تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۴ اسفند

0
409
  • در پایان معاملات هفته منتهی به ۴ اسفند ماه ۹۵، شاخص کل با ۶۵۸ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۷۸۴۷ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۵۴ واحد افزایش به رقم ۵۵۱۱۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۱۴۸ واحد افزایش عدد ۱۶۶۵۰۱ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۷ درصد افزایش و ۱.۹۳ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۱۶۳۱ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۶ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۵۷۷۳ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۷۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۳ درصد و ۹ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. براین اساس تعداد ۲ میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش ۱ هزارو ۸۸۲ میلیارد ریال معامله شد که  به ترتیب ۱۵۴ درصد و ۱۶۱ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته را نشان می دهد. این درحالی است که تعداد ۱۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۷۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و  با ۱۷ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
  • شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۹ درصدی برای دومین هفته متوالی صعودی شد. در شرایط توقف گسترده نمادها شاهد کم تحرکی بازار بودیم. با این وجود، تعدیل مثبت‌های سودآوری برخی گروه‌ها از جمله سیمانی ها، غذایی ها، پالایشی‌ها و فلزات اساسی در کنار سطوح بالای قیمت جهانی کالاها رشد ۱.۶ درصدی شاخص را در ۱۳ روز متوالی رقم زده است. با این وجود در روزهای پایانی هفته ابهام نسبت به تقاضای چین، بزرگ ترین مصرف‌کننده مواد خام با اعلام دولت این کشور برای تشدید مالیات بر مسکن و نگرانی‌ها از حباب مسکن چین با کاهش شتاب رشد قیمت مسکن این کشور، برای دومین ماه متوالی در ۱۹ ماه اخیر در کنار شناسایی سود میان معامله‌گران و احتمال رفع اختلالات عرضه، قیمت جهانی کالاها با افت اندکی همراه شد. همچنان فشار فروش حقوقی‌ها با نزدیک شدن به پایان سال می‌تواند فشار را بر بورس حفظ کند.

