تحلیل بازار بورس در هفته سوم بهمن ۹۷

0
180

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات بازار بورس در هفته سوم بهمن ۹۷، شاخص کل با ۱۷۵۹ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۵۸۵۳۵ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۳۲۹ واحد کاهش به رقم ۱۱۸۰۴۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۳۴۲ واحد کاهش عدد ۳۰۹۸۰۷ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول۱۱/۱ و شاخص بازار دوم هر دو با ۱.۰۷ درصد کاهش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

تحلیل بازار بورس در هفته سوم بهمن ۹۷

در ۵ روز کاری بازار بورس در هفته سوم بهمن ۹۷، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۲۶۸۹۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۵ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۱۰۰۶۶ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۸۶۷ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱ درصد کاهش و ۱۰ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۶۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۷۶۳ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت وبه ترتیب با ۱۵ درصد و ۱۴ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. از سویی دیگر در بازار بدهی ۲ میلیون ۳۰۰ هزار برگه به ارزش ۲۳۴۰ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.

افزایش شاخص کل بازار بورس در هفته سوم بهمن ۹۷

شاخص کل بورس تهران طی آخرین جلسه معاملاتی هفته ۱۴۱ واحد افزایش یافت و در ارتفاع ۱۵۸ هزار و ۵۳۵ واحد قرار گرفت. روند صعودی سه جلسه معاملاتی اخیر نماگر بازار به سردی گراییده و شاخص کل تنها ۰.۰۹ درصد افزایش یافت، از سمت دیگر شاخص کل هم‌وزن شاهد رشد ۰.۵۷ درصدی بود که بیانگر توجه بیشتر معامله‌گران به سهام گروه‌های کوچکتر بورسی است.

واکنش آنی به تغییرات قیمت جهانی فلزات در معاملات دیروز بورس نیز ادامه داشت. نمادهای گروه روی که به واسطه افزایش بهای این فلز در روز دوشنبه صعودی شده بودند، دیروز عموما در محدوده منفی قرار گرفتند و افزایش بهای مس سهام شرکت‌های وابسته را صعودی کرد، به‌طوری‌که نماد «فملی» بیشترین تاثیر مثبت را بر نماگر بازار داشت. ارزش معاملات خرد بورس در روز چهارشنبه (با حذف بلوک و اوراق) ۳۸۴ میلیارد تومان بود.

رشد قیمت جهانی فلزات و بازار بورس

بازار سهام در هفته جاری به ویژه در نیمه دوم، عمدتا به‌دلیل رشد قیمت‌های جهانی فلزات اساسی و نفت خام شرایط بهتری را تجربه کرد. وضعیتی که به رغم سبزپوشی شاخص در سه روز اخیر مانع از افت یک درصدی شاخص در مقیاس هفتگی نشد. به این‌ترتیب، در حالی رشد شاخص بورس از ابتدای سال کماکان در محدوده ۶۵ درصد درجا می‌زند که به جز بازار سپرده از سایر فرصت‌های رقیب سرمایه‌گذاری شامل سکه، ارز و مسکن به مراتب عقب‌تر است.

رئیس سازمان بورس در هفته سوم بهمن ۹۷ علاوه بر تشریح دستاوردهای بازار سرمایه در ۳۰ ماه اخیر، خبر از راه‌‌اندازی یک ابزار جدید تا پیش از پایان سال داده است. بر این اساس، قرار است تا با فراهم کردن ساز‌و‌کار قانونی و زیرساختی لازم، معاملات فروش استقراضی (Short selling) در بازار سهام عملیاتی شود. این اقدام، در کنار معرفی ابزارهای مشتقه شامل معاملات آتی، بازار را از حالت تک‌محصولی (خرید و فروش سهام) خارج کرده و با معرفی ابزارهای نوین و مرسوم در بورس‌های بین المللی، زمینه‌ساز تعمیق بازار و بهبود نقدشوندگی می‌شود.

در همین راستا، راه‌اندازی سیستم فروش استقراضی گامی بسیار مهم در تاریخ توسعه بازار سرمایه محسوب خواهد شد؛ زیرا نه‌تنها از هیجانات بی‌منطق گاه و بی‌گاه بورس می‌کاهد بلکه امکان کسب بازدهی از حرکت بازار در هر دو سمت (صعودی و نزولی) را برای سرمایه‌گذاران ایرانی بسته به تحلیل‌های متفاوت از شرایط بازار فراهم می‌کند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی در هفته سوم بهمن ۹۷

قیمت‌های جهانی کالا پس از یک سقوط سخت ۳۰ درصدی در فصل چهارم سال گذشته (بر اساس شاخص موسسه اس‌اند‌پی) در سال جدید مسیر کاملا متفاوتی در پیش گرفته‌اند. بر این پایه شاخص مزبور که متوسط قیمت طیف وسیعی از مواد خام را در‌بر‌می‌گیرد، حدود ۱۰ درصد از ابتدای سال بالا رفته و کماکان روند مثبت ملایمی‌را طی می‌کند.

تلفیق سیاست‌های انبساطی چین و آمریکا و نیز قوت گرفتن بازارهای نوظهور ناشی از ضعف دلار دست به دست هم داده تا گمانه‌ها مبنی بر تداوم این مسیر لااقل در افق کوتاه‌مدت تقویت شود. در هفته جاری، تثبیت مناسب نفت برنت در بالای مرز روانی ۶۰ دلار در هر بشکه در کنار افزایش قیمت‌های جهانی مس و روی به بالاترین سطوح فصلی سیگنال مثبتی را به سهام مرتبط در بورس تهران فرستاد.

چشم انداز آتی بازار بورس

از آنجا که بسیاری از تحلیلگران ادامه مسیر رشد قیمت‌های جهانی کالا در اکثر بخش‌ها را در سال جاری میلادی محتمل می‌دانند، می‌توان گفت یکی از عوامل رونق بازار سرمایه کشور احتمالا از مسیر تحولات قیمت‌های جهانی در ماه‌های آتی کماکان فعال خواهد بود.

تحلیل بازار بورس در هفته سوم بهمن ۹۷

نظر بدهید