تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۲۵ مرداد

0
287

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۵ مرداد ماه ۹۶، شاخص کل با ۱۶۳ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۱۷۴۲ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱ واحد افزایش به رقم ۵۷۱۷۴ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۹۶۷ واحد افزایش عدد ۱۷۸۷۲۰ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰.۰۰۲ درصد و ۰.۵۴ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ کاری هفته چهارم مردادماه ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۷۸۱۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۰.۲ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۳۱۸۱ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۱۹ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۳ درصد و ۲۰ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۱۵ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۶۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۶ درصد و ۵ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
• شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۰.۲ درصدی همراه شد. با وجود سیگنال‌های مثبت با رشد قیمت جهانی کالاها، شرایط احتیاطی میان معامله‌گران افت ۲۲ درصدی ارزش معاملات را نسبت به ۳ هفته ابتدایی مرداد رقم زد و میانگین نوسانات شاخص را به ۰.۱ درصد رساند. افت موجودی روی بورس فلزات لندن (LME) به کمترین سطح از دسامبر ۲۰۰۸ و کاهش تولیدات روی چین در جولای به کمترین سطح در ۳ سال اخیر، روی را به سقف ۱۰ ‌ساله (۳۱۴۷ دلار) رساند. همچنین کاهش موجودی مس به سقف ۳ ساله (۶۵۸۰ دلار) و قیمت آلومینیوم نیز به بالاترین سطح از سپتامبر ۲۰۱۴ رسید. افت شاخص دلار نیز عامل حمایت از کالاها شد. اما شناسایی سود میان معامله‌گران تا حدی اصلاح قیمت‌ها را در روز جمعه رقم زد. همچنان پایداری رشد قیمت‌ها، کاهش ریسک‌های سیاسی و ورود نقدینگی جدید به بورس می‌تواند از شاخص حمایت کند.
وضعیت شاخص بورس

