تحلیل بازار طلا در هفته آخر مرداد ۹۸

0
268

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته آخر مرداد ۹۸ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته آخر مرداد ۹۸

هر اونس طلای جهانی روز سه‌شنبه با رشد یک درصدی به بالای مرز روانی ۱۵۱۵ دلار بازگشت. روز دوشنبه با اظهارات امیدوارکننده وزیر بازرگانی آمریکا در خصوص تمدید مجوز صدور محصولات شرکت هوآوی به ایالات‌متحده، بخش زیادی از سرمایه‌ها به سمت دارایی‌های ریسکی‌تر حرکت کرد و متعاقبا طلا هم سنگین‌ترین افت را طی یک ماه اخیر رقم زد و به سطح ۱۵۱۱ دلار سقوط کرد.

اما روز سه‌شنبه با وجود اینکه شاخص دلار در مجاورت سقف سه‌هفته باقی ماند، از شدت خوش‌بینی‌ها در بازار جهانی تا حدودی کاسته شد و در نتیجه، اونس طلا بخشی از افت خود را جبران کرد و به بالای مرز روانی بازگشت.

طلا پیش از انتشار صورت‌جلسه نشست اخیر فدرال رزرو در حال نوسان‌های مثبت و منفی است. بهای این فلز گرانبها که روز دوشنبه با خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به بهبود روابط تجاری چین و آمریکا در افتی شدید به سطح ۱۵۱۱.۶ دلار تنزل کرده بود، روز سه‌شنبه دوباره توانست تا سطح ۱۵۱۵.۷ دلاری پیش برود. اما حساسیت انتشار صورت‌جلسه نشست اعضای فدرال رزرو ، طی روز چهارشنبه فضایی محافظه‌کارانه بر طلا حاکم کرد و به این ترتیب، اونس پس از نوسانی۱۰ دلاری، به سطح ۱۵۱۶ دلار رسید.

بازار داخلی طلا در هفته آخر مرداد ۹۸

بازار سکه هم روز دوشنبه از دو جانب تحت فشار قرار گرفت. از یک طرف، نرخ‌های ارز در بازار داخل عقب‌نشینی کرد و از طرف دیگر، بازگشایی هفتگی بازار جهانی با افت چشمگیر اونس همراه بود. روز دوشنبه اونس طلای جهانی پس از حدود یک هفته مرز ۱۵۱۱ دلاری را واگذار کرد و فشار مضاعفی روی بهای سکه آورد. به این ترتیب، سکه طی روز دوشنبه افت ۳۰ هزار تومانی قیمت را تجربه کرد و به سطح ۴ میلیون و ۱۵۰ تومانی برگشت. نکته جالب این است که بهای سکه از ابتدای تابستان به‌طور پیوسته در زیر قیمت ذاتی خود معامله شده است.

سکه روز چهارشنبه ساز خود را با آهنگ صعودی دلار کوک کرد. اگرچه عقب‌نشینی دوباره اونس طلای جهانی به سطح ۱۵۱۱ دلاری بهای سکه را تحت فشار گذاشت اما برخورد دلار در بازار داخل به سطح حمایتی سبب شد تا سکه راه دلار را در پیش بگیرد و طی روز چهارشنبه ۱۰ هزار تومان به ارزش خود بیفزاید. سکه با رشد روز چهارشنبه به قیمت ۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان معامله شد. در این روز، حباب منفی سکه توام با رشد قیمت در این بازار افزایش یافت.

هرچند کاهش ارزش دلار بهای سکه را طی مرداد تحت فشار گذاشت، اما علائم هشداردهنده در اقتصاد جهان سبب هجوم سرمایه‌ها به سمت طلا و حمایت از سکه در برابر منفی‌های دلار شد. سکه که معاملات مرداد را با قیمت ۴ میلیون ۲۲۰ هزار تومان آغاز کرده بود در آخرین روز کاری این ماه کاهشی معادل ۷۵ هزار تومان را تجربه کرد و به سطح ۴ میلیون و ۱۴۵ هزار تومان تنزل کرد.

عقبگرد ۱.۸ درصدی سکه طی مرداد در شرایطی رقم خورد که نرخ دلار ۵ درصد افت داشت. مقاومت سکه در برابر دلار را باید مرهون رشد ۵ درصدی اونس طلا در پی تشدید نگرانی از رکودی قریب‌الوقوع دانست. البته عمق حباب منفی سکه در یک ماه اخیر ۲۴ درصد افزایش یافت.

پیش‌بینی

در هفته گذشته ارزش انس جهانی در محدوده ۱۵۰۸ تا ۱۵۳۷ دلار در نوسان بود که در مجموع ارزش متوسط یک هفته گذشته انس جهانی ۱۵۱۷ دلار بوده است. در روزهای پایانی هفته در پی کاهش ارزش انس جهانی و ثبات ارزش دلار قیمت طلا و انواع سکه روند نزولی به خود گرفت.

در مجموع در هفته گذشته ارزش طلا ثبات نسبی به خود گرفته بود و از حباب سکه‌های خرد کاسته شد که بیشترین میزان تخلیه حباب در سکه‌ها به میزان ۱۰۰ هزار تومان مربوط به نیم‌سکه بود و حباب سکه تمام در حال حاضر ۵۰ هزار تومان است.

تحلیل بازار طلا در هفته آخر مرداد 98

نظر بدهید