تحولات طلا در هفته منتهی به جمعه ۱ اردیبهشت

0
362
  • در پایان معاملات هفته منتهی به ۳۰ فروردین ماه ۹۶، شاخص کل با ۵۱۹ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۸۶۵۱ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۷۰ واحد افزایش به رقم ۵۴۵۲۹ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۷۶۳ واحد افزایش عدد ۱۷۲۳۹۳ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱۲۸ درصد کاهش و ۱.۶۳ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری چهارمین هفته سال ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۶۴۵۱ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۵۱ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۶۲۲۲ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۴۶۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۱ درصد و ۲۴ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.  براین اساس تعداد ۲ میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش بیش از ۲۰۰۰ میلیارد ریال معامله شد. این درحالی است که تعداد ۱۲ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۴۳ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و  به ترتیب با ۳۷ درصد و ۳۵ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.

monitoreconomy_ir-stock-960202-2

  • شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۷ درصدی و رشد ماهانه ۱.۸ درصدی همراه شد. با توجه به رشد بیش از ۱۵۰ درصدی حجم و ارزش معاملات نسبت به دو هفته ابتدایی فروردین، تمایل معامله‌گران به کسب سودهای کوتاه مدت و توقف روند صعودی صنایع کوچک تر، حرکت نقدینگی را در صنایع بزرگ تر رقم زد. در شرایطی که در میان هفته قیمت جهانی مس و روی به کف ۳ ماهه و افت قیمت فولاد و سنگ‌آهن با نگرانی‌ها از کاهش شتاب رشد تقاضای چین و افزایش چشمگیر عرضه رقم خورد، با این وجود، با حمایت سطوح تکنیکال و چشم‌انداز رشد تقاضای فیزیکی در نیمه دوم سال، بازگشت اندک قیمت جهانی کالاها از کف‌های پیشین رقم خورد. اما همچنان ابهام در قیمت جهانی کالاها، نزدیک شدن به فصل مجامع و فضای احتیاطی با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری می‌تواند بر بازار سهام اثرگذار باشد.
  • بازار سهام در حالی روند مثبت خود را در هفته جاری ادامه داد که نسبت به هفته قبل شتاب بیشتری در روند رشد بازار دیده شد. به این ترتیب شاخص کل در مقیاس هفتگی ۷ درصد رشد کرد تا متوسط بازدهی بورس در نخستین ماه فعالیت در سال جدید به ۲ درصد برسد. با این حال، افت قیمت‌های جهانی مواد معدنی و فلزات در کنار نزدیک‌تر شدن به ایام رقابت انتخابات ریاست جمهوری احتمالا موجب می‌شود تا سرمایه‌گذاران در اردیبهشت ماه موضع محافظه‌کارانه تری به خود گیرند و منتظر روشن شدن تحولات در عرصه قیمت‌های جهانی و سیاست داخلی باشند. در همین حال، پس از یک دوره رشد بی پروای قیمت سهام شرکت‌های کوچک به ویژه در بازار فرابورس، این هفته تلاطم بیشتری در این بخش دیده شد تا روند رشد یکپارچه اکثر نمادهای پرطرفدار این گروه که عمدتا با انگیزه‌های بنیادی نامشخص و صرفا با تزریق نقدینگی از سوی سرمایه‌گذاران حقیقی با رشدهای بی‌رویه مواجه شده‌اند با چالش بیشتری رو به رو شود. با رصد مجموعه تحولات می‌توان انتظار داشت که با افزایش موضع احتیاطی سهامداران، تعیین تکلیف برای بازار در سال جاری به بعد از ایام انتخابات موکول شود.
  • آنچه به «رالی ترامپ» در بازارهای جهانی شهره شده بود در حال محو شدن است. به این معنا قیمت‌های سهام و بسیاری از فلزات و مواد معدنی با رنگ باختن امیدها نسبت به تحولات اقتصادی وعده داده شده از سوی رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در حال اصلاح و حرکت به سطوح قیمتی پیش از انتخابات نوامبر گذشته هستند. در بازار مواد خام، شاخص قیمت فلزات اساسی در هفته گذشته بیشترین افت خود را از ابتدای سال میلادی داشته است. قیمت سنگ‌آهن با افت بیش از ۲۰ درصدی از اوج اخیر به ۶۵ دلار در هر تن رسیده است. قیمت روی در بین فلزات اساسی بالاترین افت امسال را ثبت کرده و از اوج اخیر بیش از ۱۰ درصد فاصله گرفته است. قیمت مس و فولاد هم افتان و خیزان رو‌به پایین می‌روند. در این میان، هشدار برخی کارشناسان نسبت به احتمال ضعف تقاضا از سوی چین در فصول آتی بر تردیدها افزوده است. به این ترتیب می‌توان گفت فضای نزولی چه به لحاظ روانی و چه به لحاظ بنیادی به نحو تدریجی در بازارهای جهانی در حال شکل‌گیری است. این مساله با توجه به کالا محور بودن شرکت‌های بزرگ بورسی برای سرمایه‌گذاران داخلی هم حائز اهمیت است و به نظر می‌رسد در صورت تشدید افت قیمت‌ها از سطوح جاری، باید منتظر انعکاس روند منفی مزبور در روند سودآوری و قیمت سهام شرکت‌های مرتبط در بورس تهران بود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • این هفته یک انتخابات ریاست جمهوری، گزارش ها از نرخ رشد سه اقتصاد بزرگ در سه ماهه نخست سال جاری میلادی و تداوم تنش های ژئوپولیتیک در آسیا، عواملی هستند که بر رفتار سرمایه گذاران در بازارهای مختلف تاثیر خواهند گذاشت. هفته گذشته کاهش قیمت نفت و فلزات پایه سبب شد بسیاری از سرمایه گذارانی که بر مبنای هیجان تصمیم گیری کرده بودند زیان کنند. کارشناسان پیش بینی کرده بودند که رشد اخیر قیمت ها نمی تواند ادامه یابد و احتمال اصلاح بازار وجود دارد. سرمایه گذاران در بازارهای مختلف به دلیل وجود عوامل متعدد تاثیر گذار بر بازار، ترجیح داده اند با احتیاط بیشتری رفتار کنند و در این میان، بازارهای پر ریسک مانند بازارهای مالی و مواد خام، توجه سرمایه گذاران کمتری را به سمت خود جذب کرده اند.
  • روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا نوسان اندکی داشت و به نظر می رسد سرمایه گذاران هنوز نتوانسته اند درباره افق روابط چین و آمریکا به نتیجه برسند. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی رشد کردند. البته سرمایه گذاران اروپایی درباره نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه نگران هستند و همین عامل سبب شده با احتیاط رفتار کنند. روز جمعه شاخص ها در بورس آمریکا کاهش یافتند و تحلیلگران معتقدند کاهش قیمت نفت، انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه و تنش های ژئوپولیتیک سبب ریسک گریزی سرمایه گذاران شده است.monitoreconomy_ir-stock-960202-1

نظر بدهید