تحلیل بازار طلا در منتهی آخر شهریور ۱۳۹۸

0
222

بازار جهانی طلا در منتهی آخر شهریور ۱۳۹۸

بازار طلا در منتهی آخر شهریور ۱۳۹۸ : هر اونس طلا روز دوشنبه ۱۵۱۱.۵ دلار معامله شد و افت شدید هفته قبل را جبران کرد. حمله پهپادی به تاسیسات آرامکو، بزرگترین شرکت نفتی دنیا و بالا گرفتن تنش سیاسی در خاورمیانه ضمن تحریک تقاضا برای دارایی‌های امن، جهش بیش از یک درصدی طلا را در ساعات اولیه دوشنبه رقم زد.

هر اونس طلا چهارشنبه ۱۵۱۶ دلار معامله شد. نوسان نامحسوس طلا در روز چهارشنبه نشان از واکنش اندک بازار جهانی به تنش‌های منطقه‌ای دارد و از سوی دیگر نشان می‌دهد که فعالان اقتصادی دنیا احتمال تشدید درگیری‌ها را جدی قلمداد نمی‌کنند. از سوی دیگر کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا چهارشنبه شب سیاست‌های پولی ماه آینده را مشخص می‌کند که در صورت اتخاذ سیاست‌ کاهش نرخ بهره، از طلای جهانی حمایت خواهد شد.

بازار طلای ایران در هفته منتهی به جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸

بازار سکه در معاملات روز دوشنبه از سوی دو حامی بومی نیرو گرفت و توانست مانند دلار به چهار افت پی‌درپی پایان دهد. در این روز، هم دلار حمایت موثری از سکه به عمل آورد و هم هجوم سرمایه‌های جهانی به سمت طلا موجب تقویت ارزش داخلی این فلز گرانبها شد. دیروز بهای هر سکه طرح جدید با تقویت ۵۰ هزار تومانی به سطح ۴ میلیون و ۳۰ هزار تومان صعود کرد. از یک طرف، با بالاگرفتن تنش‌های سیاسی در خاورمیانه، شاهد غلبه تقاضای احتیاطی در بازار ارز و متعاقبا رشد بهای سکه بودیم.

قیمت سکه نیز در بازار روز چهارشنبه رشدی ملایم و هم‌پای دلار تجربه کرد. بر این اساس دادوستدهای هر سکه طرح جدید تا ساعت ۱۶ روز گذشته در حدود ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان گزارش شد که رشدی ۱۵هزار تومانی را نسبت به دادوستدهای روز قبل‌تر نشان می‌داد. ثبات تقریبی قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی سبب شده است تا سکه در مسیر قیمتی خود نرخ دلار را دنبال کند. به این ترتیب عوامل موثر بر این بازارها تا حدود زیادی بر یکدیگر منطبق است.

با وجود رشد نرخ دلار در بازار ارز بازدهی سکه در هفته گذشته منفی بود. سکه در معاملات یکشنبه به افت نرخ دلار واکنش نشان داد و از کف ۴ میلیون تومان پایین‌تر رفت. با این حال بار دیگر اخبار سیاسی رشد آرام دلار را رقم زد و سکه بار دیگر در سطوح بیش از ۴ میلیون تومان قرار گرفت. اونس طلای جهانی در مرز ۱۵۰۰ دلار نوسان آرامی را تجربه می‌کند. معامله‌گران بازار سکه نیز از هجوم برای خرید سکه در قیمت‌های کنونی با احتمال زیان هراس دارند. در نتیجه برخلاف حدود یک سال قبل که سکه در حال پیش‌خور کردن رشدهای ارزی بود به نظر می‌رسد معامله‌گران سکه چندان به احتمال صعود دوباره دلار و طلای جهانی امیدوار نیستند.

پیش‌بینی طلا در منتهی آخر شهریور ۱۳۹۸

شماری ریسک‌های ژئوپلیتیکی و اقتصادی که در حال حاضر وجود دارند، باعث تقویت تجارت طلا به عنوان دارایی امن شده‌اند. رشد اقتصادی در نتیجه تنشهای تجاری در سراسر جهان آهسته شده و شاخص بخش تولید جهان رشد منفی پیدا کرده است.

سرمایه‌گذاران در انگلیس و نقاط دیگر با نزدیک شدن به مهلت ۳۱ اکتبر برای خروج انگلیس از عضویت اتحادیه اروپا (بریگزیت) به سوی طلا روی آورده‌اند. طلا به پوند تحت تاثیر دورنمای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون یک توافق جدایی، در سوم سپتامبر به رکورد ۱۲۸۲ پوند صعود کرد که بیش از ۲۷ درصد رشد قیمت از ابتدای سال ۲۰۱۹ را نشان داد.

سایر نگرانی‌های ژئوپلیتیکی شامل ناآرامی در هنگ کنگ و حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی نیز از قیمت طلا پشتیبانی کرده است.

تحلیل بازار طلا در منتهی آخر شهریور 1398

نظر بدهید