تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۲۱ تیر

0
321
  • در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۱ تیر ماه ۹۶، شاخص کل با ۸۰۹ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۹۵۰۹ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۷۲۸ واحد افزایش به رقم ۵۴۵۹۱ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۸۵۰ واحد افزایش عدد ۱۷۷۵۱۲ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۳۴۳ درصد کاهش و ۰.۴۸ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری هفته سوم تیرماه ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۱۸۲۷ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۸ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۵۴۶۱ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۲۳ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۳۸ درصد و ۸۶ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۱۱ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۱۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۱۴ درصد و ۱۰۸ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
  • شاخص کل بورس پس از ۶ هفته نزولی با رشد هفتگی یک درصدی همراه شد. رشد ۴۵ درصدی حجم و ارزش معاملات نسبت به نیمه اول تیر، ارزنده شدن برخی سهام، سیگنال بازارهای جهانی و مجامع شرکت‌ها از شاخص حمایت کرد. رشد هزینه‌های مالی چین (تزریق پول از سوی دولت) در ژوئن، آمارهای تجاری مناسب بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مواد خام و افت شاخص دلار از قیمت جهانی کالاها حمایت کرد. با وجود رشد قیمت فولاد (قیمت میلگرد چین به بالاترین سطح از ۲۰۱۳) اما پیش‌بینی‌ها از کند شدن تقاضای چین در نیمه دوم سال روز جمعه افت قیمت فولاد و روی و مقاومت سطح تکنیکال مس را در مسیر نزولی قرار داد. توقف نمادها با مجامع و ابهام در پایداری قیمت جهانی کالاها احتیاط را در آخرین روز معاملات رقم زد. بازگشایی پالایشی‌ها با تعدیل مثبت نیز می‌تواند از شاخص حمایت کند.
    بازار بورس
  • در حالی معاملات بورس تهران در این هفته آغاز می‌شود که از طرفی تعداد بسیار زیادی از نمادها برای برگزاری مجامع متوقف هستند. این توقف‌ها در روزهای پایانی هفته اوج خواهد گرفت. از طرفی انتظار برای ارائه صورت‌های مالی سه‌ماه عملکرد شرکت‌ها و همچنین بازگشایی احتمالی برخی از نمادها وجود دارد. در این خصوص احتمال می‌رود نمادهای پالایشی پس از انعکاس تعدیل مثبت سنگین سودآوری در هفته گذشته، بازگشایی شوند. در حالی‌که فعالان تالار شیشه‌ای انتظار رشد قیمت در این نمادها را عنوان می‌کنند، بازگشایی احتمالی این نمادها پیش از توقف دوباره می‌تواند به رشد شاخص کل کمک کند. البته در این خصوص باید به تردیدهای موجود درخصوص ادامه رشد قیمتی این نمادها نیز توجه کرد. برگزاری مجامع، واکنش بازار به بازگشایی‌های موقت برخی از نمادها به‌خصوص سهام پالایشی، انتشار عملکرد فصل بهار شرکت‌ها در کنار عوامل اثرگذار بر گروه کالایی مانند نوسانات نرخ دلار و قیمت در بازارهای جهانی از عواملی است که احتمالا اثر آن در هفته جاری می‌تواند در ادامه معاملات بورس تهران منعکس شود.
  • در هفته جاری تعداد زیادی از نمادهای بورسی و فرابورسی به‌منظور برگزاری مجامع‌عمومی متوقف می‌شوند. تراکم مجامع در روزهای پایانی تیر مطابق با سال‌های گذشته می‌تواند کاهش حجم و ارزش معاملات را به‌دنبال داشته باشد.در این شرایط مواردی مانند احتمال حمایت از سوی برخی نمادها مانند سهام پالایشی یا دیگر نمادهای بزرگ از شاخص مطرح می‌شود که البته در این خصوص تردیدهایی وجود دارد. با برگزاری مجامع و تقسیم سود از سوی شرکت‌ها نسبت قیمت به درآمد بازار در این ماه کاهش خواهد یافت و در نتیجه می‌تواند بر جذابیت سهام برای معامله‌گران بیفزاید. احتمال انتشار عملکرد نسبتا مثبت شرکت‌های فلزی و معدنی در سه‌ماه نخست سال نیز وجود دارد که می‌تواند به خوشبینی‌ها در این‌خصوص دامن بزند. گرچه در تعطیلات پایان هفته بورس قیمت برخی از فلزات در بازار جهانی از سطوح بالای خود عقب‌نشینی کردند، اما همچنان نرخ‌های کنونی نسبت به مفروضات بودجه این شرکت‌ها در اولین پیش‌بینی فاصله دارد و این موضوع در کنار رشد تدریجی نرخ دلار می‌تواند در رشد سودآوری این شرکت‌ها موثر واقع شود. برهمین اساس شاید بتوان با عبور از فصل مجامع به خروج معاملات سهام از رکود با سرعت بیشتری نسبت به هفته‌های گذشته امیدوار بود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • هفته گذشته شاخص های مالی در برخی بورس های بزرگ جهان رشد کردند، البته سخنان جانت یلن، رئیس بانک مرکزی آمریکا در رشد شاخص های مالی تاثیر داشت. وی در سخنرانی های خود در کنگره، برخلاف انتظارها گفت دلیلی برای افزایش سریع نرخ های بهره وجود ندارد. تعویق در افزایش نرخ های بهره به کاهش ارزش دلار و رشد قیمت مواد خام کمک خواهد کرد. به طور کلی بهبود شرایط اقتصاد جهان سبب شده بازارهای مالی وضعیت بهتری داشته باشند و انتظار می رود این وضعیت ادامه پیدا کند.
  • روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای آسیا رشد کردند. سرمایه گذاران آسیایی ریسک بالاتری پذیرفته اند زیرا اخبار اقتصادی از چین مثبت بوده است و احتمال بروز تنش های تجاری بین این کشور و آمریکا زیاد نیست. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی کاهش یافتند. از دید برخی تحلیلگران این کاهش نگران کننده نیست زیرا داده های اقتصادی از منظقه یورو و اعضا مهم آن از جمله آلمان امیدبخش است و بانک مرکزی اروپا تا هر زمان که لازم باشد از اقتصاد منطقه یورو حمایت خواهد کرد. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا افزایش یافتند. افزایش قیمت نفت و سخنانی که رییس بانک مرکزی آمریکا درباره تدریجی بودن افزایش نرخ های بهره به زبان آورد در رشد شاخص ها موثر بود.

نظر بدهید