تحلیل بازار طلا در هفته اول اردیبهشت ۹۸

0
358

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته اول اردیبهشت ۹۸ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته اول اردیبهشت ۹۸

روز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی بدون تغییر نسبت به سه‌شنبه به بهای ۱۲۷۲ دلار به فروش رفت. خبر برگزاری دور بعدی مذاکرات تجاری در هفته آینده امیدها برای دستیابی به صلح تجاری بین دو اقتصاد برتر دنیا را افزایش داد. قرار است در نشست جدید پیش‌نویس توافق اولیه تهیه شود. رشد ۴.۵ درصدی و فراتر از انتظار نرخ فروش خانه‌های نوساز در آمریکا هم خیال معامله‌گران را از ثبات اقتصاد این کشور راحت کرد و به تبع آن شاخص دلار به اوج ۲۲ هفته‌ای رسید.

هر اونس طلای جهانی روز جمعه ضمن ثبت رشد ۰.۴ درصدی به بهای ۱۲۸۱ دلار به فروش رفت. همزمان با عقب‌نشینی شاخص دلار از اوج ۲۳ هفته‌ای بهای هر اونس فلز زرد نیز از کف ۴ ماهه جدا شد و طلا توانست بر اولین مقاومت پیش‌روی خود در مرز ۵/ ۱۲۸۰ دلاری غلبه کند. شاخص دلار با رشد فراتر از انتظار نرخ سفارش کالاهای بادوام آمریکا در ماه مارس به بالای مرز ۹۸ واحدی رسید.

با این حال در آستانه انتشار گزارش تولید ناخالص ملی آمریکا در سه ماه نخست ۲۰۱۹ و انتظار از عملکرد ضعیف‌تر از انتظار به دلیل تعطیلی دولت فدرال در دسامبر و ژانویه، شاخص دلار عقب نشست تا تقاضا برای طلا افزایش یابد. کاهش نرخ سود اوراق قرضه بلند‌مدت در آمریکا و حوزه یورو نیز از افزایش قیمت اونس طلا حمایت کرد.

بازار داخلی طلا در هفته اول اردیبهشت ۹۸

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید ضمن ثبت رشد روزانه ۱۰۰ هزار تومانی به بهای ۴ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان به فروش رفت. رشد هم‌زمان بهای اونس طلا در بازار جهانی و نرخ ارز در بازار داخلی به افزایش ۱.۲ درصدی بهای سکه انجامید. اونس طلا اندکی وضعیت خود را بهبود بخشید و ۴ دلار افزایش یافت. خبر احتمال عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران توسط آمریکا هم نوسان دلار را بیشتر کرد تا شاخص ارزی کشور ۱.۸ درصد رشد کند.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید بدون تغییر خاصی نسبت به روز ماقبل به بهای ۴ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان به فروش رفت. بسیاری از فعالان بازار اعتقاد داشتند خبر عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران می‌تواند سمت تقاضا دلار را تقویت و متعاقبا موج صعودی جدیدی در بازار سکه ایجاد کند. اما مدیریت موثر بازارساز در قیمت‌گذاری دلار باعث شد تا شاخص ارزی کشور تنها ۱۰ تومان افزایش قیمت یابد.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید نسبت به دوشنبه ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت یافت و به بهای ۴ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان به فروش رفت. در روزی که بهای جهانی اونس طلا ثابت بود بازهم رشد نرخ ارز در بازار داخلی توانست سکه را با خود همراه کند. در معاملات دیروز بازار ارزی خبر تحریم نفتی ایران توسط آمریکا کماکان محرک رشد قیمت بود، اما مدیریت عرضه بازارساز و کمبود سطح تقاضا توسط مردم عادی منجر به کند شدن سرعت رشد دلار شد تا شاخص ارزی کشور در مجاورت مقاومت ۱۴ هزار تومانی قرار بگیرد.

بهای هر سکه طرح جدید در نخستین هفته اردیبهشت ماه بیش از ۳ درصد افزایش یافت و این دارایی ارزشمند در آخرین معاملات پنج‌شنبه به بهای ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش رفت. رشد ملایم و مستمر نرخ ارز به سوی مرز ۱۴ هزار تومانی سکه را با خود همراه کرد و منجر به رشد ۱۴۵ هزار تومانی بهای آن شد.

اولویت بهای دلار در مقایسه با بهای جهانی اونس طلا در قیمت‌گذاری سکه بار دیگر طی هفته قبل نمود پیدا کرد و نوسان محدود فلز زرد در کف قیمتی خود در سال ۲۰۱۹ نیز نتواست مانع از صعود سکه شود. ذکر این نکته ضروری است که هم‌اکنون مقاومت ۵ میلیون تومانی پیش روی سکه قرار دارد و این دارایی ارزشمند در تلاش‌های اخیر خود نتوانسته است جایگاه ثابتی بالای مرز مذکور برای خود پیدا کند.

پیش‌بینی

در حالی که بروز نشانه هایی از رشد ضعیف اقتصادی موجب تقویت اشتها برای سرمایه گذاری در بازار طلا شده است، قیمت فلز زرد در پایان معاملات جمعه افزایش داشت و اولین افزایش هفتگی در طی ۵ هفته اخیر را تجربه کرد. این در حالی بود که تقویت ارزش دلار در آستانه انتشار آمارهای تولید ناخالص داخلی آمریکا مانع از رشد بیشتر قیمت طلا شد.

هلن لائو، تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت: «آمارهای ضعیف نشان می دهد که کشورها احتمالا باید سیاست های پولی انبساطی در پیش بگیرند و این مسئله قیمت طلا را افزایش خواهد داد… برخی سرمایه گذاران قصد دارند از بازارهای بورس به بازارهای امن سرمایه گذاری کوچ کنند.»

تحلیلگران شرکت کننده در نظرسنجی رویترز معتقدند با توجه به چشم انداز ضعیف رشد اقتصادی در اقتصادهای توسعه یافته و نوظهور بانک های مرکزی مهم دنیا سیاست های پولی انقباضی خود را متوقف کرده اند.

تحلیل بازار طلا در هفته اول اردیبهشت 98

نظر بدهید