خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۱۱ اردیبهشت

0
1942

در پایان معاملات هفته منتهی ۱۱ اردیبهشت ماه ۹۷، شاخص کل با ۱۱۸۴ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۳۶۱۲ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۸۳۱ واحد کاهش به رقم ۶۶۴۶۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۳۲۹۸ واحد کاهش عدد ۲۱۰۱۸۹ واحد کاهش را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱.۲۳۵ درصد و شاخص بازار دوم با ۱.۵۴ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۴ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۶۰۷۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳۶ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۲۳۵۸ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱۵۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴۲ درصد و ۲۲ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۵۳ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۵۳۷ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۴۵ درصد و ۴۶ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

شاخص کل بورس با افت ۱.۲۵ درصدی برای چهارمین هفته متوالی نزولی شد. روز سه‌شنبه پس از افت ۱.۳ درصدی طی ۳ روز، شاخص با رشد اندک ۰.۰۳ درصدی همراه شد. با ادامه فشار فروش حقیقی‌ها، همچنان خوش‌بینی به عوامل بنیادین و ارزندگی قیمت سهام روز سه‌شنبه تغییر مالکیت ۱۸ میلیارد تومانی به نفع حقوقی‌ها را رقم زد. پالایشی‌ها با نوسان برنت نزدیک سقف ۷۵ دلاری بر رشد شاخص تاثیر داشتند. اما فلزی‌ها همچنان در محدوده منفی معامله شدند. در روزهای پایانی هفته، با رشد شاخص دلار در سقف ۳.۵ ماهه و کاهش نگرانی‌ها از جنگ تجاری قیمت فلزات نزولی شد. روی با افزایش ذخایر LME زیر ۳ هزار دلار/ تن قرار گرفت. اما آلومینیوم روز جمعه از کف بازگشت و مس در کانال ۶۸۰۰ دلار نوسان داشت. با وجود ریسک تصمیم ترامپ نسبت به برجام، گزارش‌ها و مجامع شرکت‌ها بر شاخص اثرگذار است.
بازار بورس یکی از موضوع‌هایی که در شرایط کنونی ذهن فعالان اقتصادی را به خود درگیر کرده است، انتخاب پرتفوی بهینه برای سرمایه‌گذاری است. از طرفی ریسک برنامه جامه اقدام مشترک (برجام) کل اقتصاد کشور را تهدید می‌کند، با این حال همان‌طور که اشاره شد نمی‌توان احتمال لغو برجام را خیلی بالاتر از بقای آن دانست. در مسیر عدم قطعیت حاکم بر فضای سیاسی، عدم قطعیت‌ در بازار جهانی، ریسک‌های کلان حاکم بر کشور در بخش اقتصادی و غیراقتصادی و التهاب کنونی بازارهای داخلی مانند سکه و ارز بر شدت تردیدهای موجود در مسیر سرمایه‌گذاری افزوده‌اند.

• در حالی‌که بورس روند کم‌نوسانی را در پیش گرفته است سایر بازارها مانند ارز، طلا و همچنین مسکن در هفته‌های اخیر نسبتا پرالتهاب دنبال می‌شوند. نگرانی از فروپاشی برجام محرک قدرتمندی برای جولان ارز در بازار غیرقانونی است. بازار سکه نیز به دنبال سیگنال بازار داخلی ارز و همچنین افزایش تقاضای مناسبتی مسیر صعودی را در پیش گرفته است. با این حال همیشه اوج‌گیری نوسانات در کوتاه‌مدت، همان‌طور که برای برخی که قبل از آغاز موج به بازار وارد شده‌اند سودساز است، با زیان عده دیگری همراه می‌شود. متغیرها برای التهاب فضا کاملا مهیا است. شایعات از وضعیت نامناسب بانک‌ها و زیان سنگین آنها به گوش عموم جامعه رسیده است. برجام نیز به دنبال رجزخوانی‌های ترامپ در وضعیت هشدار قرار گرفته است. ریسک‌های کلان از وضعیت داخلی نیز کافی است که بر شدت التهاب بیفزاید. با این حال آنچه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، وضعیت بازارهای سرمایه‌گذاری در ماه‌های آینده و به خصوص پس از اعلام تصمیم نهایی ترامپ است. طی روزهای اخیر قیمت سکه همچنان به سیر صعودی خود ادامه می‌دهد. بازار مسکن نیز با وجود افت ارزش معاملات با رشد محسوس قیمت به خصوص در شهرهای بزرگ مواجه شده است. نشانه‌ها از بازار غیرقانونی ارز به ادامه رالی ماه‌های اخیر و افزایش فاصله با ارز دولتی اشاره دارد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

هفته پیش رشد شاخص دلار یک عامل مهم فشار بر قیمت مواد خام بود و در نظرسنجی از کارشناسان بازارهای ارز پیش بینی شده در هفته پیش رو نیز شاخص دلار رشد خواهد کرد. اقتصاددانان پیش بینی کرده اند در ماه های ژوئن، سپتامبر و دسامبر، نرخ های بهره بالا برده خواهد شد. اما نگرانی ها درباره رشد شدید نرخ تورم و افزایش استقراض، به رشد بازده اوراق ۱۰ ساله به بالای ۳ درصد و افزایش نرخ بازده اوراق دو ساله منجر شده است. در این حالت سرمایه ها از بازار سرمایه به سمت بازار اوراق که سود تضمین شده دارند حرکت خواهد کرد و این وضعیت برای سرمایه گذاران در بورس ها نگران کننده است.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
بازار بورس

نظر بدهید