تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۱۳ بهمن

0
308
  • در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۳ بهمن ماه ۹۵، شاخص کل با ۶۳۴ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۷۴۱۵ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۴۸۲ واحد کاهش به رقم ۵۴۷۷۲ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۱۶۸ واحد کاهش عدد ۱۶۵۷۴۵ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۹ درصد و ۰.۷ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۹۴۷۷ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۹ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۵۷۵۷ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۳۳۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۱ درصد و ۳۳ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. براین اساس تعداد ۱ میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش ۹۹۳ میلیارد ریال معامله شد که ۵۹ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته را نشان می دهد. این درحالی است که تعداد ۳۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۳۸۷ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۸۷ درصد و ۹۴ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
  • شاخص کل بورس با افت هفتگی ۸ درصدی همراه شد. در ابتدای هفته فروکش کردن فضای منفی پس از بازگشایی «وبملت» و حرکت معامله‌گران به سمت خودرویی‌ها، سطح مناسب قیمت جهانی کالاها و اقبال معامله‌گران از تک‌سهم‌ها از شاخص حمایت کرد. اما در ادامه با فشار عرضه از سوی حقیقی‌ها، هیجان گروه خودرویی فروکش کرد. بازگشایی «وتجارت» نیز مجددا فضای منفی بازار را رقم زد. به‌نظر می‌رسد این شوک تا حدودی با «وبملت» تخلیه شده بود. در شرایط کنونی نگرانی‌ها از اثرگذاری سیاست‌های خارجی ترامپ بر «برجام» و بازگشایی سایر نمادهای بانکی ریسک موجود در بازار است. همچنین سیاست‌های اقتصادی ترامپ به ویژه در رابطه با چین، در کنار چشم‌انداز تشدید سیاست‌های انقباضی چین با افزایش نرخ بهره وام‌های کوتاه‌مدت این کشور، با اثر منفی بر رشد اقتصادی بزرگ‌ترین کشور مصرف‌کننده مواد خام، می‌تواند بر صنایع کالایی اثرگذار باشد.
    monitoreconomy_ir-stock-15bahman95-0
  • مهم‌ترین‌ موضوعی که در مورد فعالیت حقوقی‌ها در هفته گذشته به چشم می‌خورد، مربوط به حضور این معامله‌گران در گروه خودرویی بود. عمده رونق حجم و ارزش معاملات کل بازار در هفته گذشته در گروه خودرویی رخ داد به‌طوری که در بر‌خی روزها بیش از نیمی از ارزش معاملات کل بازار در اختیار این گروه بود. در صدر این گروه سهامداران دو لیدر اصلی؛ یعنی ایران‌خودرو و سایپا به تحرکات مثبتی دست زدند؛ به‌طوری‌که در گروه سایپا، سهامدار عمده با توجه به تشکیل صف‌های خرید سنگین اقدام به عرضه سهام کرد. در این راستا می‌توان به فروش حدود ۱۰۶ میلیون سهم «خساپا» ازسوی صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه اشاره کرد.این در حالی است که روند حمایتی از سهام ایران خودرو همچنان ادامه داشت. به‌طوری‌که هر چند حقوقی‌ها با توجه به رسیدن قیمت هر سهم «خودرو» به محدوده ۳۰۰ تومان، به عرضه سهام اقدام کردند، اما شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران تمام روزهای هفته گذشته را به خرید سهام «خودرو» اختصاص داد و در مجموع بیش از ۴ میلیون سهم مزبور را به پرتفوی خود افزود.شرکت نگار نصر سهم نیز از دیگر حقوقی‌هایی بود که اقدام به خرید سهام ایران خودرو کرد و با خرید بیش از ۵ میلیون سهم مزبور، درصد مالکیت خود در سهام ایران خودرو را به ۴.۸ درصد رساند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • هفته پیش به دلیل تداوم نگرانی ها دربقاره تبعات تصمیم های ترامپ، شاهد کاهش شاخص های مالی در برخی بازارها و افول قیمت فلزات پایه بودیم. البته قیمت طلا و نفت رشد کرد و این تحولات به طور مستقیم از تصمیم هایی که ترامپ در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی در دومین هفته ریاست جمهوری خود اتخاذ کرد تاثیر پذیرفت. نگرانی سرمایه گذاران سبب افزایش جذابیت طلا شده و تنش جدید در روابط آمریکا و ایران زمینه را برای رشد قیمت نفت فراهم کرده است.

روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا کاهش یافتند و این در حالیست که هفته قبل خبرهای منتشر شده از اقتصاد چین مثبت بود. روز جمعه بازارهای چین پس از یک هفته تعطیلات به مناسبت آغاز سال نو در این کشور، باز شدند. نگرانی ها درباره اقدامات و برنامه های ترامپ از میان نرفته و به نظر نمی رسد در آینده نزدیک شاهد کاهش این نگرانی ها باشیم. روز جمعه شاخص های مالی در بازارهای بزرگ اروپا افزایش یافتند. رشد قیمت نفت و گزارش های مثبت از عملکرد شرکت های بورسی سبب شد شاخص ها اندکی افزایش پیدا کنند البته عملکرد هفتگی بازارهای مالی در اروپا چندان رضایت بخش نبود. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا رشد کردند البته میزان افزایش زیاد نبود. رشد قیمت نفت سبب افزایش قیمت سهام شد اما برخی تحلیلگران معتقدند بزرودی بازارهای مالی آمریکا شاهد اصلاح رو به پایین قیمت ها خواهد بود. با آنکه اکثر داده های اقتصادی از آمریکا مثبت بوده اما هنوز بسیاری از پرسش ها وجود دارد که پاسخی که به آنها داده نشده است. به ویژه سیاست های دولت جدید نگران کننده بوده و اگر ادامه پیدا کند لطماتی به اقتصاد آمریکا وارد خواهد شد.

نمودار شاخص کل
monitoreconomy_ir-stock-15bahman95

نمودار شاخص کل هم وزن
monitoreconomy_ir-stock-15bahman95-1

نظر بدهید