تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۲۹ شهریور

0
300

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۹ شهریور ماه ۹۶، شاخص کل با ۲۳۰۸ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۵۸۳۲ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۷۶۲ واحد افزایش به رقم ۵۹۹۰۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۴۲۵۲ واحد افزایش عدد ۱۸۸۳۷۱ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۳.۰۳۱ درصد کاهش و ۲.۳۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری هفته پایانی شهریور ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۱۷۹۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳۴ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۵۹۰۶ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۵۹ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۴۸ درصد افزایش و ۳۱ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۵۰ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۵۲۰ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۳۹ درصد و ۳۷ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
شاخص کل بورس با رشد ۲.۸ درصدی، با بیشترین رشد هفتگی از بهمن ۹۴ همراه شد. به این ترتیب شاخص کل بورس در تابستان ۹ درصد و از ابتدای سال ۱۱.۱ درصد رشد را ثبت کرد. خوش‌بینی به حمایت کف‌های بالاتر از قیمت‌ جهانی کالاها نسبت به کف‌های پیشین با رشد تقاضای چین و کاهش عرضه، رشد فلزی‌معدنی‌ها را رقم زد. همچنین پتروشیمی‌ها با رشد اخیر قیمت محصولات جهانی حمایت شدند. اما برداشته شدن فشار تسویه اعتباری‌ها از روز یکشنبه رشد ۳۰ درصدی ارزش معاملات را در دو روز پایانی هفته نسبت به میانگین نیمه دوم شهریور و ورود نقدینگی جدید به خودرویی‌ها پس از کم‌نوسانی در کف‌های تکنیکال را رقم زد. در روزهای اخیر چشم‌انداز رشد شاخص دلار در کنار سیگنال‌های مازاد عرضه افت قیمت مس و سنگ‌آهن و نوسان روی نزدیک کف ۳۰۰۰ دلاری را رقم زد.
تحلیل هفتگی بازار بورس • بهترین عملکرد ماهانه بورس ۹۶ در شهریور رقم خورد و شاخص سهام توانست با سه کانال‌شکنی در آستانه ورود به سطح ۸۶ هزار واحدی قرار گیرد. اقبال به گروه‌های معدنی-فلزی در ماه گذشته ادامه یافت که در کنار تقویت تقاضا در نمادهای پتروشیمی و پالایشگاهی توانستند این رکورد جدید در مسیر صعودی شاخص سهام را رقم بزنند.
• قیمت جهانی فلزات و مواد معدنی را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر روند آتی بازار سهام عنوان کرد. طی هفته‌های اخیر قیمت فلزات از ادامه حرکت در مسیر صعودی متوقف شدند.‌ در این شرایط بار دیگر تردیدهای بسیاری از روند قیمتی فلزات مطرح می‌شود. در این خصوص طی روزهای اخیر با احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست‌های آتی فدرال رزرو آمریکا، ارزش دلار در بازار جهانی مسیر صعودی را در پیش گرفت. رشد ارزش دلار در بازار جهانی بر قیمت کالاها و فلزات اثر منفی داشت. گرچه کارشناسان به احتمال توقف نزول قیمت فلزات در سطوحی بالاتر از کف‌های قیمتی پیشین اشاره می‌کنند، اما همچنان بعضا نظراتی از احتمال ادامه نزول قیمت‌ها مطرح می‌شود. بر این اساس مطابق با روند صعودی که عدم قطعیت سقف‌های جدیدی را برای قیمت فلزات رقم زد در شرایط کنونی نیز همچنان هراس از ادامه افت قیمتی این کالا در سطح جهانی وجود دارد. در این شرایط بازار سهام کشورمان به شدت روند قیمتی فلزات در بازار جهانی را دنبال خواهد کرد. موارد مختلفی مانند‌ نوسانات ارزش دلار آمریکا در بازار جهانی، سیگنال‌ها از اقتصاد جهانی به‌خصوص چین و اثر قوانین محیط زیستی بر روند عرضه و تقاضای چین، اثرات تنش‌های سیاسی در جهان، نوسانات احتمالی عرضه و تقاضای مواد معدنی و فلزی در بازار جهانی از مواردی است که می‌تواند بر قیمت مواد معدنی و فلزی و به دنبال آن شاخص کل اثرگذار باشد.