تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۸شهریور

0
328

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۸ شهریور ماه ۹۶، شاخص کل با ۷۳۱ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۳۲۷۲ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۷۴۶ واحد افزایش به رقم ۵۸۶۴۱ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۲۴ واحد افزایش عدد ۱۷۹۹۱۸ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱.۲۸۹ درصد و در۰.۱۸ صد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۳۲۲۰ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۶.۲ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۴۵۳۵ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۶۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۳ درصد کاهش و ۱۰درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۳۶ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۳۹۴ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۸۸ و ۱۸ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۰.۹ درصدی برای چهارمین هفته متوالی صعودی شد. سیگنال قیمت جهانی کالاها، فلزات اساسی و رشد قیمت جهانی پتروشیمی‌ها اوره و متانول در کنار رشد ۱۱ درصدی ارزش معاملات نسبت به هفته آخر مرداد از شاخص حمایت کرد. با این وجود، حرکت از نمادهای بزرگ‌تر به سمت کوچک‌ترها و تغییر مالکیت به نفع حقوقی‌ها در روز پایانی هفته، برخلاف روزهای پیشین تقویت احتیاط را نشان می‌دهد. رشد شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای Caixin چین به بیشترین سطح در ۶ ماه اخیر و حرکت شاخص دلار در کف، فلزات اساسی را به سقف‌های پیشین (مس بالای ۶۸۰۰ دلار و روی بالاتر از ۳۱۵۰ دلار) بازگرداند. با وجود حمایت عوامل بنیادین، حجم بالای سفته‌بازی تردیدها نسبت به پایداری رشد قیمت‌ها را رقم زد، همچنین نحوه اجرایی شدن دستورالعمل نرخ سود مصوب بانک‌ها و تسویه اعتباری‌ها بر بورس اثرگذار است.
بررسی وضعیت شاخص های بورس

• از ابتدای تابستان تاکنون شاخص کل رشد ۷.۸ درصدی را تجربه کرده است. با توجه به ارزش بازار صنایع مختلف بورسی و همچنین سودهای تقسیمی در مجامع شرکت‌ها بیش از ۸۰ درصد صعود شاخص کل با حمایت رشد قیمتی نمادهای فلزی و معدنی است. رشدهای تک‌موتوره شاخص بورس تهران کوچ نقدینگی از سمت دیگر صنایع به سمت فلزی‌ها را به‌دنبال داشته است. با این حال بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه کشورمان همگام با کارشناسان بازارهای جهانی به انتظار برای اصلاح قیمت فلزات طی ماه‌های آینده اشاره می‌کنند. بر این اساس نبود دلایل بنیادی برای حمایت از سطوح قیمت فلزات انتظار ریزش قیمتی را تشدید کرده است.
• از طرفی طی هفته جاری با پایان ضرب‌الاجل بانک مرکزی، هیچ بانکی حق جذب سپرده با نرخ سالانه بالاتر از ۱۵ درصد را نخواهد داشت. در‌حالی‌که ۱۱ روز از شهریور ۹۶ پشت‌ سر گذاشته شده است، بر خلاف روال سنتی سال‌های اخیر، بورس تهران بازدهی یک درصدی را با وجود فضای نسبتا کم‌رمق معاملات در اکثر گروه‌های بورسی به ثبت رسانده است. برای تعیین حرکتی قیمت سهام در هفته‌های باقی‌مانده از شهریور همچنان باید عوامل اثرگذار بر شرکت‌های کالایی بورس تهران مانند بازار جهانی و همچنین روند نرخ دلار آزاد و مبادله‌ای چشم داشت. در کنار این موارد محک قدرت بانک مرکزی در الزام بانک به کاهش نرخ سود سپرده‌گیری نیز بسیار مهم خواهد بود. همچنین ضروری است به رفتار دیگر صنایع پس از صعود تک‌موتوره شاخص طی ماه‌های اخیر نیز توجه کرد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• در هفته های اخیر قیمت مواد خام در مجموع رشد کرده البته در برخی موارد، شاهد کاهش نسبی قیمت ها بوده ایم. به نظر می رسد شرایط جدید بر بازار حاکم شده و بر همین مبنا، گروه مشاوره ای مک کواری در گزارش جدید خود به بررسی این شرایط و پیش بینی قیمت تعدادی از فلزات پایه در سال جاری و سال آینده میلادی پرداخته است. در این گزارش آمده است، مهم ترین تحول در بازار پایه، تغییر دیدگاه سرمایه گذاران درباره تقاضای چین است. پیش بینی می شود امسال و سال آینده میلادی قیمت آلومینیوم به ترتیب ۲.۷ درصد و ۷.۳ درصد افزایش یابد. در سال ۲۰۱۹ میزان رشد قیمت ها ۸.۷ درصد خواهد بود و در سال ۲۰۲۲ قیمت این فلز ۱۰ درصد بالا خواهد رفت.
• روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا و در بورس های بزرگ اروپایی کاهش یافتند. تنش های سیاسی در آمریکا سبب کاهش ریسک پذیری سرمایه گذران شده است. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا کاهش یافتند. روز سه شنبه، با افزایش تنش های برآمده از آخرین پرتاب موشک کره شمالی، بازار سهام جهانی عقب نشینی کرد. این در حالی ست که به دلیل افزایش نگرانی سرمایه گذاران، قیمت جهانی طلا، به عنوان کالایی که همیشه بازار نسبتا امنتری دارد، افزایش یافته است. به دلیل افزایش انتظارات برای کاهش ارزش دلار و بازار سهام، و همچنین افزایش قیمت طلا در چنین وضعیتی، ما شاهد افزایش ۷۸ درصدی سرمایه گذاری سازمان های مالی بر روی طلا بوده ایم.

                                      به ترتیب نمودار شاخص کل نمودار شاخص کل هم وزن
بررسی وضعیت هفتگی بورس

نظر بدهید