تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۶ مرداد

0
336
 • در پایان معاملات هفته منتهی به ۴ مرداد ماه ۹۶، شاخص کل با ۱۳۴۷ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۱۵۰۹ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۴۴۳ واحد افزایش به رقم ۵۷۰۲۳ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۹۲ واحد افزایش عدد ۱۷۸۱۵۱ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۵۹۷ درصد و ۰.۱۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری هفته اول  مردادماه ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۳۶۱۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۵.۴ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۳۸۰۸ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۳۰۲ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۱ درصد کاهش و ۶ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۱۳ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۳۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۵ درصد و ۱۱ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
  @monitoreconmy_ir-stock-0507-06
 • شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۷ درصدی، بیشترین رشد هفتگی از مرداد ۹۵ را ثبت کرد. در هفته اخیر افت شاخص دلار در کنار سیگنال‌های تقویت سیاست‌های مالی و پولی چین و برنامه‌ها برای کاهش آلودگی هوای این کشور از قیمت جهانی فلزات اساسی و کانه‌های فلزی حمایت کرد. بنابراین بازگشایی نمادها و سیگنال‌های مثبت گزارش‌های ۳ماهه از گروه‌های مزبور حمایت کرد. همچنین رشد ۵۰ درصدی ارزش و ۴۰درصدی حجم معاملات نسبت به میانگین تیر نیز شاخص را به بالاترین سطح از ۱۴ فروردین ۹۵ رساند. در هفته اخیر شاهد خروج نقدینگی از گروه‌های کوچک‌تر شامل قند و شکر و حرکت به سمت نمادهای بزرگ‌تر بودیم. بازگشایی سایر نمادها، با توجه به توقف ۶۹ نماد بورسی، یک‌چهارم ارزش بازار و کم‌نوسانی قیمت جهانی کالاها (به جز مس که در ۶۳۰۰ دلار نوسان داشت) می‌تواند بر شاخص اثرگذار باشد.
 • بورس تهران از ابتدای سال‌جاری تا کنون افت و خیز‌های متعددی را تجربه کرده است. از ابتدای سال‌جاری تحت تاثیر ورود نقدینگی ناشی از خوش‌بینی به انتخابات ریاست جمهوری، شاخص سهام در مسیر صعودی نسبتا آرامی حرکت کرد. با مشخص شدن نتایج انتخابات اما بازار حدود یک ماه و نیم اصلاح قیمت‌ها را به خود دید. در ادامه و از اواسط تیر ماه سال‌جاری به‌طور ناگهانی تغییر چهره داد و وارد مسیر صعودی قدرتمندتری شد. برهمین اساس در مسیر حرکت شاخص از ابتدای سال می‌توان دو دوره رشد قیمت‌ها را شناسایی کرد.
 • پس از اصلاح نسبتا چشمگیر قیمت‌ها و رسیدن شاخص کل به سطح حمایتی ۷۸ هزار و ۵۰۰ واحدی که یک ماه و نیم طول کشید، فعالان تالار شیشه‌ای از نیمه دوم تیر ماه بهبود تقاضای سهام را تجربه کردند. در این دوره شاخص سهام از رقم ۷۸ هزار و ۶۳۲ واحدی در ۱۳ تیر ماه در پایان معاملات اولین هفته مرداد ماه سال‌جاری به رقم ۸۱ هزار و ۵۰۹ واحدی رسید. به عبارت دیگر شاخص در این دوره رشد ۷ درصدی را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز همگام با شاخص کل حرکت کرد و رشد ۳.۸ درصدی را در کارنامه خود به ثبت رساند. در این دوره قیمت‌ها به لطف رشد قیمت‌های جهانی فلزات پایه و به تبع آن افزایش نسبی تقاضای سهام وابسته رشد کردند. در این دوره تمرکز رشد بر گروه فلزات اساسی و معدنی قرار داشت؛ جایی که کاهش شاخص دلار در کنار انتشار گزارش‌های مناسب از وضعیت اقتصادی چین و رشد تولیدات صنعتی این کشور منجر به رشد قیمت سنگ‌آهن و فلزات پایه در بازار‌های جهانی شد.
 • هر چند این رشد کمتر از بازار رقیب یعنی سپرده بانکی است اما در صورت تداوم می‌تواند برای معامله‌گران روحیه‌بخش باشد. این رشد از دو جبهه مورد تهدید است؛ در جبهه نخست کمبود نقدینگی قرار دارد که روز چهارشنبه نشانه‌هایی از آن در بازار مشاهده شد؛ عرضه‌های سنگین معامله‌گران حقوقی در نمادهای مورد اقبال بازار از جمله نمادهای ملی مس، فولاد مبارکه و به پرداخت ملت، بر قیمت‌ها فشار وارد کرده است. در همین حال در جبهه سیاسی نیز تصویب طرح تحریم کشورمان با محوریت تحریم سپاه در مجلس نمایندگان و پس از آن سنا موجب بازگشت نگرانی سیاسی در بازار شده است. در صورت امضای این طرح از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا، واکنش تهران به این تحریم‌ها و آینده روابط سیاسی دارای اهمیت است. در این شرایط نگاه معامله‌گران به سه حوزه تحول در هفته آینده خواهد بود بازار جهانی، تعادل نقدینگی بازار و تحولات سیاسی موضوعاتی هستند که برای بازار اهمیت فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. در همین حال در حوزه اقتصادی همچنین تحولات حوزه بانکی و مشخص شدن ترکیب هیات دولت دوازدهم دارای اهمیت است. در تحولات اقتصادی همچنین جدیدترین گزیده آمارهای اقتصادی نشانگر آن است که حجم نقدینگی فروردین ماه امسال به ۱۲۶۴ هزار میلیارد تومان رسید.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

 • هفته گذشته شاهد رونق بازار مواد خام بودیم و رشد قیمت ها در هر بازار، حاصل عوامل خاص بود. در هفته های اخیر شاخص دلار یعنی ارزش این ارز در برابر سبدی از شش ارز معتبر کاهش یافته و انتظار می رود در هفته پیش رو نیز این روند ادامه پیدا کند. در صورت تحقق پیش‌‍بینی، بازار مواد خام همچنان در وضعیت مناسب باقی خواهد ماند. اما سرمایه گذاران باید به چند نکته توجه داشته باشند.
 • روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای آسیا کاهش یافتند. این کاهش نوعی اصلاح است و ممکن است ادامه پیدا کند. انتشار برخی گزارش های منفی از عملکرد شرکت های بورسی و کاهش ارزش دلار دو دلیل احتیاط سرمایه گذاران بوده است. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپا کاهش یافتند. کاهش قیمت سهام شرکت های فعال در حوزه فناوری یک دلیل افول شاخص هاست. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمیکا نوسانی محدود داشتند و تنها شاخص متوسط صنعتی داوجونر رشد کرد. این در حالیستکه قیمت نفت رشد کرده و بازار فلزات پایه رونق داشته است. همچنین کاهش ارزش دلار یک عامل مهم در حمایت از سود شرکت های بورسی است.
  به ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن
  بررسی تحلیل بازار بورس و فرابورس

نظر بدهید