تحلیل بازار بورس در هفته منتهی به ۳ آبان

0
328

• در پایان معاملات هفته منتهی ۳ آبان ماه ۹۶، شاخص کل بورس با ۸۶۹ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۶۶۳۷ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۷۲۳ واحد افزایش به رقم ۶۰۲۵۴ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۳۰۴ واحد افزایش عدد ۱۹۱۲۹۳ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱.۲۱۴ درصد و ۰.۶۹ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری  هفته  اول آبان ماه ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۰۸۹۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۵.۴ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۴۷۳۲ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۴۰۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۵۱ درصد و ۳ درصد افزایش  را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد  ۸۴ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۸۵۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و  به ترتیب با ۱۳۲ درصد  و ۱۲۹ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.

شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۱ درصدی همراه شد. گزارش‌های ۶‌ماهه مثبت فلزی‌معدنی‌ها و پتروشیمی‌ها در کنار خوش‌بینی به رشد سودآوری پالایشی‌ها، با وجود تاخیر در انتشار گزارش‌ها و تردیدها نسبت به نرخ‌گذاری پالایش و پخش از شاخص حمایت کرد. رشد اخیر نفت برنت تا سقف  ۲‌ساله (۵۹ دلار) در صورت پایداری می‌تواند حاشیه سود پالایشی‌ها را افزایش دهد. رشد شاخص دلار و شناسایی سود میان معامله‌گران روز جمعه افت قیمت فلزات اساسی و افت قیمت فولاد در بازار شانگهای را رقم زد؛ آلومینیوم از سقف  ۵‌ساله (۲۲۱۴ دلار)، مس زیر ۷۰۰۰ دلار و روی به کانال ۳۱۰۰ دلاری افت داشت. کاهش عرضه چین برای مبارزه با آلودگی هوا از فلزات حمایت می‌کند. اما ریسک سیستماتیک تصمیم کنگره در مورد برجام فشار بر خودرویی‌ها را حفظ کرده است. موج مثبت عرضه اولیه در گروه اطلاعات و ارتباطات تا حدی فروکش کرد.

bours • فعالان بورس در روزهای اخیر شاهد ترافیک انتشار گزارش‌های عملکرد نیمه نخست سال شرکت‌ها بودند. پیش‌تر تحت‌تاثیر رشد قیمت‌ها در بازار جهانی و همچنین افزایش نرخ ارز، انتظار بهبود وضعیت سودآوری شرکت‌های بورسی وجود داشت. این پیش‌بینی‌ها با تعدیل مثبت سودآوری در گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها در برخی گروه‌های مهم و اثرگذار بازار محقق شد. عملکرد مناسب ۶ ماهه ابتدای سال در برخی گروه‌ها به‌خصوص صنایع فلزی و معدنی در مجموع از افزایش ۳۵ درصدی سود عملیاتی شرکت‌ها نسبت به دوره مشابه سال ۹۵ حکایت دارد. پیش‌بینی سود جدید شرکت‌ها نسبت به گزارش‌های سه‌ماهه نیز از رشد ۷ درصدی خبر می‌دهد. خبری که به معنای جهش سودآوری در شرکت‌های فعال بورس است. در شرایط کنونی نیز پیش‌بینی‌ها از افزایش نرخ ارز و نرخ فروش شرکت‌ها در کنار رشد قیمت‌ها در بازار جهانی مواردی هستند که می‌توانند افزایش سودآوری شرکت‌ها را حداقل به صورت اسمی تا پایان سال تداوم بخشند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• اکنون شاهد تداوم هیجان های مثبت در بازار مالی آمریکا هستیم و بانک مرکزی این کشور بر مبنای داده های اقتصادی، پیش بینی کرده شرایط در ماه های آینده بهتر خواهد شد. در ماه های اخیر تحلیلگران درباره کاهش شدید شاخص های مالی در بورس آمریکا هشدار داده اند و از سرمایه گذاران خواسته اند با احتیاط و بر مبنای شاخص های واقعی اقتصادی در بازار فعالیت کنند.
• اگر در ماه دسامبر نرخ های بهره یک بار دیگر بالا برده شود و در فوریه سال آینده یلن برای یک دور دیگر به ریاست بانک مرکزی آمریکا انتخاب شود شاهد افزایش ارزش دلار و فشار بر قیمت طلا و برخی مواد خام دیگر خواهیم بود. سرمایه گذاران در بازار این مواد خام طی هفته ها و ماه های آینده باید به اخباری که بر ارزش دلار منتشر می شود توجه کنند و شاخص های اقتصادی را زیر نظر بگیرند.
                                         به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
بورس

نظر بدهید