تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۱۸ مرداد

0
387

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۸ مرداد ماه ۹۶، شاخص کل با ۳۱۳ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۱۵۷۹ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۳۶ واحد افزایش به رقم ۵۷۱۷۳ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۵۹۶ واحد افزایش عدد ۱۷۷۷۵۳ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰.۴۱۴ درصد و ۰.۳۴ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۴ روز کاری هفته سوم مردادماه ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۷۸۳۴ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۹.۴ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۲۵۸۴میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱۸۲ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۸ درصد و ۲۷ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۱۶ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۷۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و با ۷۲ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
• شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۰.۴ درصدی همراه شد. روز چهارشنبه با شکستن سقف ۱۶‌ماهه، شاخص به بالاترین سطح از بهمن ۹۲ رسید. رشد قیمت فولاد در بازار چین، افزایش قیمت مس تا سقف ۲ سال و نیم اخیر (۶۵۱۳ دلار) و آلومینیوم نزدیک سقف ۳ ساله (۲۰۴۶ دلار) و رشد سنگ‌آهن از گروه فلزات اساسی در پایان هفته حمایت کرد. اما تشدید ریسک‌های ژئوپلیتیک روند صعودی قیمت‌ها را متوقف کرد. همچنان سطح بالای موجودی سنگ‌آهن در بنادر چین، چشم‌انداز کاهش تقاضای واقعی آلومینیوم و گزارش اتحادیه فولاد چین از افزایش قیمت‌ها با سفته‌بازی نیز عوامل ابهام درپایداری قیمت‌ها هستند. فشار فروش در سایر گروه‌ها و کاهش ۳۰ درصدی ارزش معاملات نسبت به نیمه اول مرداد به تقویت احتیاط در بازار اشاره دارد. کاهش ریسک‌های سیاسی با تعیین کابینه و چشم‌انداز کاهش نرخ سود بانکی می‌توانند بر بازار اثرگذار باشند.

بررسی وضعیت بورس• طی هفته گذشته انتظار برای سقف‌شکنی شاخص کل بورس برآورده شد. این نماگر سرانجام توانست در سطحی بیش از آنچه در ۱۴ فروردین ۹۵ به کار خود پایان داده بود، آرام بگیرد. البته از نظر روند روزانه، شاخص در میانه معاملات ۱۴فروردین سطوح بیش از ۸۱ هزار و ۷۰۰ واحد را نیز تجربه کرده بود، با این حال در مقایسه آخرین مقداری که شاخص در معاملات روزانه تجربه می‌کند، در پایان هفته گذشته توانست به بیشترین مقدار از بهمن سال ۹۲ برسد. در شرایط کنونی برخی از چارتیست‌ها با توجه به برخورد شاخص سهام به سقفی بالاتر از ۱۴ فروردین ۹۵، مقاومت اصلی بر سر راه شاخص را سطوح کنونی و به بیانی روشن‌تر عبور از سطح ۸۲ هزار واحد عنوان می‌کنند. نکته دیگری که کارشناسان بازار به آن اشاره می‌کنند، سطوح پایین حجم و ارزش معاملات سهام است. در حالی‌که شاخص کل از ابتدای تابستان تاکنون رشد نزدیک به ۱.۸ درصدی را تجربه کرده است اما کارشناسان نسبت به پایین بودن محسوس حجم و ارزش معاملات هشدار داده و این موضوع را عاملی نگران‌کننده برای ادامه مسیر قیمت سهام عنوان می‌کنند. آنچه مشخص است ادامه مسیر آتی قیمت سهام و همچنین عبور از سقف مقاومتی پیش‌رو در کنار نوسانات حجم و ارزش معاملات خود معلول عوامل بنیادی دیگری هستند. در این خصوص در صورتی‌که جذابیت بازار سهام در مقایسه با دیگر بازارها افزایش یابد می‌توان انتظار حرکت نقدینگی به سمت بورس و احتمالا رشد ارزش معاملات و به دنبال آن تداوم صعود قیمت‌ها را داشت. علاوه بر وضعیت بازارهای رقیب باید به بررسی عوامل بنیادی که از سودآوری شرکت‌ها حمایت خواهند کرد، پرداخت.
• یکی از عواملی که بیش از هر چیز دیگری در شرایط کنونی می‌تواند مانعی سخت در برابر رشد ادامه‌دار قیمت سهام باشد، نرخ‌های جذاب سود در بازارهای بدون ریسک است. در شرایط کنونی نسبت به ابتدای دولت یازدهم اقدامات مثبتی انجام شده است اما به نظر می‌رسد همچنان تا کاهش واقعی نرخ سود در اقتصاد راه زیادی باقی است. در این میان فعالان اقتصاد همگی به اثر خنثای توافقات لفظی میان مدیران بانکی برای کاهش نرخ سود آگاه شده‌اند. طی ماه‌های اخیر نیز اتفاقات عجیبی در بازار غیر‌رسمی رخ داده که کاملا به عطش اقتصاد برای استقبال از نرخ‌های بالا اشاره می‌کند. دست به دست شدن و تنزیل اوراق «سخاب» در بازارهای غیررسمی در شرایط کنونی رسانه‌ای شده است. نرخ‌های موثر نزدیک به ۴۰ درصدی در این اوراق باعث شده که حجم نقدینگی قابل توجهی به سمت این اوراق جذب شود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

• هفته گذشته بازارهای مختلف تحت تاثیر تنش های ژئوپولیتیک در شبه جزیره کره قرار داشتند و شاهد افول شاخص های مالی در بازارهای بزرگ جهان بودیم. البته بروز این تنش ها به رشد قیمت طلا و افزایش ارزش ین ژاپن منجر شد. تنش در روابط کره شمالی و آمریکا فعلا تاثیری بر بازارهای دیگر نداشته اما عده ای تحلیلگران معتقدند تداوم تنش های یاد شده به کاهش قیمت برخی مواد خام منجر می شود زیرا کشورهایی که در معرض بحران قرار دارند از جمله ژاپن و کره جنوبی، مصرف کنندگان بزرگ این مواد از جمله مس هستند.
• روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا کاهش یافتند. روز جمعه عملکرد بازارهای مالی این قاره منفی بود زیرا تداوم تنش ها در شبه جزیره کره سبب شد سرمایه گذاران ترجیح دهند با احتیاط رفتار کنند. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی کاهش یافتند بازارهای این قاره همچنان تحت تاثیر ریسک های ژئوپولوتیک قرار دارند البته سرمایه گذاران منتظر داده های جدید از اقتصاد منطقه یورو و آلمان هستند که این هفته منتشر می شود. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا رشد کردند البته عملکرد هفتگی بازار مالی آمریکا منفی بود. گزارش منفی از نرخ تورم در آمریکا سبب می شود احتمال افزایش نرخ های بهره در این کشور در نشست ماه آینده کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا کاهش یابد و ارزش دلار افول کند. هر دو عامل به افزایش ریسک پذیری سرمایه گذاران کمک می کند.

به ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
بررسی وضعیت بورس

نظر بدهید