تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۶ اردیبهشت

0
347
  • در پایان معاملات هفته منتهی به ۶ اردیبهشت ماه ۹۶، شاخص کل با ۹۴۶ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۹۵۹۷ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۴۹ واحد افزایش به رقم ۵۵۰۷۸ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۴۹۱۳ واحد افزایش عدد ۱۷۷۳۰۶ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۳ درصد کاهش و ۲.۸ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۴ روز کاری اولین هفته از دومین ماه بهار ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۱۱۶۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳۲ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۴۷۹۳ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۳۵۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۳ درصد و ۲۴ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. براین اساس تعداد ۱۲۰۰ میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش بیش از ۱۱۲۸ میلیارد ریال معامله شد و به ترتیب ۳۸ درصد و ۴۰ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته را شاهد بودند. این درحالی است که تعداد ۱۰ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۱۳ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۹ درصد و ۲۰ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
    monitoreconomy_ir-stock-960209-2
  • شاخص کل بورس با رشد ۲ درصدی برای پنجمین هفته متوالی صعودی شد. با وجود افزایش نقدینگی، اما ریسک‌های موجود از جمله ریسک‌های سیاسی با نزدیک شدن به انتخابات، ابهام در روند قیمت جهانی کالاها با وجود بازگشت اندک از کف (بازگشت مس به سطح ۵۷۰۰ دلار و روی به ۲۶۰۰ دلار) و تداوم روند کم‌نوسان نرخ دلار، تمایل معامله‌گران به کسب سودهای کوتاه‌مدت را تقویت کرده است؛ امری که پس از رشدهای اندک قیمت سهام، سمت عرضه را تقویت می‌کند. بنابراین با مقاومت سقف‌های تکنیکال در برخی گرو‌ه‌ها از جمله خودرویی‌ها، شاهد حرکت نقدینگی به سمت سایر گروه‌ها از جمله پالایشی‌ها هستیم. موضوعی که در کنار تغییر مالکیت به نفع حقوقی‌ها در روزهای پایانی هفته، به احتمال بازگشت احتیاط در بازار سهام اشاره دارد. همچنان نزدیک شدن به فصل مجامع، مناظرات انتخاباتی و قیمت جهانی کالاها می‌توانند بر بورس اثرگذار باشند.
  • در شرایط کنونی در کنار نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، عامل نزدیکی به فصل مجامع و مشخص شدن میزان سودآوری شرکت‌ها از مهم‌ترین مسائلی است که می‌تواند بر رفتار سهامداران اثرگذار باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد روند تغییر مالکیت هفته گذشته بازار سهام مشابه هفته منتهی به ۳۰ فروردین بود؛ به‌طوری‌که در اوایل هفته بازیگران حقیقی با تحرک بیشتر در سمت خرید سهام حاضر بودند. در ادامه اما از شتاب خرید معامله‌گران کاسته شد. حقوقی‌ها نیز در اواخر هفته به حمایت از بازار شتافتند. بررسی‌ها نشان می‌دهد طی معاملات هفته اخیر ( چهار روز معاملاتی) حدود ۵۲ میلیارد تومان از پرتفوی معامله‌گران حقوقی به پرتفوی حقیقی‌ها منتقل شد. براساس نمودار هفتگی، بیشترین تغییر مالکیت به نفع حقیقی‌ها، مربوط به روز شنبه هفته گذشته و همزمان با رشد ۶۵۰ واحدی شاخص کل بود. در آن روز حقیقی‌ها فعالیت بیشتری در سمت خرید سهام صنایعی مانند انبوه‌سازی، خودرو و سیمان حضور داشتند. روز چهارشنبه هفته گذشته اما بر خلاف سایر روزها ۳ میلیارد تومان از پرتفوی حقیقی‌ها به سید معامله‌گران حقوقی منتقل شد.
  • از جمله اقدامات جالب توجه در بازار هفته گذشته صدور مجوز معاملات شرطی در بازار بود. بر اساس این خبر شرکت‌های پیشگامان فناوری اطلاعات سگال، ویستا سامانه آسا، ره پویان پردازش گستر صحرا، تدبیرپرداز، رایان هم افزا، داده پردازان تدبیر سرمایه و توسعه فناوری سوشیانت امکان راه‌اندازی و استفاده مشتریان از امکان انجام معاملات شرطی در سامانه‌های OMS را به شرط دریافت تاییدیه قبول ریسک این نوع از معاملات در بیانیه ریسک از سوی مشتریان (به‌صورت برخط در سامانه یا کتبی توسط شرکت کارگزاری) خواهند داشت.این امر در شرایطی رخ می‌دهد که حذف محدودیت دامنه نوسان در بازار پایه به دلیل زیان ده بودن این شرکت‌ها از ابتدا نیز اقدام نادرستی بوده است. از این رو صدور مجوز شرطی در بازار نیز نمی‌تواند از تبعات منفی این اقدام در بازار سهام کم کند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • در هفته های اخیر تغییرات بزرگی در قیمت فلزات پایه ایجاد نشده و برخی تحلیلگران معتقدند در ماه های آینده بعید است شاهد رشد شدید قیمت این فلزات باشیم. از دید این گروه، افزایش قابل ملاحظه قیمت ها در ماه های گذشته تا اندازه ای غیر منطقی بوده و اکنون که هیجان ها از میان رفته طبیعی است که قیمت ها اصلاح شوند.
  • هفته گذشته شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا کاهش یافته اند. البته به نظر می رسد تاثیر نتیجه دور نخست انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه کمتر شده است. شاخص ها در بورس های بزرگ اروپایی رشد کردند. سرمایه گذاران اروپایی بر مبنای پیش بینی پیروزی نامزد لیبرال در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه و تداوم برنامه هایث حماستی بانک مرکزی اروپا، ریسک بالاتری می پردازند. شاخص ها در بورس آمریکا در نوسانی اندک داشتند. افول قیمت نفت و نگرانی ها درباره تصویب نشدن برنامه کاهش مالیات شرمت ها از ریسک پذیری سرمایه گذاران کاسته است.monitoreconomy_ir-stock-960209-1

نظر بدهید