تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۲۲ شهریور

0
259

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۲ شهریور ماه ۹۶، شاخص کل با ۱۵۲ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۳۵۲۴ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۳۹۹ واحد کاهش به رقم ۵۸۱۴۴ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۲۶۲ واحد افزایش عدد ۱۸۴۱۱۹ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰.۶۸۲ درصد کاهش و ۰.۶۹درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۸۷۹۴ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۹.۶ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۲۳۸۵ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۳۷۶ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۶ درصد کاهش و ۶۴ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۸۲ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۸۳۰ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۷۵ درصد و ۷۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
• شاخص کل بورس پس از پنج هفته صعودی با افت ۰.۲ درصدی مواجه شد. افت قیمت جهانی کالاها از سقف‌های پیشین، تداوم فشار تسویه اعتباری‌ها با تقویت احتیاط افت ۲۳ درصدی ارزش معاملات نسبت به میانگین نیمه اول شهریور را رقم زد. با این وجود عرضه «چدن» در گروه ساخت محصولات فلزی و عرضه نماد «های‌وب» در گروه اطلاعات و ارتباطات تا حدی به تقویت معاملات بورس کمک کرد. در بازار جهانی، روز پنج‌شنبه قیمت مس با افزایش عرضه و رشد موجودی انبار LME به کف ۵‌هفته (۶۴۰۰ دلار) رسید. آمارهای اقتصادی چین (تولیدات صنعتی و رشد سرمایه ‌ثابت) کمتر از پیش‌بینی‌ها و شناسایی سود میان معامله‌گران با وجود رشد ساخت و ساز چین، نگرانی‌ها از افت بیشتر قیمت کالاها را رقم زده است. همچنین، سیگنال‌های یکسان‌سازی نرخ دلار و پایان زمان تسویه اعتباری‌ها عوامل اثرگذار بر بورس هستند.

بررسی و تحلیل هفتگی بورس • نشانه‌های جدید دریافت‌شده بعد از نیمه اول شهریور از افزایش جذابیت نسبی بازار سرمایه در مقایسه با بازارهای رقیب حکایت دارد. در حالی که طی سال‌های اخیر نرخ بالای سود بانکی مجال رقابت را از سایر مقاصد سرمایه‌گذاری گرفته بود، کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند اقدامی برای حرکت نقدینگی تازه به سمت سایر بازارها باشد. هرچند هنوز کاهش نرخ سود بانکی از نگاه کارشناسان محل تردید است، اما به نظر می‌رسد برای پول‌های جدید جذابیت کمتری جهت حرکت به سمت سپرده‌ها وجود داشته باشد. در این میان، یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه کرد سیاست‌های کلان حاکم بر بازارهایی مثل ارز و مسکن است. سیاست‌گذار در این خصوص، به شدت به‌دنبال حذف نگاه سفته‌بازی و سوق‌ به سمت تقاضای واقعی است. بنابراین بورس تهران می‌تواند مقصد بعدی پول‌ها در نیمه دوم سال برای سرمایه‌گذاران با سلایق مختلف شناسایی شود. از سویی، انتظار تداوم قیمت کالاها در بازار جهانی در سطوحی بالاتر از سال گذشته و بودجه شرکت‌ها، رشد نرخ دلار و همچنین برخورد قیمت سهام گروه‌های غیر از فلزی-معدنی به کف‌های روانی، فضا برای ورود سرمایه‌های ریسک‌پذیر به بازار سهام را فراهم کرده است. در سمت دیگر، عرضه اوراق بدهی جدید با نرخ‌های جذاب‌تر از سپرده‌های بانکی، فرصت جذب نقدینگی کم‌ریسک‌تر را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار داده است.
• گرچه ریزش اخیر قیمت جهانی فلزات و مواد معدنی بار دیگر می‌تواند به فضای معاملات بورس تهران دامن بزند اما انتظار برای برخورد قیمت‌ این کالاها به کف‌های قدرتمندی در سطوح بالاتر از کف‌های قبلی وجود دارد. این کف‌های احتمالی نسبت به مفروضات شرکت‌های فلزی و معدنی بورسی بالاتر بوده که می‌تواند انتظارات برای تعدیل مثبت این شرکت‌ها را افزایش ‌دهد.محرک اصلی رشد شاخص کل بورس تهران در تابستان چشم‌انداز مثبت سودآوری شرکت‌های فلزی و معدنی بود. در این فضا سایر گروه‌ها نه‌تنها از مسیر صعودی شاخص کل جاماندند بلکه عمده آنها با اصلاح قیمتی قابل توجهی مواجه شدند، شاید بارزترین مثال در این خصوص گروه خودرو بود. شاخص صنعت خودرو از ابتدای تابستان تاکنون افت بیش از ۸ درصدی را تجربه کرده است. گرچه نمادهای این گروه همچنان نسبت قیمت به درآمد بالایی دارند اما امیدواری در فضای کلان اقتصاد برای بهبود بنیادی این صنعت باعث شده که بعضا خوش‌بینی میان فعالان بازار سهام نسبت به نمادهای این گروه وجود داشته باشد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• هفته گذشته در برخی بازارها شاهد اصلاح شاخص ها و قیمت ها بودیم. در دو هفته اخیر برخی بازارها اصلاح شدند اما این به معنای بد بودن وضعیت اقتصادی در چین، منطقه یورو یا آمریکا نیست. معمولا بروز برخی عوامل رونق سبب رشد بیش از اندازه شاخص ها و قیمت ها می شود و پس از مدتی که هیجان ها کاهش یافت بازار تغییر مسیر می دهد. در دو هفته اخیر این فرآیند مشاهده شده و برخی تحلیلگران معتقدند در هفته پیش رو دیگر شاهد کاهش قابل ملاحظه قیمت مواد خام و شاخص های مالی نخواهیم بود. این هفته تداوم تنش ها در شبه جزیره کره، داده های اقتصادی از منطقه یورو و آمریکا و نشست دو روزه کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا، بیشترین تاثیر را بر بازارهای مختلف خواهند داشت. دیدگاه کلی سرمایه گذاران درباره وضعیت اقتصادی جهان مثبت است و نهادهای بین المللی در گزارش های اخیر خود نسبت به بهبود اوضواع ابزار امیدواری کرده اند.
• روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا رشد کردند. با آنکه اخبار هفته قبل از اقتصاد چین مثبت نبود اما سرمایه گذاران در بازارهای بزرگ آسیا معتقدند وضعیت اقتصاد این کشور امیدبخش است و خطر بزرگی آن را تهدید نمی کند. عامل دیگری که بر شاخص های مالی تاثیر گذاشت آزمایش موشکی کره شمالی بود البته تاثیر این عامل بزرگ نبود. هفته گذشته شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی نوسان های بزرگی نداشتند. در هفته پیش رو چند خبر از اقتصاد منطقه یورو و آلمان منتشر می شودالبته دیدگاه کلی سرمایه گذاران به وضعیت اقتصادی منطقه یورو و انگلستان مثبت است. روز جمعه شاخص استاندارد ندر پورز به ۲۵۰۰ واحد رسید که رقمی بی سابقه است. هفته پیش برخی گزارش هایی که از اقتصاد آمریکا منتشر شد منفی بود البته نگرانی خاصی در بین سرمایه گذاران ایجاد نشده است.

                                             به ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
بررسی تحلیل بازار بورس

نظر بدهید