تحلیل بازار طلا در هفته اول خرداد ۹۸

0
354

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته اول خرداد ۹۸ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته اول خرداد ۹۸

روز سه شنبه هر اونس طلا در نخستین یک دلار گران شد و به قیمت ۱۲۸۲.۵ دلار به فروش رفت. ظهور ریسک‌های سیستماتیک ریسک‌پذیری را بین معامله‌گران کاهش داده و منجر به داغ شدن بازار دارایی‌های امن از جمله طلا شده است.

روز چهارشنبه بهای هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۸۶.۳ دلار به فروش رفت. با وجود فشار شاخص دلار، تشدید تقاضای احتیاطی عامل حمایت از طلا طی روز گذشته شد. پس از شکایت هوآوی از لایحه دفاع ملی آمریکا، رسانه‌های دولتی چین از امکان محدودیت بیشتر پکن بر صدور مواد اولیه قابل استفاده در صنایع ها‌ی‌تک به آمریکا خبر دادند و بر شدت نگرانی‌ها افزودند.

بازار داخلی طلا در هفته اول خرداد ۹۸

هر سکه طرح جدید طی معاملات روز سه‌شنبه ضمن ثبت افت ۱۴۵ هزار تومانی به بهای ۴ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان به فروش رفت. در ثبات نسبی قیمت اونس طلا، بازگشت شاخص ارزی کشور به کانال ۱۳ هزار تومانی پس از گذشت ۹ روز منجر به افت ۳ درصدی بهای سکه شد.

روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با کاهش ۵۰ هزار تومانی در به قیمت ۴ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان معامله شد. با عقبگرد یک‌درصدی سکه در معاملات دیروز، برآیند تحرکات سکه‌بازان از ابتدای سال به زیان ختم شد و به این ترتیب، فلز زرد ۴۰ هزار تومان پایین‌تر از نقطه صفر سال نشست.

هر سکه طرح جدید در معاملات آخرین روز کاری هفته گذشته ۴۰ هزار تومان افزایش قیمت یافت و به بهای ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به فروش رفت. سومین افت متوالی سکه در مقیاس هفته بازدهی این دارایی ارزشمند از ابتدای سال را به صفر درصد رساند.

قیمت سکه در حالی کاهش یافت که اونس طلا در معاملات پایانی هفته میلادی در بازار جهانی صعودی شده و در آستانه مرز روانی مهم ۱۳۰۰دلاری قرار گرفته است. با این حال مطابق چند ماه گذشته نوسان نرخ ارز خود را به عنوان تاثیرگذارترین پارامتر موثر بر بهای سکه معرفی کرد و افت ۳.۵ درصدی دلار با کاهش ۲.۵ درصدی سکه پاسخ داده شد. حباب سکه با احتساب مالیات ارزش افزوده نیز در ارتفاع ۱۳۷ هزار تومان قرار گرفت.

پیش‌بینی

به گزارش رویترز، پس از آنکه ترامپ وعده داد که تعرفه هایی را در مورد تمام کالاهای وارداتی از مکزیک وضع خواهد کرد و موجب افزایش نگرانی ها در مورد کند شدن رشد اقتصاد جهانی شد، قیمت طلا امروز افزایش داشت و در مسیر ثبت اولین رشد ماهانه از ماه ژانویه قرار گرفت.

تهدید تعرفه ای جدید ترامپ که این بار مکزیک را هدف گرفته در حالی مطرح شده که در طی روزهای اخیر آمارهای نه چندان مثبتی نیز از وضعیت اقتصاد آمریکا منتشر شده است. از سوی دیگر جنگ تجاری بین آمریکا و چین نیز هنوز پس از حدود یک سال فروکش نکرده است.

همه این عوامل موجب نگرانی از چشم انداز رشد اقتصاد جهانی شده و سرمایه گذاران را به سمت بازارهای امن از جمله بازار طلا سوق داده است.

تحلیل بازار طلا در هفته اول خرداد 98

نظر بدهید