تحلیل بازار طلا در هفته دوم آبان ۹۸

0
276

بازار جهانی طلا در هفته دوم آبان ۹۸

قیمت هر اونس طلا در هفته دوم آبان ۹۸ در بازار جهانی روز سه شنبه به ۱۴۹۱ دلار رسید. طلا که هفته قبل به بالای مرز ۱۵۰۰ دلار صعود کرده بود، از روز دوشنبه افت قیمت را تجربه کرد. اظهارات ترامپ در خصوص احتمال توافق جزئی پیش از موعد با چین بهانه‌ای برای خوش‌بینی بازارهای جهانی به روند مذاکرات تجاری واشنگتن-پکن شد. در پی انتشار این خبر شاخص اس اند پی ۵۰۰ بازار سهام آمریکا رکورد تاریخی جدیدی را به ثبت رساند.

قیمت اونس طلا در بازار جهانی چهارشنبه روی عدد ۱۴۹۶ دلار ایستاد. چهارشنبه آمارهای اشتغال غیرکشاورزی و تولید ناخالص داخلی آمریکا بهتر از انتظارات ثبت شدند و از شاخص دلار حمایت کردند. در نتیجه، اونس طلا که طی ساعات اولیه معاملات تا ۱۴۹۵ دلار رشد کرده بود، از این سطح عقب‌نشینی کرد. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران بازار جهانی در انتظار نتایج نشست دو روزه فدرال رزرو آمریکا هستند.

بازار ایران

دوشنبه هر سکه طرح جدید به قیمت ۳ میلیون و ۹۳۵ هزار تومان معامله شد. معاملات سکه‌بازان از ابتدای هفته جاری عقب‌نشینی ۳ درصدی قیمت سکه طی هفته قبل را تا حدی جبران کرد. به این ترتیب قیمت سکه طی روزهای شنبه و دوشنبه مجموعا ۲/۲ درصد افزایش یافت.

چهارشنبه قیمت هر سکه طرح جدید با کاهش ۳۰ هزار تومانی به ۳ میلیون و ۹۰۵ هزار تومان رسید. افت ۳۵ تومانی نرخ دلار در بازار تهران از دلایل کاهش قیمت سکه بود. از سوی دیگر طلا در بازار جهانی از اواسط روز دوشنبه به زیر مرز روانی ۱۵۰۰ دلار سقوط کرده بود؛ اما به دلیل تعطیلی سه‌شنبه بازارهای داخلی سکه مجالی برای واکنش به این اتفاق نیافت. با وجود این طلا چهارشنبه بار دیگر بر مدار صعود قرار گرفت، اما نتوانست افت شدید روزهای پیشین را به‌طور کامل جبران کند. برخی کارشناسان بازار سکه باور دارند سکه کف قیمتی خود را پیدا کرده و در این شرایط تقاضای سکه توسط بازیگران فنی این بازار افزایش می‌یابد. به باور این گروه از تحلیلگران، صعود قیمت سکه به بالای مرز ۴ میلیون تومان محتمل است.

پیش‌بینی بازار طلا در هفته دوم آبان ۹۸

تقویت اندک دلار و اظهارات مقامات آمریکا نشان دهنده اینکه آنها هنوز قصد دارند تا در ماه نوامبر قراردادی داشته باشند، ارزش بازارهای بورس در آمریکا را تقویت کرد و همچنان قیمت را طلا تحت کنترل نگه داشت.

از آنجا که پس از سطح مقاومتی ۱۵۲۵ دلاری سطح مقاومتی دیگری در ۱۵۳۵ دلاری برای قیمت فلز زرد قرار گرفته است، امکان بازگشت قیمت یا زندانی شدن آن بین این دو سطح در طول هفته آینده وجود دارد. البته با توجه به حجم بالای تقاضا برای ذخایر امن که طلا نیز جزو آنها محسوب می‌شود احتمال شکسته شدن مقاومت ۱۵۲۵ دلاری بالاست. چنانچه طلا بتواند دو سطح اول مقاومتی را با موفقیت پشت سر بگذارد احتمال صعود به بازه ۱۵۵۰ تا ۱۵۷۵ دلاری در هفته آینده وجود دارد و در غیر این صورت احتمال افت به زیر سطح روانی ۱۵۰۰ دلاری نیز انتظار می‌رود.

تحلیل بازار طلا در هفته دوم آبان 98

نظر بدهید