تحلیل بازار طلا در هفته آخر اردیبهشت ۹۸

0
310

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته آخر اردیبهشت ۹۸ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته آخر اردیبهشت ۹۸

اونس طلا در معاملات چهارشنبه بازار جهانی در سطح ۱۲۷۹.۵ دلار قرار گرفت. اوج‌گیری شاخص دلار به قله یک ماهه مهم‌ترین عامل افت فلز زرد محسوب می‌شود. با افزایش شاخص دلار از قدرت خرید سرمایه‌داران ارزهای غیر دلاری کاسته شده و تقاضای طلا در بازار جهانی کم می‌شود.

دیروز شاخص دلار در سطح ۹۸ واحدی قرار داشت. سودآوری بیشتر بازارهای سهام آمریکایی با تعلیق مجازات‌ روی برند چینی هوآوی نیز بخشی از سرمایه دارایی‌های امن را جذب کرد. مناقشات پکن و واشنگتن بر سر غول مخابراتی هوآوی به خط مقدم جنگ تجاری تبدیل شده است.

از سمت دیگر دیروز سفیر چین در ایالات متحده اعلام کرد که تیم مذاکره‌کننده این کشور آماده از سرگیری مذاکرات تجاری است. در صورت تداوم مذاکرات و دستیابی به نتیجه مطلوب طلا پتانسیل افت بیشتر را هم دارد.

بازار داخلی طلا در هفته آخر اردیبهشت ۹۸

هر سکه طرح جدید روز دوشنبه به بهای ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به فروش رفت و افت روزانه ۲۰۰ هزار تومانی را تجربه کرد. دیروز با توجه به افت قیمت اونس طلا در بازار جهانی ارزش ذاتی سکه نیز کاهش یافت؛ با این حال بازگشت دلار به کانال ۱۳ هزار تومانی پس از ۲۵ روز منجر به ریزش ۴ درصدی بهای سکه شد.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید ۱۲۰ هزار تومان افزایش قیمت یافت و به بهای ۴ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان به فروش رفت. سکه با وجود تجربه نوسان پردامنه نتوانست بازده بهتر از رشد ۰.۲ درصدی پیدا کند؛ در صورتی که بهای این دارایی ارزشمند در فروردین و اسفند گذشته به ترتیب ۳.۲ و ۳.۳ درصد افزایش یافته بود و این تغییر روند حاکی از کند شدن رشد ارزش این پناهگاه امن سرمایه است.

هر سکه طرح جدید در نخستین روز خرداد ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت یافت و به بهای ۴ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان به فروش رفت. رشد شاخص ارزی کشور توانست اثر کاهش ارزش ذاتی سکه به واسطه افت اونس طلا در بازار جهانی را محو کرده و سکه را با خود همراه کند. هر اونس طلا در معاملات دیروز یک دلار کاهش یافت، اما رشد ۱.۴ درصدی شاخص ارزی کشور منجر به افزایش یک درصدی قیمت سکه شد..

هر سکه طرح جدید طی معاملات آخرین روز هفته قبل ۵۰ هزار تومان افت کرد و در نهایت به قیمت ۴ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان به کار خود پایان داد. به این ترتیب بهای سکه در دومین هفته متوالی کاهشی خود به میزان ۳.۸ درصد افت کرد و بازدهی این دارایی ارزشمند از ابتدای سال به سطح مثبت ۲.۶ درصد محدود شد.

در ۵ روز ابتدایی هفته آخر اردیبهشت ۹۸ بهای اونس طلا در بازار جهانی تغییر محسوسی نداشت و سکه بیشتر تحت‌تاثیر نوسان دلار تغییر کرد. دوشنبه و همزمان با تنزل نرخ ارز به کانال ۱۳ هزار تومانی، سکه به کف یک و نیم ماهه ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومانی نیز رسید. پس از آن اوج‌گیری دوباره و اصلاح روز پنج‌شنبه نرخ ارز عینا در بازار سکه نیز تکرار شد.

پیش‌بینی

نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد اکثریت کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران همچنان انتظار دارند قیمت طلا در کوتاه مدت به سطح بالاتری افزایش پیدا کند. سرمایه‌گذاران طلا ممکن است از عملکرد ضعیف طلا عصبانی شده باشند، اما با موفقیت طلا در حفظ رشد اخیر قیمتش، هنوز حاضر نیستند از خوش بینی به این فلز ارزشمند دست بکشند. خوش‌بینی بازار به روند صعودی طلا با وجودی حفظ شده که قیمت طلا در بازه محدودی حبس شده و در محدوده ۱۲۷۰ دلار از حمایت خوبی برخوردار است در حالی که در سطح ۱۲۹۵ تا ۱۳۰۰ دلار با مقاومت مواجه است.

قیمت طلا اخیراً با فشارهای کاهشی روبرو شده زیرا سرمایه‌گذاران با مشاهده تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین ترجیح می‌دهند دلار خریداری کنند. بهای این فلز ارزشمند بیش از ۵ درصد کمتر از رکورد قیمت ۱۳۴۶.۷۳ دلار در فوریه امسال است.

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۹ نفر یا ۶۰ درصد افزایش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۵ نفر یا ۳۳ درصد نظری نداشتند و یک نفر نیز کاهش قیمت طلا را پیش بینی کرد.

تحلیل بازار طلا در هفته آخر اردیبهشت 98

نظر بدهید