تحلیل بازار بورس در هفته اول بهمن ۹۷

0
178

در پایان معاملات بازار بورس در هفته اول بهمن ۹۷ ، شاخص کل با ۲۶۵۴ واحد کاهش نسبت به هفته آخر دی ۹۷، به رقم ۱۶۲۹۴۱ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۵۲۸ واحد کاهش به رقم ۱۲۱۴۲۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۷۳۴۰ واحد کاهش عدد ۳۱۷۹۵۷ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱ درصد و شاخص بازار دوم با ۲ درصد کاهش نسبت به هفته قبل همراه شد. ارزش کل معاملات اوراق بهادار در بازار بورس در هفته اول بهمن ۹۷، به ۲۷۷۰۲ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته آخر دی ۹۷ در حدود ۲۶ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۱۰۲۸۵ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۷۵۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۶ و ۲۵ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این در حالی است که تعداد ۹۸ میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۰۶۹ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۲۲ درصد و ۱۶ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. از سویی دیگر در بازار بدهی ۹۰۰ هزار برگه به ارزش ۸۶۲ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.

بورس در هفته اول بهمن 97

شاخص کل بورس در هفته اول بهمن ۹۷

شاخص کل بورس تهران طی هفته اول بهمن ۹۷۶/۱ درصد افت کرد و در ارتفاع ۱۶۲ هزار و ۹۴۱ واحد قرار گرفت. کمرنگ شدن نقش گزارش‌های عملکرد ۹ ماهه شرکت‌ها در نگاه بورس‌بازان و تمرکز بر شایعات به منظور کسب سود کوتاه‌مدت به ۴ صعود هفتگی متوالی دماسنج بورس پایان بخشید و اولین بازده منفی هفتگی را در زمستان برای بازار سهام رقم زد. به‌‌رغم انتشار گزارش‌های فراتر از انتظار برخی از شرکت‌های بورسی در سامانه «کدال»، بازار داغ انواع شایعات در خصوص افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و تسعیر دارایی‌های ارزی بازهم معاملات سهام بانکی و خودرویی را رونق بخشید و نمادهای این دو گروه ضمن اختصاص بیشترین ارزش معاملات به خود، بیشترین اثر را بر نوسان نماگر بازار داشتند. با تحلیل بازار بورس در هفته اول بهمن ۹۷، می‌توان گفت که عملکرد نمادهای این گروه‌ها به دلیل زیان انباشته قابل توجه‌، به شدت منفی ارزیابی می‌شود.

انتشار گزارش‌های حسابرسی

بالاخره انتظارها به‌سر رسید و حجم انبوه گزارش‌های فصل پاییز شرکت‌های بورسی و فرابورسی روی سامانه ناشران (کدال) قرار گرفت. بررسی اولیه از محتوای اطلاعیه‌های منتشر شده سمت و سوی متفاوتی از عملکرد صنایع در شرایط تورمی و تحریمی به‌دست می‌دهد. در بزرگ‌ترین‌ صنعت بازار یعنی پتروشیمی، در مجموع گزارش‌ها در حد یا پایین‌تر از انتظار بود. صادرکنندگان به ویژه در بخش میعانات و اوره با مشکل مواجه هستند در حالی که در متانول‌سازان به دلیل متنوع‌تر بودن خریداران و نیز تمهیدات پیش‌بینی شده در زمینه حمل و نقل، مشکلات کمتری دیده می‌شود.

صنایع سودآور

در صنعت پالایشگاه هم عملکرد پاییز فراتر از انتظار بود هر‌چند شرکت‌های این گروه به واسطه تحلیل‌پذیری با ابهامات زیادی مواجهند و تصمیمات دولتی در شرکت پالایش و پخش کماکان عامل اصلی در تغییرات سودآوری این گروه به ‌شمار می‌رود؛ عاملی که به هر دلیل در فصل پاییز بر مدار مساعدت حرکت کرده است. در صنعت دارویی نیز گزارش‌ها بسته به هر شرکت شرایط متفاوتی داشت اما در بین دارویی‌ها، گزینه‌هایی متعدد، فعالیتی فراتر از انتظار و مثبت در فصل پاییز داشتند. در صنعت مواد غذایی نیز آثار وزیدن باد تورم کاملا احساس می‌شود و گزارش‌های این شرکت‌ها در طیف وسیعی از تولیدکنندگان شامل لبنیات، قند و حتی تولیدکنندگان روغن یک سر و گردن بالاتر از نیمه اول سال بود.

صنایع غیر سودآور

سیمانی‌ها اما عموما چنگی به دل نزدند و آثار محدودیت صادرات در ترکیب با رکود داخلی تاثیر خود را عمدتا به‌صورت پوشش‌های سود ضعیف‌تر پاییز نسبت به دو فصل قبلی نمایان ساخت. صنایع معدنی و فلزی هم عمدتا به لطف رشد قیمت‌های فروش اطلاعیه‌های خوبی را روانه بازار کردند اما از آنجا که سرمایه‌گذاران انتظار این عملکرد را از قبل می‌کشیدند تاثیر مساعد خاصی بر قیمت سهام این گروه مشاهده نشد. در مجموع می‌توان گفت به‌رغم ایجاد آثار محدودیت‌های تحریمی بر فعالیت برخی صادرکنندگان بزرگ، گزارش‌های ۹ ماهه اکثر صنایع تولیدی از آزمون عملکرد فصلی سرافراز بیرون آمدند؛ روندی که با عنایت به ادامه حاکمیت فضای تورمی در سطح اقتصاد کلان، کماکان سهام این گروه‌ها را در معرض توجه مثبت معامله‌گران نگاه خواهد داشت.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

افزایش قیمت سهام شرکت‌های فناوری موجب بهبود تمایلات ریسک‌پذیری سرمایه‌ گذاران بازار سهام شده است. در بازار فارکس دلار آمریکا در برابر تمامی ارزهای اصلی به ‌جز ین ژاپن تقویت شده است. سرمایه‌‌گذاران منتظر نشانه‌هایی از پیشرفت مذاکرات تجاری هستند و در عین حال تأثیر تعطیلی دولت آمریکا بر اقتصاد این کشور را بررسی می‌کنند. این طولانی‌ترین دوره تعطیلی دولت آمریکا در تاریخ است.
سرمایه‌ گذاران به رویدادهای سیاسی ونزوئلا هم نیم‌نگاهی دارند. رئیس‌جمهور آمریکا گوایدا را به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته است. سرمایه‌ گذاران منتظر واکنش بازار نفت به تغییر حکومت در ونزوئلا هستند. ونزوئلا به خاطر تحریم‌های آمریکا مدت‌هاست که از صادرات نفت به بازارهای جهانی محروم مانده است.
با این‌حال تمایلات ریسک‌پذیری سرمایه ‌گذاران آسیب‌پذیر است. وزیر بازرگانی آمریکا گفته است که از توافق نهایی تجاری با چین مایل‌ها فاصله داریم. با این وجود مشاور ارشد اقتصادی کاخ سفید در ادامه گفته که دونالد ترامپ نسبت به مذاکرات تجاری خوش ‌بین است. او همچنین دید مثبتی به گزارش‌های اشتغال ماه ژانویه داشته است.

نظر بدهید