خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۵ اردیبهشت

0
1807

? در پایان معاملات هفته منتهی ۵ اردیبهشت ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۷۲۸ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۴۷۹۶ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۳۳۱ واحد کاهش به رقم ۶۷۲۹۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۵۲۲ واحد کاهش عدد ۲۰۲۰۸۹ واحد کاهش را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۰.۵ درصد و شاخص بازار دوم با ۱.۲ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۹۴۹۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۱۹ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۴۰۶۶ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱۹۸ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۱۳ درصد و ۳۲ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۹۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۹۹۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۵۵ درصد و ۱۴۷ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

? از دیدگاه کارشناسان با وجود آنکه افت اخیر قیمت‌ها و همچنین این واقعیت که بسیاری از شرکت‌های صادراتی سال قبل با میانگین قیمت ارز کمتر از ۴۲۰۰ تومان اقدام به صادرات کرده بودند، می‌تواند انگیزه‌ای را برای حرکت بازار ایجاد کند. اما کمبود نقدینگی و همچنین شمار قابل ملاحظه فروشندگان موجب شده است، بازار همچنان در فاز منفی باقی بماند. انتظار می‌رود این روند تا روشن شدن تکلیف مسائل سیاسی ادامه داشته باشد، جایی که تکلیف ابهامات زیادی در ساختار اقتصادی و سیاسی کشور مشخص می‌شود. در این شرایط اما بازار روز چهارشنبه بازاری مثبت رقم خورد که با رشد ۲۱۹واحدی شاخص کل باعث شد بخشی از زیان بازار در هفته گذشته کاسته شود. افزایش بهای نفت و همچنین سخنان رئیس‌جمهوری فرانسه در مورد احتمال حفظ برجام مهم‌ترین دلایل رشد شاخص کل بود. روز چهارشنبه نمادهای فولاد مبارکه، خدمات انفورماتیک و سه پالایشگاه بندرعباس، اصفهان و تبریز بیشترین سهم را در رشد شاخص کل داشتند. در بازار روز چهارشنبه در کنار رشد ۰.۲۳ درصدی شاخص کل و رسیدن آن به رقم ۹۴هزار و ۷۹۶واحد، شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش ۳۰ واحدی عدد ۱۶ هزار و ۸۳۶ واحد را به نمایش گذاشت.

بازار بورس

? ازار سهام هفته گذشته را در فضایی برزخ‌گونه سپری کرد و در اثر سیطره ابهام ارزی و نحوه نرخ‌گذاری درآمدهای صادراتی و نیز قیمت کالاها در دوران ارز تک‌نرخی عملا بلاتکلیف بود و شاخص کل افت ۰.۸ درصدی را به ثبت رساند. در شرایط کنونی به دلیل شدت ابهامات موجود، عملا سرمایه‌گذاران از امکان تحلیل قابل اتکای چشم‌انداز سودآوری شرکت‌ها به دلیل نامشخص بودن افق متغیرهای اقتصادی برخوردار نیستند و همین مساله خود را به‌صورت یک سردرگمی مزمن در روند عرضه و تقاضای سهام با برآیند نزولی قیمت‌ها و کاهش قابل ملاحظه حجم معاملات نمایان کرده است. به نظر می‌رسد ترکیب این شرایط با تشدید نااطمینانی سیاسی ناشی از تصمیم‌گیری رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا درخصوص برجام در روز ۲۲ اردیبهشت، کماکان فضای کنونی را در کوتاه‌مدت امتداد خواهد بخشید. در این میان، تغییر سیاست ارزی و ایجاد هر‌گونه گشایش در زمینه امکان تبدیل درآمدهای ارزی صادرکنندگان با نرخی متفاوت از قیمت اعلام شده در صورتی که مشمول جرایمی نظیر حذف معافیت مالیاتی نشود می‌تواند معادله رکود را در بورس تهران بر هم بزند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

? «نرخ سود اوراق قرضه ایالات‌متحده برای اولین بار در بیش از چهار سال گذشته به ۳ درصد رسید.» این خبر که نوید افزایش هزینه استقراض در سطح کل بازارهای بدهی در جهان را می‌دهد موج گسترده‌ای از تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها در مورد مسیر آینده بازارها به ویژه در بخش سهام و مواد خام را در بین سرمایه‌گذاران جهانی در پی داشت. از برآیند مباحث می‌توان این گونه نتیجه گرفت که در اثر پایان سیاست‌های انبساطی از سوی اکثر بانک‌های مرکزی جهان به ویژه در ایالات متحده و نیز چشم‌انداز رشد تورم در اثر افزایش قیمت کالاها، نرخ‌های بهره مستعد افزایش بیشتر در ماه‌های پیش رو هستند. از این جهت می‌توان انتظار داشت تا همزمان با افت بیشتر ارزش اوراق قرضه به ویژه در غرب، فشار بر دارایی‌های ریسک‌پذیر نظیر سهام بیشتر شود.

? در سوی دیگر، مواد خام نیز نه تنها در دسته همین دارایی‌ها قرار می‌گیرند، بلکه در فضای بهره بالاتر، مستعد تضعیف تقاضا از محل انقباض اعتباری بیشتر و سیاست‌های ضد‌تورمی و کاهنده رشد اقتصادی هستند. به این ترتیب، از نظر برخی تحلیلگران، زنگ خطر برای بازارهای سرمایه‌گذاری در جهان به زودی به صدا در‌می‌آید و فعالان بازارها باید بیش از پیش در انتظار نوسانات غیر‌مترقبه با برآیند کاهشی در دارایی‌های ریسک‌پذیر باشند؛ مساله‌ای که با توجه به ارتباط مستقیم درآمد بیش از نیمی از شرکت‌های بورس تهران با قیمت‌های مواد خام باید مورد توجه و تعقیب فعالان بازار سرمایه نیز قرار گیرد.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و نمودار شاخص کل هم وزن

نظر بدهید