تحلیل بازار طلا در هفته آخر آبان ۹۸

0
309

بازار جهانی طلا در هفته آخر آبان ۹۸

بهای هر اونس طلا در هفته آخر آبان ۹۸ در بازار جهانی چهارشنبه با ثبت رشد ۰.۵ درصدی به ۱۴۸۱ دلار رسید. روز چهارشنبه سنای آمریکا طرح حقوق بشر و دموکراسی هنگ‌کنگ را تصویب کرد. تصویب این لایحه به معنای محکوم کردن چین در تحولات اخیر هنگ‌کنگ است. از این‌رو به نظر می‌رسد این مساله در روند توافق تجاری واشنگتن و پکن تاثیر منفی داشته و با افزایش نااطمینانی‌ها از قیمت طلا حمایت به عمل آورد. در پی افزایش نگرانی‌ها درخصوص مذاکرات این دو کشور، بازار سهام آمریکا از اوج اخیر خود عقب‌نشینی کرد و بازدهی اوراق بدهی ۱۰ ساله آمریکا نیز به کمترین میزان در حدود سه هفته گذشته رسید.

با چیره شدن شک بر بازار درباره فرجام جنگ تجاری به‌عنوان اصلی‌ترین عاملی که فعالان بازار به آن چشم دوخته‌اند، قیمت طلا روز جمعه افزایش محدودی داشت. قیمت هر اونس از این فلز گرانبها با افزایش نسبت به روز قبل به قیمت ۱۴۷۰.۵ دلار رسید. از سوی دیگر جنت لوییز یلن، اقتصاددان آمریکایی و رئیس سابق فدرال‌رزرو در دوره ریاست جمهوری اوباما، اخیرا در مصاحبه‌ای درباره زوایای مهم اقتصاد آمریکا از جمله نابرابری در ثروت، احتمال رکود اقتصادی و تاثیرات جنگ تجاری با چین سخن گفته و تاکید کرده است ادامه روند کنونی می‌تواند بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا را با ریسک‌های مهم اقتصادی اجتماعی روبه‌رو کند.

بازار طلای ایران

هر سکه طرح جدید سه‌شنبه ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان قیمت خورد و افت ۴۵ هزار تومانی را تجربه کرد. نرخ دلار در بازار تهران پس از یک هفته هیجانی دیروز دومین افت متوالی را تجربه کرد و تا کف کانال ۱۲ هزار تومان نزول کرد.

هر سکه طرح جدید چهارشنبه با افت یک درصدی به قیمت ۴ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان معامله شد. دلار در سومین افت متوالی خود طی ۵ روز گذشته به کانال ۱۱ هزار تومان بازگشت. قیمت سکه نیز در پی فروکش التهابات در بازار ارز ۴۰ هزارتومان کاهش یافت. درحالی‌که عده‌ای از تحلیلگران بر تداوم روند کاهشی دلار تاکید دارند، گروهی دیگر افزایش تقاضای دلار را در پاییز عاملی برای صعود دوباره دلار می‌دانند. بدیهی است در صورت صحت سناریوی دوم سکه نیز با افزایش موقت قیمت مواجه خواهد شد.

سکه‌بازان آبان را در دو نیمه مختلف گذراندند. در نیمه نخست سکه زیر مرز ۴ میلیون تومان معامله می‌شد و با وجود قرار گرفتن بر یک مدار صعودی، حرکتی زیگزاگی داشت. در نیمه دوم، افزایش قیمت سکه با شدت و توالی بیشتر اتفاق افتاد. قیمت سکه یکشنبه گذشته با رسیدن به سطح ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان، سقف ۲۲ مرداد را لمس کرد؛ اما مانند دلار از دوشنبه کاهش یافت. سکه در آخرین روز کاری آبان راه خود را از دلار جدا و ۴۰ هزار تومان صعود کرد. عدم همراهی قیمت سکه با دلار یا کمتر بودن شدت تغییرات آن نسبت به نرخ ارز طی یک ماه اخیر چند بار مشاهده شد. برخی تحلیلگران رونق مجالس عروسی و افزایش تقاضای مصرفی سکه را علت چسبندگی قیمت آن می‌دانند.

پیش‌بینی بازار طلا در هفته آخر آبان ۹۸

مایکل مک‌کارتی استراتژیست ارشد بازار در موسسه CMC درباره سناریوهای احتمالی روند قیمتی فلز گرانبها در آینده گفت: ما در حال حاضر و در کوتاه‌مدت به احتمال زیاد شاهد جهش بزرگی در قیمت طلا نخواهیم بود. در کوتاه مدت نوسان قیمت هر اونس طلا پایین خواهد بود و تنها حالتی که می‌تواند این سناریو را نقض کند این است که واشنگتن و پکن اعلام کنند که توافق تجاری احتمالا قابل دستیابی نیست.بازارهای سهام آسیا نیز همچنان چشم انتظار اخبار شفاف‌تر از مذاکرات تجاری بین دو قطب بزرگ اقتصادی جهان هستند. در حقیقت معامله‌گران این بازارها در انتظار اخباری از نحوه پیشرفت مذاکرات هستند و این بی‌خبری مانعی بزرگ برای انگیزه آنها برای خرید و فروش است.

تحلیل بازار طلا در هفته آخر آبان 98

نظر بدهید