تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۷ تیر

0
318
 • در پایان معاملات هفته منتهی به ۷ تیرماه ۹۶، شاخص کل با ۳۲ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۸۷۰۴ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۰ واحد افرایش به رقم ۵۴۲۴۷ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۵۲ واحد کاهش عدد ۱۷۶۵۵۶ واحد را تجربه کرد و به ترتیب این دو شاخص با ۰۱۸ درصد رشد و ۰.۱۴ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری هفته پایانی ۷ تیر ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۴۰۱۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۶ درصد کاهش مواجه شد. در ضمن تعداد ۲۲۹۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۹۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۴ درصد و ۵۲ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۲۳ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۳۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۳۵ و ۳۴ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
 • شاخص کل بورس با افت هفتگی ۰۴ درصدی مواجه شد. با وجود تداوم شرایط رکودی، شناسایی کف در برخی نمادها و گزارش‌های مالی مناسب برخی صنایع کالایی از شاخص حمایت کرد. چشم‌انداز توقف اعمال سیاست‌های به شدت انبساطی بانک‌های مرکزی، شامل بانک مرکزی اروپا، انگلیس، ژاپن و کانادا، با فشار بر شاخص دلار از قیمت جهانی کالاها حمایت کرد. همچنین چشم‌انداز تداوم رشد تقاضای چین، تقاضاکننده ۵۰ درصد مس جهان، کاهش ۴۰ درصدی موجودی انبار بورس فلزات لندن (LME) و شکستن سطح تکنیکال ۲۰۰ روزه، قیمت مس را به ۵۹۶۳ دلار رساند. روی نیز با موجودی انبار LME در کف ۸ ساله و با رشد قیمت فولاد نزدیک به سقف ۲ ماه و نیمه، ۲۷۵۰ دلار و سنگ‌آهن با وجود چشم‌انداز مازاد عرضه، از کف اندکی رشد داشت. سیگنال قیمت‌های جهانی، مجامع و گزارش‌های ماهانه می‌تواند از شاخص حمایت کند.
 • بازار جهانی در هفته گذشته در موقعیت ویژه‌ای قرار گرفت. شاخص دلار در کف ۶ ماهه ایستاد و نرخ برابری یورو به دلار به بالاترین میزان در بیش از یک سال اخیر رسید. این تحولات باعث شد قیمت جهانی کالاها نیز تا حدودی صعود کند. این در حالی بود که بورس تهران در هفته نیمه‌تعطیل گذشته معاملاتی کم‌رونق را پشت سر گذاشت و فعالان کم‌تعداد فعلی بازار عمدتا به گروه فلزات اساسی توجه نشان دادند. حال باید دید واکنش فعالان به این تحولات و ارزیابی آنها از تداوم این روند چگونه خواهد بود.
  @monitoreconomy_ir-stock-960409-weekly
 • بورس تهران در هفته‌ای که گذشت اگرچه با ارزش معاملات نازل مواجه بود، اما تحولات دلگرم‌کننده‌ای نیز به وقوع پیوست که فعالان بازار را به آینده امیدوار کرد. در هفته‌ای که گذشت کمترین رکوردهای ارزش روزانه معاملات در سال جاری ثبت شد. فعالان بازار همچنان با رکودی دست و پنجه نرم کردند که از اواسط اردیبهشت ماه آغاز شد و در هفته گذشته به اوج رسید. اما در همین روزهای رکودی، بیشترین ارزش معاملات به گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی اختصاص یافت و این گروه‌ها پذیرای تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران بودند. تحولات بازارهای جهانی باعث شد که گروه‌های وابسته به قیمت‌های جهانی بیشتر مورد توجه بازار قرار گیرند. این گروه‌ها که تقریبا ۵۰ درصد از ارزش بورس را به خود اختصاص می‌دهند، حالا با پایان یافتن ماه مبارک رمضان، می‌توانند به موتور پیشران بورس بدل شوند. بخش عمده رشد قیمت‌های جهانی به دلیل افت شاخص دلار و رشد قابل توجه نرخ برابری یورو به دلار بود.
 • در هفته گذشته بیشترین ارزش معاملات برای گروه‌های فلزات اساسی و محصولات پتروشیمی رقم خورد. این در حالی بود که ارزش روزانه معاملات در بورس تهران چنگی به دل نمی‌زد. حال سوال بسیاری از فعالان بازار این است که تحولات اخیر بازارهای جهانی چه تأثیر بر بازار سهام تهران خواهد داشت. باید این نکته را مورد نظر داشت که ۵۰ درصد از ارزش بازار سهام تهران به شرکت‌های وابسته به قیمت‌های جهانی تعلق دارد. بخش عمده این ارزش بازار نیز در اختیار گروه محصولات شیمیایی (پتروشیمی‌ها) قرار دارد. از آنجا که انتظار نمی‌رود قیمت در بازار محصولات پتروشیمی جهش قابل‌توجهی را تجربه کند، فعالان بازار سهام حاضر نشدند در هفته گذشته در قیمت‌های بالا خریدار سهام شرکت‌های این گروه باشند. اما در گروه‌ فلزات اساسی که در هفته گذشته با رشد قیمت‌های جهانی همراه شده بود، علاوه بر افزایش ارزش معاملات شاهد افزایش قیمت‌ سهام نیز بودیم. این گروه از شرکت‌ها افق روشن‌تری را در بازارهای جهانی دارند و انتظار می‌رود با ثبات قیمت‌های جهانی فلزات در محدوده‌های فعلی، شاهد افزایش اقبال سهامداران و همچنین افزایش سودآوری شرکت‌ها باشیم. باید در نظر داشت که اغلب شرکت‌های وابسته به بازار جهانی فلزات نرخ‌های پیش‌بینی شده در بودجه خود را در محدوده‌ای پایین‌تر از محدوده فعلی قرار داده‌اند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

 • روز جمعه نیمه نخست سال جاری میلادی پایان یافت و اکنون در ابتدای نیمه دوم سال هستیم اشاره به دیدگاه هایی که نهادهای تحلیلگر درباره افق بازارهای مختلف مطرح کرده اند مفید است. در هفته های اخیر قیمت فلزات پایه رشد کرده و انتظار می رود وضعیت بازار این فلزات در ماه های آینده بهتر شود البته رشد قیمت ها قابل ملاحظه نخواهد بود. در بازار نفت، احتمال رشد پایدار قیمت ها اندک است زیرا تعادل بین عرضه و تقاضا حداقل تا اوایل سال آینده میلادی برقرار نخواهد شد. در بازارهای مالی رشد ماه های اخیر شاخص ها، چندان منطقی نیست و عده ای از کارشناسان معتقدند شاخص ها اصلاح خواهند شد.
 • روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای آسیا رشد نکردند و یک عامل این کاهش که ره رغم انتشار گزارش مثبت از بخش تولید کارخانه ای چین مشاهده شد کاهش قیمت سهام شرکت های فعال در حوزه فناوری بود. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی کاهش یافتند. این کاهش به رغم افزایش قیمت نفت و فلزات پایه رخ داد و برخی تحلیلگران معتقدند شاخص ها در فاز اصلاح قرار گرفته اند. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا رشد کردند البته میزان آن زیاد نبود. رشد قیمت نفت و افزایش قیمت سهام شرکت های فعال در حوزه فناوری سبب شد شاخص ها افزایش یابند البته کاهش روز پنجشنبه جبران نشده است.                                                           نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
  monitoreconomy_ir-stock-0410-2

نظر بدهید