در بازار جهانی به دنبال کاهش نرخ بهره در آمریکا و اوج‌گیری جنگ تجاری میان چین و آمریکا، شاهد تمرکز بیشتر بر شرکت‌های کوچک بودند. وضعیت نامتعادل بازار جهانی باعث شد در هفته گذشته بهای نفت به کانال ۵۸-۵۷ دلار برای هر بشکه نفت برنت،۵۷۰۰ تا ۵۸۰۰ دلار برای هر تن مس و ۲۳۰۰ تا ۲۴۰۰ دلار برای هر تن روی و ۲۰۰۰ تا۲۱۰۰ دلار برای هر تن سرب سقوط کنند.

شاخص کل بورس تهران بازدهی حدود ۴۳ درصدی را از ابتدای سال تا پایان هفته گذشته به ثبت رساند. در حالی‌که برخی کارشناسان به پشتوانه الگوهای تاریخی از حباب در سهام خبر می‌دادند.

هیچ‌یک از الگوهای تاریخی نمی‌تواند حکم قطعی را در خصوص وضعیت سهام ارائه کند و تنها می‌تواند علائم هشدار را فعال کند تا بررسی دقیق‌تری از وضعیت ارائه شود. از طرفی آن‌چه در روزهای گذشته بر سهام فشار وارد کرد و مانعی در برابر رشد قیمت بود نه الگوهای تاریخی بلکه ریسک اصلی پیش روی بازار یعنی بازار جهانی است.

به‌صورت کلی می‌توان گفت خطایی که در بازار سهام مشاهده می‌شود علاقه بسیار زیاد به کلی‌نگری است. بر این اساس تکیه بر نسبت‌های کلان می‌تواند این اشتباه را به دنبال داشته باشد که سهام به منطقه حباب رسیده است و همچنین حکم قطعی برای کل بورس داده شود.

گرچه با ریسک‌ها و فرصت‌های موجود در فضای کلان اقتصادی و سیاسی نوسان سهام توجیه‌پذیر است اما این‌که جزئیات نادیده گرفته شود می‌تواند از طرفی به ارزیابی اشتباه از حباب سهام یا از سوی دیگر به ارزیابی اشتباه از ارزندگی منجر شود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی تحلیل بازار بورس

در روز جمعه شاخص‌های سهام اروپا به همراه شاخص‌های آتی سهام آمریکا افت کرده‌اند. اما در بازار سهام آسیا همبستگی در نوسانات شاخص‌های سهام منطقه‌ای دیده نمی‌شد. این در حالی است که دیروز بورس سهام آمریکا عملکرد مثبتی داشت. سرمایه‌گذاران نگران تنش‌های تجاری هستند.

قیمت اوراق قرضه دولت ایتالیا به خاطر نگرانی‌ها از بحران سیاسی این کشور سقوط کرده است. در اروپا سهام شرکت‌های بانکی و خودرویی بیشترین کاهش را ثبت کرده‌اند و به همین دلیل شاخص سهام Stoxx Europe 600 افت کرده است.

همچنین تمرکز فعلی سرمایه‌گذاران به گزارش‌های اقتصادی انگلستان است. پوند از اول ماه اوت در بین ۱٫۲۱ و ۱٫۲۲ دلار نوسان می‌کند. شاید گزارش‌های جمعه بتوانند GBPUSD را از این محدوده خارج کنند.

تحلیل بازار بورس در هفته سوم مرداد 98

نظر بدهید