تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۱۶ فروردین

0
327
  • در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۶ فروردین ماه ۹۶، شاخص کل با ۱۰۶ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۷۶۹۰ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲ واحد کاهش به رقم ۵۴۵۲۷ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۶۵۰ واحد افزایش عدد ۱۶۸۷۹۱ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با   ۰۰۳ درصد کاهش و ۰.۳۹ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۳ روز کاری دومین هفته سال ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۵۱۰۴ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۰.۵ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۲۸۲۳ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱۹۳ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۵ درصد افزایش و ۱۹ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.  براین اساس تعداد ۲۰۰ هزار برگه اوراق بدهی به ارزش ۲۱۸ میلیارد ریال معامله شد که نسبت به هفته گذشته ۶۷ درصد کاهش را نشان می دهد. این درحالی است که تعداد ۴ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۴۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و  به ترتیب با ۵۹ درصد و ۵۱ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
  • شاخص کل بورس با رشد ۱۴ درصدی برای دومین هفته متوالی صعودی و در سطح ۷۷ هزار و ۶۹۰ واحدی ایستاد. تداوم شرایط احتیاطی افت ۲۰ درصدی حجم و ۲۸ درصدی ارزش معاملات را در فروردین نسبت به میانگین اسفند نشان می‌دهد. ثبات نسبی قیمت جهانی کالاها‌ در کنار ریسک‌های سیاسی با نزدیک شدن به انتخابات، کم‌تحرکی نمادهای بزرگ‌تر و حرکت به سمت تک‌نمادها را در دو هفته ابتدایی سال رقم زد. با وجود رشد قیمت جهانی کالاها در روز پنج شنبه با خوش‌بینی‌ها به رشد تقاضای چین و کاهش موجودی‌ها، اما حمله موشکی آمریکا به سوریه، افت قیمت فلزات اساسی را روز جمعه رقم زد. این عامل می‌تواند ریسک‌گریزی را در بازار سهام تقویت کند. با وجود این، رشد تدریجی نرخ تورم با افزایش سود اسمی شرکت‌ها و احتمال افزایش تعرفه‌های واردات کالا عوامل خوش‌بینی به رشد سودآوری شرکت‌ها است.