• شاخص کل بورس تهران از ابتدای هفته و با کمک رشد قیمتی برخی از تک‌نمادها به بیش از ۸۱ هزار و ۷۰۰ رسید، با این حال روند صعودی شاخص ادامه پیدا نکرد. پس از جهش قیمتی مقاطع فولادی در بازار جهانی (دو هفته قبل) و انتظار انعکاس این موضوع در عرضه‌های هفته گذشته بورس کالا، استقبال معامله‌گران بازار سهام از ابتدای هفته از نمادهای مرتبط رقم خورد. گرچه معامله‌گران بورس تهران نسبت به پایداری قیمت‌ها در بازار جهانی هراس داشتند اما خریداران مقاطع فولادی در بورس کالا با بیم از ادامه یافتن رشد قیمتی فولاد برای خرید هرچه بیشتر و پر کردن انبارهای خود هجوم آوردند. تقاضای چشمگیر در معاملات فولاد بورس کالا جهش قیمت‌های پایانی را نسبت به قیمت پایه عرضه به دنبال داشت. با این حال معامله‌گران بورس تهران که از ابتدای هفته به استقبال سهام شرکت‌های مرتبط با انتظار برای جهش قیمتی فولاد در بورس‌کالا رفته بودند با هراس از افت قیمت‌های جهانی در لاک احتیاط فرو‌رفتند. به این ترتیب در روزهای پایانی معاملاتی هفته گذشته، همگام با قوانین محدودکننده دولت چین برای کنترل تقاضای سفته‌بازی فلزات در این کشور که افت هر چند مقطعی قیمت فلزات در بازار شانگهای را به دنبال داشت، سهام شرکت‌های وابسته در بورس با فشار عرضه مواجه شد و افت اندکی را نسبت به سقف‌های اخیر خود تجربه کردند. گرچه قوانین ضد‌سفته‌بازی دولت چین افت مقطعی فلزات و مواد معدنی را به دنبال داشت اما این قوانین چندان کارآمد نبودند و طی روزهای پایانی هفته گذشته و همزمان با تعطیلات آخر هفته بورس تهران، قیمت فلزات در بازار چین بار دیگر مسیر صعودی را در پیش گرفت. به این ترتیب نه‌تنها افت‌های قیمتی در میانه هفته گذشته جبران شد، بلکه بعضا قیمت‌ها سقف‌های پیشین را در‌هم شکستند. در این خصوص آربیتراژ مثبت روی در بازار فلزات شانگهای نسبت به بورس فلزات لندن در کنار کاهش میزان تولیدات این فلز در چین باعث شد که قیمت فلز روی از سقف ۳ هزار دلاری ( در هرتن) عبور کند.
• در صورتی‌که برخلاف انتظارات کارشناسان بازار جهانی ثبات نسبی در بازار فلزات طی هفته‌های آتی داشته باشیم و انتظار ریزشی شاخص بازار فلزات کمرنگ شود می‌تواند انگیزه خوبی برای فعالان بازار سهام ایجاد کند. طی هفته‌های اخیر بورس تهران روند منطقی کم‌نوسانی در پیش گرفته است. این کم‌نوسانی پس از ورود به کانال ۸۱ هزار واحدی و نبود هیجان برای ادامه مسیر صعودی را می‌توان نشانه‌ای از تامل بیشتر معامله‌گران و رصد دقیق‌تر عوامل اثر گذار عنوان کرد. در شرایط کنونی حرکت کم‌نوسان شاخص برای ۱۶ روز معاملاتی متوالی اخیر در کانال ۸۱ هزار واحد می‌تواند به تدریج پایان یابد. در این میان افت قیمت سهام و ریزش شاخص به کمتر از ۸۱ هزار واحدی با توجه به رفتار معاملاتی اخیر معامله‌گران و همچنین کاهش فشار عرضه‌ در سطوح فعلی قیمت سهام چندان محتمل نیست. این موضوع فضا را برای ایجاد جرقه‌ای به منظور افزایش تقاضای سهام فراهم خواهد کرد. این جرقه می‌تواند ثبات بازار جهانی طی هفته‌های آتی باشد. در این شرایط با افزایش ریسک‌پذیری و انتظار برای جهش سودآوری آتی گروه معدنی و فلزی می‌توان شاهد حرکت نقدینگی به سمت این نمادها بود. از سوی دیگر افت قیمت و شکستن کف ۸۱ هزار واحد نیز به نظر می‌رسد همچنان بسته به بازار جهانی و میزان اصلاح احتمالی قیمت‌ها رخ دهد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• هفته گذشته نوسان شاخص های مالی و قیمت مواد خام زیاد بوده و در بازارهای مالی شاهد افول شاخص ها بوده‌ایم زیرل سرمایه گذاران درباره مجموعه ای از موضوعات نگران هستند. تنش ها در شبه جزیره کره و مسائلی که در آمریکا رخ داد سبب شده هیجان های مثبت کمتر شود. حادثه تروریستی در اسپانیا سبب شد سرمایه گذاران با احتیاط بیشتری رفتار کنند. این هفته قیمت فلزات پایه نیز رشدی قابل ملاحظه داشته است.
• روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا کاهش یافتند. تنش های سیاسی در آمریکا و حمله تروریسی در اسپانیا از ریسک پذیری سرمایه گذاران کاسته است. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی کاهش یافتند. تنش های سیاسی در آمریکا و عملکرد منفی برخی شرکت های بورسی سبب کاهش ریسک پذیری سرمایه گذران شده است. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا کاهش یافتند و شاخص متوسط صنعتی داوجونز ۲۷۰ واحد کاهش یافت. درباره برنامه هایی که ترامپ وعده داده برای رونق اقتصاد آمریکا اجرا کند نگرانی هایی وجود دارد به این معنا که هر روز تعداد بیشتری از سرمایه گذاران به این باور می رسند که او توانایی اجرای این برنامه ها را ندارد.

به ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
وضعیت هفتگی بازار بورس

نظر بدهید