تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۱۵شهریور

0
310

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۵ شهریور ماه ۹۶، شاخص کل با ۴۰۲ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۳۶۷۵ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۹۸ واحد کاهش به رقم ۵۸۵۴۳ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۹۳۹ واحد افزایش عدد ۱۸۲۸۷۵ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰.۱۶۶ درصد کاهش و ۱.۶۳ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۹۷۳۲ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۶.۴ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۳۲۳۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۲۹ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۹ درصد و ۱۲درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۴۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۴۸۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۰ درصد و ۲۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
شاخص کل بورس پنجمین هفته رشد متوالی را ثبت کرد. اما نگرانی‌ها از پایداری قیمت‌های جهانی و چشم‌انداز تسویه معاملات اعتباری افت ۲۳ درصدی ارزش معاملات نسبت به میانگین هفته گذشته و تغییر مالکیت ۳۹ میلیارد تومانی به نفع حقوقی‌ها را رقم زد. با وجود افت شاخص دلار اما تداوم افت قیمت فولاد و سنگ آهن در بازار چین، با وجود کاهش موجودی بنادر چین به کمترین سطح از مه رقم خورد. با وجود رشد ۲۰ درصدی شاخص فلزات LME (شامل ۶ فلز اساسی) در ۳ ماه اخیر با خوش‌بینی به رشد تقاضای چین، اما تثبیت سطح صادرات چین در ۴ ماه اخیر بر پیشی گرفتن تقاضای سفته‌بازی از عوامل بنیادین اشاره دارد. امری که در کنار شناسایی سود افت فلزات از سقف‌های پیشین (مس به ۶۶۰۰ دلار) را رقم زد. رشد ۴ درصدی دلار از ابتدای سال از صنایع صادرات‌محور حمایت می‌کند.

بررسی و تحلیل شاخص های بورس
‌ با ادامه‌دار شدن رشد قیمت در بازارهای جهانی و رشد قیمت سهام شرکت‌های فلزی و معدنی، رفته‌رفته گمانه‌زنی‌ها درباره ریسک اصلاح قیمت‌های جهانی در بازار تسری یافت، تا اینکه روز جمعه قیمت‌های جهانی افت محسوسی را تجربه کرد. حالا پس از تعطیلی سه روزه بورس تهران که همزمان شد با افت محسوس قیمت‌های جهانی، واکنش فعالان بازار سهام به تحولات اخیر برای ادامه یا تغییر روند قیمت‌های سهام تعیین‌کننده خواهد بود. اگرچه قیمت‌های جهانی فلزات روز جمعه با افت مواجه شد، روند صعودی دلار در برابر ریال، می‌تواند ضربه‌گیر مهمی برای افت قیمت سهام در بورس تهران باشد. هفته گذشته نرخ دلار رو به رشد گذاشت و در بازار غیررسمی روز گذشته از محدوده ۳هزار و ۹۰۰ تومان نیز عبور کرد. فعالان بورس تهران در هفته جاری در دوراهی ارز و بازارهای جهانی قرار خواهند گرفت و در این هفته باید درباره واکنش خود نسبت به تحولات اخیر تصمیم‌گیری کنند.
• امروز اولین روز کاری بورس تهران در هفته جاری است. این در حالی است که بازارهای جهانی هنوز در تعطیلات به سر می‌برند. همان‌طور که اشاره شد قیمت‌های جهانی در آخرین معاملات خود در هفته گذشته افت نشان داده‌اند و نرخ ارز در حال صعود است، بنابراین فعالان بورس تهران امروز بهانه‌ای برای خرید سهام فلزی و معدنی نخواهند داشت و سناریوی صعود قیمت در نمادهای فلزی و معدنی غیرمحتمل به نظر می‌رسد. حال این به معامله‌گران بستگی دارد که چه واکنشی به افت قیمت‌های جهانی در هفته گذشته نشان دهند. در این رابطه ۲ سناریوی عمده وجود دارد؛ سناریوی اول آنکه بورس‌بازان با ایجاد فشار فروش در نمادهای فلزی و معدنی افت قیمت‌های جهانی را پاسخ دهند. از آنجا که قیمت‌های جهانی هنوز با نرخ‌های در نظر گرفته شده در بودجه شرکت‌ها اختلاف معناداری دارد و ضمنا بورس‌بازان در زمان رشدهای هیجانی قیمت‌های جهانی باعث رشد هیجانی قیمت‌های سهام شرکت‌های فلزی و معدنی نشدند، وقوع این سناریو کمتر محتمل به نظر می‌رسد.در سناریوی دوم، این احتمال وجود دارد که امروز شاهد بازاری کم‌رمق و دارای ارزش پایینی از معاملات به ویژه در گروه‌های فلزی و معدنی باشیم. سهامداران احتمالا امروز صبر و احتیاط خواهند کرد تا تکلیف قیمت‌های جهانی در روز دوشنبه مشخص شود و همچنین عرضه‌ها در بورس کالا نیز صورت بگیرد. ضمنا باید توجه داشت که نیمه دوم شهریورماه آغاز شده است و بورس به فصل تسویه اعتبارات نزدیک می‌شود. با کمبود نقدینگی و همچنین نبود محرک‌های قدرتمند جدید (بدون در نظر گرفتن اثر رشد ارز) این احتمال وجود دارد که هفته کاری جاری با انفعال فعالان بازار سهام آغاز شود.
تحلیل هفتگی بورس جهانی
• تحول در بخش فولاد چین سبب شد تقاضا برای سنگ آهن افزایش یابد در نتیجه قیمت این ماده خام ۸۵ درصد بالا رفت. نکته تعجب آور دیگر این است که همزمان با افزایش تولید فولاد در چین، صادرات فولاد این کشور کاهش یافت. در نتیجه وضعیت بازار برای تولیدکنندگان این ماده خام در خارج چین مساعد شد. از طرفی گزارش های مربوط به بخش تولید کارخانه ای چین در ماه ژوئیه نشان می دهد رشد فعالیت ها کند شده است. از سوی دیگر، افزایش قیمت ها سبب شده تولید فولاد بالا برود با مازاد مواجخ شود. در بلندمدت احتمال افزایش تولید فولاد زیاد است.
• روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا و در بورس های بزرگ اروپایی و بورس آمریکا کاهش یافتند. روز جمعه یک روز پس از این که بانک مرکزی اروپا اعلام کرد نرخ بهره خود را برابر صفر درصد حفظ خواهد کرد، دلار افت شدیدی از خود نشان داد و بازارهای آسیایی هم تحت تاثیر آن اکثرا در قیمت پایین‌تری بسته شدند.

به ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
بررسی شاخص های بورس

نظر بدهید