‌ علاوه بر این می‌توان به سیگنال مثبت بازار ارز به معاملات سهام نیز امیدوار بود. انتظار برای ادامه رشد تدریجی نرخ دلار در ماه‌های آتی وجود دارد. رشد نرخ دلار می‌تواند با حمایت از سودآوری شرکت‌های کالایی ضامن رشد سودآوری این شرکت‌ها باشد.
بورس تهران در نیمه نخست سال با رشد بیش از ۱۱ درصدی بیشترین بازدهی را در مقایسه با دیگر بازارها به ثبت رساند. هر سکه طرح جدید از ابتدای سال رشد ۱.۷ درصدی و هر دلار آمریکا نیز با رشد ۳.۸ درصدی همراه شد. در ماه‌های نخست سال همگام با فضای سیاسی حاکم بر اقتصاد کشور (انتخابات ریاست جمهوری) رشد نرخ دلار سرکوب شد. با این حال با بازگشت آرامش نسبی سیاسی دلار در مسیر صعود تدریجی قرار گرفت. نرخ دلار در تابستان رشد ۴.۳ درصدی را به ثبت رساند. از ابتدای شهریور نیز نرخ دلار به مسیر صعودی خود ادامه داد به این ترتیب پس از نزدیک به ۸ ماه دلار بار دیگر به کانال ۳۹۰۰ تومانی وارد شد. البته طی روزهای اخیر بار دیگر نرخ دلار با افت اندکی در مرز این سطح روانی (۳۹۰۰ تومان) قرار گرفته است. به نظر می‌رسد بازارساز ارز به منظور کنترل نوسانات و سرکوب تقاضاهای غیرواقعی سیاست سرکوب کوتاه‌مدت دلار را در دستور کار قرار داده است. سکه نیز که در ابتدای سال با حباب قیمتی (بیشتر بودن قیمت بازار نسبت به ارزش ذاتی) در سطح ۸۰ هزار تومانی قرار داشت طی هفته‌های اخیر به کمتر از ۴۰ هزار تومان رسیده است. تنش‌های موجود در فضای سیاسی جهان به خصوص جدال آمریکا و کره شمالی باعث شد که قیمت طلای جهانی مسیر صعودی را در پیش بگیرد. با این حال از میانه شهریور قیمت طلا مسیر نزولی را در پیش گرفته است. همگام با افت قیمت طلا سکه نیز از اوج قیمتی خود فاصله گرفت. در شهریورماه نیز بورس با ثبت بازدهی بیش از ۴ درصدی در مقایسه با دلار (بازدهی ۱.۷ درصدی) و سکه (بازدهی ۱.۸ درصدی) بیشترین رشد را تجربه کرد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• هفته گذشته قیمت نفت افزایش یافت و کاهش قیمت فلزات پایه تقریباً متوقف شد البته قیمت سنگ آهن کاهش پیدا کرد. بازار فلزات پایه و سنگ آهن تحت تاثیر مستقیم وضعیت اقتصادی در چین قرار دارد. نکته ای که سرمایه گذاران باید به آن توجه کنند این است که هیجان های منفی به اندازه هیجان های مثبت زیانبار هستند.
• روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا کاهش یافتند. بازارهای این قاره تحت تأثیر تنش های ژئوپولیتیک در شبه جزیره کره و کاهش رتبه اعتباری چین قرار داشتند. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی نوسانی محدود داشتند و به نظر می رسد سرمایه گذاران منتظر برگزاری انخابات در آلمان هستند. فردا این انتخابات برگزار می شود و پیش بینی شده حزب آنگلا مرکل در آن پیروز شود. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا اندکی رشد کردند. سرمایه گذاران آمریکایی از تداوم برنامه افزایش نرخ های بهره در این کشور و تنش های ژئوپولیتیک نگران هستند.

                                        به ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن
تحلیل هفتگی بازار بورس

نظر بدهید