تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۸ دی

0
360

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۸ دی ماه ۹۵، شاخص کل با ۵۵۸ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۹۶۹۲ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۴۰۸ واحد کاهش به رقم ۵۶۶۹۷ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۱۲۲ واحد کاهش عدد ۱۶۸۸۶۳ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰.۷ درصد و ۰.۶۶ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۱۸۶۰ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل با ۹۵ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۶۳۶۹ میلیون سهم و حق تقدم در ۲۶۳ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۸۷ درصد و ۳۵ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. براین اساس تعداد ۴ میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش ۴ هزار و ۲۴۴ میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۲۳۴ درصد و ۲۴۰ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته را نشان می دهد. این درحالی است که تعداد ۱۳ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۲۷میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۷۱ درصد و ۱۵۵ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.

monitoreconomy_ir-stock-10dey95-4
• از سوی دیگر نیز فاکتور بسیار مهمی برای شرکت‌های بورسی و سود آنها به شمار می‌رود. با توجه به سهم بالای شرکت‌های پتروشیمی و معدنی-فلزی در بازار سرمایه، افزایش پایدار ارز می‌تواند به معنای رشد فروش شرکت‌ها و سود آنها تلقی شود. این در حالی است که موضوع مزبور تاثیر منفی بر شرکت‌های دارای بدهی ارزی و همچنین مصرف‌کنندگان ارز خواهد داشت. در این شرایط معامله‌گران در انتظار تحولات آتی هستند. بازدهی هفته گذشته بیش از پیش ناامید‌کننده به نظر می‌رسد و همین موضوع موجب کاهش نقدینگی فعال در بازار شده است. در این میان عوامل ناامید‌کننده دیگری نظیر توقف بلند‌مدت نمادها امکان کنترل معامله‌گران بر پرتفوی‌های خود را از میان برده که در این میان ابهام در مورد بازگشایی نمادهای بانکی نیز نگرانی‌ها را دوچندان کرده است. در کنار تحولات بازار سرمایه در هفته گذشته معامله‌گران با مسائل کلان دیگری نیز مواجه بودند. در مهم‌ترین‌ مساله موضوع بررسی لایحه برنامه ششم توسعه و همچنین بودجه سال ۹۶ در مجلس شورای اسلامی پیش روی معامله‌گران قرار داشت.
• همچنان نمادهای مهم و اثرگذاری همچون بانکی‌ها و نماد سایپا که ارزش بازاری بالایی دارند، متوقف هستند. قفل نقدینگی در نمادهای مزبور سبب حاکم شدن فضای رکودی بر معاملات این روزهای بورس شده است. این فضای رکودی که نشانه‌های آن را می‌توان در کاهش چشمگیر حجم و ارزش معاملات مشاهده کرد، می‌تواند عاملی برای روند کم نوسان قیمت‌ها در بازار سهام باشد. از طرفی بازارهای جهانی در هفته جاری همچون هفته گذشته با شروع سال میلادی جدید، باز هم در یک فضای نیمه تعطیل به سر خواهند برد. از این رو از سمت این بازارها نیز سیگنال خاصی برای بازار سهام منتشر نخواهد شد.
• در گروه بانکی، نماد معاملاتی بانک‌های صادرات، ملت و تجارت متوقف شده همچنان متوقف هستند. پس از درخواست بانک مرکزی از بانک‌ها و موسسات اعتباری در راستای تدوین انتشار صورت‌های مالی مطابق با استانداردهای جهانی IFRS این نمادها در بورس تهران متوقف شدند و هر چند در چند بازه زمانی مختلف نسبت به بازگشایی آنها امیدواری شد، این نمادها همچنان بخش اعظمی از نقدینگی معامله‌گران را در سهام خود قفل کردند. در این مورد حتی برخی اخبار از بازگشایی این نمادها در دهه نخست دی ماه حکایت می‌کردند؛ اما این امر محقق نشد و بازگشایی این نمادها به زمان دیگری موکول شد. روز چهارشنبه نیز بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای یک بار دیگر به الزام بانک‌ها برای ارائه گزارش‌های مالی مطابق با استانداردهای جهانی گزارشگری مالیIFRS تاکید کرد. بانک مرکزی در بخشنامه‌ای جدید اعلام کرد: تدوین و ارائه کامل صورت‌های مالی همگرا با IFRS مطابق با نمونه ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از حداقل انتظارات معاونت نظارتی بانک مرکزی در رابطه با تدوین صورت‌های مالی سال ۱۳۹۵ (میان‌دوره‌ای و سالانه) است. این موضوع در شرایطی که همچنان بانک‌های مورد اشاره گزارش‌های مالی سه ماهه، ۶ ماهه و ۹ ماهه خود را منتشر نکرده‌اند، موضوع بازگشایی این نمادها را نیز باز هم در حالت ابهام قرارداده است. از این رو هر چند نسبت به بازگشایی سایپا امیدواری‌های بالایی وجود دارد، اما بازگشایی بانک‌ها هم‌چنان مبهم است. با این حال با توجه به ارزش بازار بالای نمادهای بانکی متوقف و همچنین نماد معاملاتی شرکت سایپا، بازگشایی این نمادها در جریان هفته جاری می‌تواند تغییر شگرفی در میزان حجم و ارزش معاملات بازار ایجاد کند. البته علاوه بر این نمادها، بازگشایی برخی نماد‌های دیگر همچون «شبندر» و «شپلی» را در تعیین روند حجم و ارزش معاملات نیز نباید از نظر پنهان داشت.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

• در نهایت سالی پر رویداد به پایان رسید و به رغم آنکه در هفته های اخیر نوسان های شدیدی در شاخص های مالی و قیمت مواد خام مشاهده شد، اما عملکرد سالانه اغلب از جمله بازار نفت، طلا، دلار و شاخص های مالی در بازارهای بزرگ مثبت بود. مهم ترین رویدادی مه در هفته های پایانی سال سبب تغییراتی در رفتار سرمایه گذاران شد، پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود. این پیروزی راه را برای رشد شدید شاخص های مالی و کاهش شدید قیمت طلا هموار کرد و به باور تحلیلگران در سال جدید میلادی که از فردا آغاز می شود، تصمیمات اقتصادی دولت جدید آمریکا تاثیری بزرگ بر تحولات بازارهای مختلف خواهد داشت. البته می توان گفت بزرگترین ابهامی که در برابر سرمایه گذاران وجود دارد نحوه رفتار دولت جدید در حوزه های مختلف است.
• روز جمعه شاخص های مالی در برخی بازارهای بزرگ آسیا رشد کردند اما همطور که انتظار می رفت میزان نوسان در شاخص ها اندک بود. عملکرد بازارهای مالی آسیا در سال جاری میلادی امید بخش بوده و اکنون که سال جدید نزدیک است سرمایه گذاران همزمان با اطمینان به بهبود وضعیت اقتصادی در چین و ژاپن، منتظر تحولات در اقتصاد آمریکا هستند. روز جمعه شاخص های مالی در بازارهای بزرگ اروپا رشد کردند. در سال جاری میلادی که امروز به پایان می رسد عملکرد بازارهای مالی در این قاره مثبت بوده و شاخص های اقتصادی نشان می دهند روند بهتر شدن شرایط ادامه پیدا خواهد کرد و بر همین مبناست که بانک مرکزی اروپا قصد دارد از حمایت های خود بکاهد.

                                                      نمودار شاخص کل
monitoreconomy_ir-stock-10dey95-1                                                   نمودار شاخص کل هم وزن
monitoreconomy_ir-stock-10dey95

نظر بدهید