تحلیل بازار طلا در هفته اول مهر ۹۸

0
314

بازار جهانی طلا در هفته اول مهر ۹۸

طلای جهانی روز چهارشنبه بخش عمده سرمایه‌ها را به سمت خود جذب کرد. بهای هر اونس طلا در هفته اول مهر ۹۸ از روز سه‌شنبه با آغاز تحقیقات استیضاح رئیس‌جمهوری آمریکا در مسیر صعودی افتاد و ضمن جهشی ۱۷ دلاری تا سطح ۱۵۱۵۴۰۳۴ دلار بالا رفت و بیشترین رقم را طی حدود سه هفته اخیر رقم زد.

البته در معاملات روز چهارشنبه تب طلا فروکش کرد و ضمن تعدیل روند قیمت به ۱۵۱۲ دلار رسید. تشدید دوباره نگرانی‌ها از جنگ تجاری آمریکا و چین و از سوی دیگر تشدید تنش‌ها بین واشنگتن و تهران از جمله عواملی بودند که با افزایش تقاضا برای دارایی امن زمینه را برای جهش طلا فراهم کردند. از طرفی، شاخص دلار نیز از فشار آمار ضعیف اطمینان مصرف‌کننده رهایی یافت. افزایش دوباره شاخص دلار به بالای سطح ۹۸ در برگشت طلا موثر ارزیابی می‌شود.

بازار طلای ایران در هفته اول مهر ۹۸

روز دوشنبه بهای هر سکه طرح جدید به چهار میلیون و ۱۵ هزار تومان رسید و همسو با افت نرخ ارز کاهش ۴۵ هزار تومانی را تجربه کرد. دلار که روز گذشته با تاثیرپذیری از فضای خوش‌بینی سیاسی حرکت خود بر مدار نزولی را ادامه داد، سکه را نیز با خود همراه کرد و افزایش قیمت طلا در بازار جهانی مانعی برای کاهش قیمت سکه نشد.

هر سکه طرح جدید، روز سه‌شنبه چهار میلیون و ۴۰ هزار تومان قیمت خورد و بر این اساس صعود ۲۵ هزار تومانی را تجربه کرد. تغییرات محدود هر دو متغیر قیمت طلای جهانی و نرخ دلار در بازار داخلی سبب شد تا نوسانات سکه نیز اندک باشد. سکه در روزهای اخیر همپای دلار نوسان می‌کند و به اخبار ضد و نقیض سیاسی واکنش ملایمی نشان داده است.

بازار سکه در معاملات روز چهارشنبه تحت فشار نیروهای متقابل بود. از یکسو، دلار با افت خود بهای سکه را تحت فشار گذاشت و از سوی دیگر، افزایش قیمت اونس جهانی طلا در جهت حمایت از سکه عمل کرد. برآیند این نیروها در بازار سکه به نفع دلار رقم خورد. به‌طوری که بهای هر سکه طرح جدید افت محدود ۵ هزار تومانی را تجربه کرد و در سطح ۴ میلیون و ۳۵ هزار تومانی قرار گرفت.

هر سکه طرح جدید هفته گذشته افت ۰.۸ درصدی را تجربه کرد که بخش عمده آن متاثر از کاهش بهای دلار در بازار داخلی بود.

بازار سکه در معاملات هفته قبل عمدتا با دلار که با قطب‌نمای اخبار غیراقتصادی جهت گرفت حرکت کرد، اما در آخرین روزهای هفته مغلوب تعدیل قیمت طلای جهانی شد. بهای اونس طلا در بازار جهانی که تحت تاثیر عواملی چون تشدید نگرانی‌ها از روابط تجاری آمریکا و چین، تنش‌ها در خاورمیانه و همچنین آغاز تحقیقات رسمی استیضاح ریاست جمهوری ایالات متحده در نیمه نخست هفته گذشته صعود ۳۰ دلاری را تجربه کرد، از عصر چهارشنبه بر مدار نزولی قرار گرفت و جمعه به زیر مرز ۱۵۰۰‌دلار افت کرد.

پیش‌بینی بازار طلا در هفته اول مهر ۹۸

قیمت طلا در بازارهای جهانی طی هفته گذشته تحت تاثیر اخبار سیاسی قرار داشت و محدوده نوسانات اونس جهانی در محدوده ۱۰ دلاری بود.

در پی شرایط بازار جهانی و نوسانات حداقلی نرخ ارز در بازار داخلی، میزان نوسان قیمت طلا و سکه حدود یک درصد بوده است. در کنار کاهش میزان نوسان ارز در بازار داخلی و اونس جهانی، کاهش تقاضا حباب نیم سکه و سکه های یک گرمی را به شدت کاهش داده و به صفر نزدیک شده است. بحران های گذشته در زمینه قیمت طلا و سکه از بین رفته و دیگر نگاه سرمایه‌گذاری و سوداگری در خرید طلا و سکه از بین رفته است.

تحلیل بازار طلا در هفته اول مهر 98

نظر بدهید