monitoreconomy_ir-stock-960119-2

  • انتخابات ریاست جمهوری به‌طور قطع مهم‌ترین اتفاق سیاسی کشور طی ماه‌های آینده محسوب می‌شود. به تدریج اسامی افرادی که برای دوره ۴ ساله ریاست جمهوری آینده کاندید می‌شوند مشخص شده و به نظر می‌رسد باید در انتظار شروع موج تبلیغاتی از سوی این نامزدها بود. ریسک سیاسی انتخابات علاوه بر سیاست‌های اقتصادی، تاثیر آن بر روابط بین‌المللی و همچنین وضعیت نامناسب اقتصادی کشور را شامل می‌شود. در این خصوص رشدهای پرشتاب نقدینگی، رکود در بخش اشتغال و تولید و رکود در بازار مسکن به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ بازار مصرف کالا از جمله مواردی است که می‌تواند تحت تاثیر سیاست‌های دولت جدید بهبود یابد. البته سیاست‌های نامناسب و بعضا عامه‌پسند می‌تواند شرایط رکودی را وخیم‌تر از پیش کند.
  • آنچه مشخص است اینکه یکی از سرنخ‌های اصلی عوامل رکودی مزبور در شرایط کنونی و ریسک‌ موجود برای اقتصاد کشور به سیستم بانکی باز‌می‌گردد. کارشناسان بخش عمده رشد پرشتاب نقدینگی (در سال ۹۵ نقدینگی رشد ۲۶ درصدی را تجربه کرد) را به نرخ سود بانکی مرتبط می‌دانند. در حالی‌که عمده نقدینگی کشور به‌صورت شبه پول در سپرده‌های بانکی قرار گرفته است، نرخ بالای سود بانکی عاملی برای رشد نقدینگی در کشور است.
  • با تلاش‌های دولت فعلی نرخ تورم به سطوح پایینی رسیده و یک رقمی شده است (با پایین بودن سرعت گردش پول در اقتصاد). از سوی دیگر بخش زیادی از منابع بانکی در بخش مسکن بلوکه شده است و با رکود موجود در بازار مسکن بانک‌ها از ارائه تسهیلات به بخش تولید بازمانده‌اند. به این ترتیب بانک‌ها به منظور ادامه فعالیت خود به دنبال جذب نقدینگی از طریق سپرده‌ها و استفاده از سایر ابزارها (مانند صندوق‌های با درآمد ثابت) با نرخ‌های بالای سود هستند. بر این اساس تلاش‌ها برای کاهش واقعی نرخ سود نیز بعضا ناکام مانده و نرخ بالای سود در اقتصاد کشور خود رقیبی برای ارزندگی سهام است (پایین‌تر بودن نسبت قیمت به درآمد (P/E) بازارهای رقیب در مقایسه با بورس تهران و فشار بر قیمت سهام به منظور کاهش این نسبت). گرچه دولت در کاهش نرخ تورم (از سطوح بیش از ۴۰ درصد در دولت قبل به کمتر از ۱۰درصد) موفق بوده اما با توجه به مشکلات عمیقی که در اقتصاد کشور وجود داشت از رسیدن به دیگر اهداف مانند بهبود فضای کسب و کار و رشد اقتصادی محسوس در بخش غیر‌نفتی بازماند.
  • به هر حال پس از انتخاب رئیس‌جمهوری جدید کشور به نظر می‌رسد باید در انتظار تغییرات در وضعیت اقتصادی کشور بود. به نظر می‌رسد پیش از انتخابات با توجه به فضای سیاسی موجود، ارزش پول ملی کشور تا حدودی زیادی بالا نگه داشته شود و پس از پایان فشارهای سیاسی انتخابات بر نرخ دلار بار دیگر دلار تا پایان سال روند صعودی را در پیش بگیرد. کارشناسان به افزایش میانگین نرخ دلار تا ۴ هزار تومان تا پایان سال اشاره می‌کنند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • روز جمعه دو رویداد بر بازارهای مختلف تاثیر گذاشت و البته این تاثیر زودگذر بود: حمله موشکی آمریکا به سوریه و گزارش وزارت آمریکا درباره وضعیت بازار کار این کشور در ماه گذشته میلادی. از نظر برخی تحلیلگران رفتار سرمایه گذاران در بازارهای مختلف منطقی تر شده است. البته هنوز هم هیجان هایی درباره افزایش رونق اقتصاد آمریکا مشاهده می شود.
  • روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا رشد کردند اما با توجه به انتشار خبر حمله آمریکا به سوریه و اینکه سرمایه گذاران منتظر مشخص شدن نتیجه دیدار روسای جمهور چین و آمریکا بودند، رفتار سرمایه گذاران محتاطانه بود. روز جمعه شاخص های مالی در برخی بازارهای بزرگ اروپا رشد اندکی افزایش یافت. بازارهای اروپایی خیلی تحت تاثیر حمله موشکی آمریکا به سوریه قرار نگرفتند و به نظر می رسد شرایط اقتصادی و سیاسی داخل اروپا تاثیر بزرگتری بر رفتار آنها دارد. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا اندکی کاهش یافتند. گزارش منفی وزارت کار درباره وضعیت بازار کار این کشور در ماه گذشته و ابهام ها در باره آینده از ریسک پذیری سرمایه گذاران کاست. این هفته برخی گزارش های مهم از اقتصاد آمریکا منتشر می شود که انتظار می رود سبب رشد شاخص های مالی شود.
    monitoreconomy_ir-stock-960119-1

نظر بدهید