تحلیل بازار بورس در هفته چهارم بهمن ۹۷

0
130

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات بورس در هفته چهارم بهمن ۹۷ (منتهی به ۲۴ بهمن) ، شاخص کل با ۱۲۲۴ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۵۷۳۱۱ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۰۴۵ واحد کاهش به رقم ۱۱۷۰۰۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۷۶۱ واحد کاهش عدد ۳۰۸۰۴۶ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۰.۸۹ و شاخص بازار دوم هر دو با ۰.۵۷ درصد کاهش نسبت به هفته قبل همراه شدند. در ۳ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۱۸۸۰ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۵۶ درصد کاهش یافته است.

تحلیل بازار بورس در هفته چهارم بهمن ۹۷

در ضمن تعداد ۴۰۶۰ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۴۰۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۶۰ درصد کاهش و ۵۳ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۲۸ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۳۳۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۵۶ درصد و ۵۸ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. از سویی دیگر در بازار بدهی ۱۰۰ هزار برگه به ارزش ۱۱۸ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.

شاخص کل بورس در هفته چهارم بهمن ۹۷

شاخص کل بورس در هفته چهارم بهمن ۹۷ و با بسته شدن معاملات بازار سهام در روز چهارشنبه شاخص کل بورس در ارتفاع ۱۵۷ هزار و ۳۱۱ واحد قرار گرفت و ضمن حفظ سریال افت‌های هفتگی در بهمن ماه، این بار بازده هفتگی منفی ۸/ ۰ درصد را به ثبت رساند. افزایش خروج نقدینگی و توقف روند افزایشی بازارهای کالایی باعث شد تا افت نماگر بورس نسبت به اوج خود در زمستان به بیش از ۵ درصد برسد.

فضای نیمه تعطیل بورس در هفته چهارم بهمن ۹۷ و نیاز سنتی معامله‌گران به نقدینگی با نزدیک شدن به پایان سال ارزش معاملات بورس را شدیدا تحت تاثیر قرار داد، به‌طوری که در مقایسه با روزهای پررونق دی ماه بیش از ۲۰ درصد تنزل داشته است. معاملات بزرگان کالامحور بورس با توقف رشد قیمت جهانی کامودیتی‌ها زیر سایه قرار گرفت و بعضا سهم‌های کوچک‌تر همچون سیمان‌سازان مجال خودنمایی پیدا کردند.

معاملات بورس در هفته چهارم بهمن ۹۷ مانند قمار بود

رویه این روزهای معاملات بورس تهران بیش از آنکه رنگ و بویی از معامله سهام داشته باشد مانند بازی با قواعد خودساخته‌ است. شاید بتوان رویه معاملات این روزهای بورس تهران را در بسیاری از نمادها مانند قمار دانست. در این خصوص می‌توان در گروه‌های مختلف دسته‌بندی کرد. گروه نخست اشخاصی هستند که به هر وسیله‌ای نقدینگی مناسبی را در اختیار دارند (قدرت جولان نقدینگی برای روندسازی اولیه و همراه کردن دیگر معامله‌گران) و علاوه بر این با فضای روانی بازار نیز تا حدودی آشنایی دارند.

در نتیجه این افراد با ارائه داستان از شرکت‌های مختلف درصدد داغ کردن سهام برمی‌آیند. گروه دوم معامله‌گرانی هستند که مطابق با رفتار عمومی حاکم بر جامعه درصدد هستند بیشترین سود را با کمترین زمان به دست آورند (یک‌شبه پولدار شوند). گروه سوم اما تحلیلگرانی هستند که وقتی مشاهده می‌کنند رویه معاملات منطقی سهام برای آنها دستاوردی ندارد و از سوی دیگر ظاهر جذاب معاملات دیگر نمادها، این معامله‌گران را نیز در دام خود اسیر می‌کند و به دنبال کسب سود برمی‌آیند.

افرادی که قواعد بازی را پذیرفتند

اما در همین گروه‌ها برخی افراد هستند که قواعد بازی را پذیرفته‌اند و بر این اساس می‌دانند که بنا نیست سرمایه خود را بر پایه داستان‌های باورنکردنی از ارزش‌گذاری سهام یک شرکت بنا نهند و انتظارات خود را از میزان سود یا زیان کنترل می‌کنند. اما برخی دیگر از معامله‌گران در دام ارزش‌گذاری تخیلی اسیر می‌شوند و در مسیر نزولی سهم داغ‌شده نیز در فاز انکار بر وفاداری به یک سهم تاکید می‌کنند. زمانی پرده انکار از پیش چشمان این افراد کنار می‌رود که زیان‌های سنگینی را مشاهده می‌کنند و راه گریزی از آن ندارند.

در بازار بورس در هفته چهارم بهمن ۹۷ عمده معامله‌گران از روند فرسایشی سهام در گروه‌های مختلف خسته شده‌ و نسبت به آینده ابراز ناامیدی می‌کنند. با این حال این سوال مطرح می‌شود که علت پیدایش این فضا چیست؟ در این خصوص باید گفت رویه‌ای که بعضا حتی تحلیلگران بازار نیز در پیش گرفته‌اند القای انتظارات مازاد در ذهن معامله‌گران است. زمانی‌که معیارهای ارزش‌گذاری سهام به سمتی حرکت می‌کند که چشم‌انداز توهمی رشد چند صد درصدی برای سهام یک شرکت ترسیم می‌شود (همان قواعد خودساخته بازی) چگونه باید از معامله‌گر با چنین ذهنیتی انتظار داشت که به سود معقول و منطقی اکتفا کند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی در هفته چهارم بهمن ۹۷

خبر تمدید آتش‌بس تجاری برای دو ماه دیگر باعث رشد شاخص‌های سهام اروپا و آتی آمریکا شده است. در این میان دلار به همراه اوراق خزانه‌ داری آمریکا وضعیت باثباتی دارند و قیمت نفت خام هم افزایش یافته است. در آسیا شاخص‌های سهام منطقه‌ای باوجود رشدهای اولیه در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری ده‌ساله آمریکا در نزدیکی ۲٫۷۰ درصد قرار دارد.

از نظر تحلیلگران، بازار بیش از حد به مذاکرات تجاری آمریکا و چین خوش‌بین بوده است و در کوتاه‌مدت احتمال ناامیدی سرمایه‌ گذاران از روند مذاکرات تجاری جدی است. شاید زمان دست‌یابی به توافق تجاری به تعویق بیفتد، اما چیزی که مهم هست بی‌اعتمادی‌ها به آینده تجاری است که می‌تواند به ضرر همه باشد.

نظر بدهید