تحلیل بازار بورس در هفته دوم بهمن ۹۷

0
208

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات هفته دوم بهمن ۹۷ (منتهی به ۱۰ بهمن) ، شاخص کل با ۲۶۴۶ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۶۰۲۹۵ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۰۴۶ واحد کاهش به رقم ۱۱۹۳۷۴ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۴۸۰۸ واحد کاهش عدد ۳۱۳۱۴۹ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول و شاخص بازار دوم هر دو با ۲ درصد کاهش نسبت به هفته قبل همراه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۲۵۶۴۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۱ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۱۰۱۸۳ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۷۸۶ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۶ و ۲۹ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۷۹ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۸۸۴ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۲۰ درصد و ۱۷ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. از سویی دیگر در بازار بدهی ۱۰۰ هزار برگه به ارزش ۱۳۸ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.

بورس در هفته دوم بهمن 97

شاخص کل بورس در هفته دوم بهمن ۹۷

شاخص کل بورس در هفته دوم بهمن ۹۷بیش از ۱.۶ درصد افت کرد و در پایان چهارشنبه در ارتفاع ۱۶۰ هزار و ۲۹۵ واحدی قرار گرفت. تمرکز فعالان بورسی بر سهام شرکت‌های زیان‌ده با قابلیت افزایش سرمایه از محل تجدید دارایی‌ها و تردید معامله‌گران در مشکلات تحریمی شرکت‌های بزرگ صادرکننده بورسی دومین عقبگرد پیاپی دماسنج بورس را رقم زد. خبر افزایش سرمایه بانک‌ها و خودروسازان باعث شد تا نمادهای این دو گروه بیشترین نقدینگی را به خود جذب کنند. مشکلات صادرات محصولات پتروشیمی و فلزاتی همچون فولاد و مس، خصوصا در بخش حمل و نقل باعث شده است تا معامله‌گران موضعی محافظه‌کارانه در قبال سهام این شرکت‌ها اتخاذ کنند. در غیاب بزرگان بازار برخی شرکت‌های کوچک‌تر در صدر توجه بورس‌بازان قرار گرفتند، خالص تغییر مالکیت بورس نیز ۶۶ میلیارد تومان به سمت سرمایه‌داران حقیقی بود.

مصوبه جدید هیات دولت

پس از معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌‌ها که در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ تصویب شد، هیات دولت نیز برای حمایت از بازار سرمایه مصوب کرد شرکت‌هایی که از محل سود انباشته مربوط به سال مالی منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۳۹۶ و پیش از آن افزایش سرمایه بدهند از پرداخت مالیات مربوطه معاف باشند. اخیرا سازمان امور مالیاتی زمان مقرر برای استفاده از این معافیت را تا پایان سال ۱۳۹۷ اعلام کرد و به نظر می‌رسد شرکت‌های بورسی مشمول ابلاغیه هیات‌‌دولت، اقدامات در این زمینه را تسریع کرده‌اند. به نظر می‌رسد در زمان باقیمانده تا پایان سال شاهد تعداد قابل توجهی از این افزایش سرمایه‌ها باشیم، کما اینکه در هفته گذشته از ۱۰ مجوز صادر شده توسط بورس تمام یا بخشی از افزایش سرمایه در ۸ مجوز صادر شده از محل سود انباشته بود. همچنین تعدادی از شرکت‌ها هم گزارش هیات‌مدیره یا اظهار‌نظر حسابرس در این مورد را در کدال منتشر کردند که باید منتظر مجوز نهایی سازمان بورس در این مورد بمانند.

رویه قیمت در ماه‌‏های اخیر

رویه قیمتی سهام در ماه‌های اخیر چندان به کام تحلیلگرانی که معیار ارزندگی سهام را سودآوری باکیفیت می‌دانند، نبود. طی این مدت بیشترین منفعت برای افرادی به دست آمده است که معیارهای ساختگی ارزندگی را مبنای معاملات خود قرار داده‌اند. پشت‌پرده معاملات سودده سهام شرکت‌ها در ماه‌های اخیر، نشانه‌هایی از عدم‌آگاهی کامل از وضعیت موجود اقتصادی کشور مشاهده می‌شود. همین موضوع جسارت بیشتر این افراد نسبت به تحلیلگران را برای مشارکت در سمت خرید سهام به‌دنبال داشته که موجب کسب سود البته به‌صورت موقت شده است.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

نخستین خروجی مذاکرات تجاری آمریکا و چین حکایت از پالس‌های مثبت از جانب دو طرف دارد. گزارش منابع بین‌المللی نشان می‌دهد که ترامپ و مذاکره‌کنندگان تجاری او پس از پایان مذاکرات دو روزه با «لیو هی»، معاون نخست‌وزیر چین مدعی شدند که پیشرفت‌های بزرگی حاصل شده است. ترامپ همچنین اعلام کرده که به‌زودی برای دستیابی به یک توافق تجاری جامع با رئیس‌جمهور چین دیدار خواهد کرد. طرف چینی نیز امیدوار است که هر دو طرف سهم خود را برای رسیدن به یک توافق تجاری پیش از آتش‌بس سه ماهه برآورده سازند.

تحلیلگران بر این باورند که چشم‌انداز فعلی بسیار خوب است و بازارهای سهام بیشتر از این می‌توانند رشد کنند. اگر فدرال رزرو حرفی از تغییر نرخ بهره نزند، رالی بازارهای سهام می‌تواند در ادامه سال ۲۰۱۹ به رشد خود ادامه دهد.

بورس در هفته دوم بهمن 97

نظر بدهید