monitoreconomy_ir-stock-6esfand95-1

  • بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته تحت تاثیر انتشار گزارش‌های مناسب برای سال آینده شاهد رشد شاخص کل بود. طی معاملات هفته منتهی به ۴ اسفند نماگر بورس تهران نزدیک به یک درصد رشد کرد. رشدی که ناشی از انتشار گزارش‌های نسبتا مناسب از سوی برخی شرکت‌های بورسی با سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه ۹۵ بود. رشد قیمت‌ها در بازار جهانی و افزایش قیمت دلار در کنار تغییر رویه وزارت نفت در برابر پالایشگاه‌ها موجب شد شرکت‌های عمده بازار در گروه پتروشیمی، پالایشگاهی، معدنی و فلزی به همراه قندی‌ها گزارش‌های مناسبی را برای سال آینده منتشر کنند. به نظر می‌رسد سهامداران در حال رصد آخرین تغییرات وضعیت بازار از منظر تحولات بازارهای جهانی و گزارش‌های پیش‌بینی اولیه شرکت‌ها در روزهای پایانی سال جاری هستند. در کنار این موضوعات‌، بررسی لایحه بودجه سال ۹۶ در مجلس شورای اسلامی نیز از دیگر موارد مورد ارزیابی سهامداران در روزهای پایانی سال است. سهامداران با رصد این موارد در تلاش برای ارزیابی وضعیت بازار سهام در سال ۹۶ هستند.
  • در تحولات درون بازار سهام هفته گذشته خبرهای تعجب برانگیزی در بازار منتشر شد. توقف عرضه‌های اولیه از سوی سازمان بورس و توقف پذیرش اوراق در بازار بدهی نشان از تغییر رویه سازمان بورس دارد. توقف گسترش بازار در بعد پذیرش شرکت‌ها و بازار بدهی موجب نگرانی از تغییر برنامه‌های بلند‌مدت بازار سرمایه و از دست رفتن جایگاه بازار سرمایه در کلیت اقتصاد کشور است. در آخرین روز هفته گذشته رئیس سازمان بورس در واکنش به خبر انتشار ۸۵۰۰ میلیارد تومان اوراق خزانه جدید عنوان کرد این اوراق، خارج از بورس و برای تسویه بدهی پیمانکاران منتشر می‌شود.
  • فعالان بورس تهران این روزها چشم به سامانه کدال دوخته‌اند تا از اولین برآورد مدیران شرکت‌های بورسی از سود سال آتی خبردار شوند. تا عصر دیروز، ۷۱ شرکت بورسی و فرابورسی پیش‌بینی‌های اولیه خود را منتشر کردند. این گزارش‌ها عموما حکایت از بهبود عملکرد شرکت‌ها در سال مالی آتی دارد؛ هرچند نوعی محافظه‌کاری در برآورد سودآوری آنها نیز مشاهده می‌شود. در این میان، شرکت‌های گروه کالایی وابسته به قیمت‌های جهانی تلاش داشته‌اند پیش‌بینی‌ها را محتاطانه اعلام کنند تا درصورت نوسان قیمت‌های جهانی، مشابه سال‌های اخیر دچار مشکل نشوند.
  • تعدادی از نمادهای متوقف شده در هفته گذشته به تابلو بازگشتند، اما هنوز تعداد قابل توجهی از نمادهای تعدیل‌دار متوقف هستند. انتظار می‌رود در هفته جاری این نمادها نیز بازگشایی شوند تا شاهد رشد قابل توجه شاخص کل باشیم. رشد فعلی بورس با وجود توقف نمادهای مهم رخ داده است و دلیل آن را می‌توان در جو مثبت روانی جست‌وجو کرد که اولین پیش‌بینی‌ها در بازار ایجاد کردند. به تجربه ثابت شده فعالان بورس، به‌ویژه حقیقی‌ها، عمدتا با تأثیرگیری از فضای روانی مثبت سهام معامله می‌کنند. حال سوال اینجاست که چرا نمادهای غیرمتوقف در هفته اخیر چندان با رشد مواجه نشدند. پاسخ این سوال را باید در برهه زمانی خاص فعلی در معاملات بورس جست‌وجو کرد. از آنجا که به‌طور سنتی در آخرین روزهای سال فعالان بازار، به ویژه حقوقی‌ها، نیازمند تأمین نقدینگی ضروری خود هستند، معمولا فشار فروش سهام در انتهای سال افزایش می‌یابد. از طرف دیگر برخی از کارگزاران نیز در انتهای سال اعتبارات اعطلایی به مشتریان خود را تسویه می‌کنند. این موضوع از یک طرف سبب می‌شود فشار فروش حقیقی‌ها در بازار افزایش یابد و از طرف دیگر با کاهش اعتبارات، تقاضای بالقوه بازار سهام نیز تهدید شود. در کنار همه این مسائل می‌توان به احتیاط خریداران در برخورد با وضع موجود اشاره کرد. از آنجا که انتظار کلی فعالان بازار بر پایه فرض پیشی گرفتن فروش از خرید شکل می‌گیرد، خریداران بالقوه تلاش می‌کنند برای خرید عجله به خرج ندهند، بنابراین می‌توان دلیل ملایم بودن رشد اخیر بازار را وجود پتانسیل برای فروش در آخر سال در نظر گرفت.با این تفاسیر انتظار می‌رود پس از بازگشایی نمادهای مهم بازار، شاخص کل با رشد قابل‌توجهی مواجه شود. این رشد احتمالا به دلایل ذکر شده در اسفند ماه محدود و در ابتدای سال جدید و با رفع موانع رشد پرقدرت‌تر باشد. چنانچه دلیل عدم رشد قابل توجه فعلی بازار را کمبود نقدینگی در آخر سال در نظر بگیریم، بنابراین رشد شاخص کل، پس از بازگشایی‌ها نیز محدود خواهد بود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • در روزهای پایانی هفته گذشته، برخی گزارش ها منفی از اقتصاد آمریکا و نگرانی ها درباره ریسک های سیاسی و اقتصادی سبب شد رشد شاخص های مالی کند و گاه معکوس شود و قیمت طلا افزایش پیدا کند. همچنین قیمت برخی فلزات پایه کاهش یافت و قیمت نفت تغییر بزرگی نداشت. هفته گذشته گزارش های زیادی از قاتصادیهای بزرگ منتشر نشد اما هفته پیش رو تعداد بسیار زیادی گزارش از آمریکا، چین، منطقه یورو، انگلستان و ژاپن منتشر می شود و به همین دلیل، انتظار می رود تحولات در بازارهای مختلف بزرگ شود.
  • روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا کاهش یافتند.در هفته های اخیر سرمایه گذاران آسیایی درباره روابط چین و آمریکا نگران بوده اند اما به تدریج از این نگرانی کاسته شده است. برخی تحلیلگران معتقدند افق بازارهای مالی در آُیا به تصمیم هایی که دولت جدید آمریکا اتخاذ خواهد کرد و واکنش چین وابسته است. روز جمعه شاخص های مالی در برخی بازارهای بزرگ اروپا کاهش یافتند. گزارش ها از عملکرد سه ماهه شرکت های بزرگ بورسی منفی بوده و بر رفتار سرمایه گذاران تاثیر گذاشته است. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا اندکی رشد کردند. هفته گذشته خبرهایی از اقتصاد آمریکا منتشر شد امید بخش نبود اما شاخص های مالی در بورس این کشور در مجموع رشد کردند و تحلیلگران معتقدند سرمایه گذاران همچنان تحت تناثیر هیجان رفتار می کنند.

نمودار شاخص کل

monitoreconomy_ir-stock-6esfand95-2

نمودار شاخص کل هم وزن

monitoreconomy_ir-stock-6esfand95-3

نظر بدهید