تحلیل بازار طلا در هفته دوم اردیبهشت ۹۸

0
341

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته دوم اردیبهشت ۹۸ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته دوم اردیبهشت ۹۸

روز دوشنبه هر اونس طلا در بازگشایی بازار جهانی حدود ۰.۴ درصد افت کرد و به بهای ۱۲۸۱.۵ دلار به فروش رفت. کاهش سطح ریسک‌ها به مدد آمار مطلوب اقتصادی قدرت‌های جهانی بهای فلز زرد را بیش از پیش تحت فشار قرار داده است. رشد بخش صنعتی چین پس از ۴ ماه و افزایش فراتر از انتظار تولید ناخالص داخلی ایالات متحده با ارسال سیگنال فضای مناسب اقتصادی، تقاضا برای دارایی‌های امن از جمله طلا را تضعیف کرده است.

چهارشنبه هر اونس طلا در بازار جهانی ضمن ثبت افت روزانه ۰.۱ درصدی به بهای ۱۲۸۴.۲ دلار به فروش رفت.

وافق رئیس‌جمهور آمریکا با رهبران حزب دموکرات این کشور در مورد اختصاص بیش از ۲ تریلیون دلار به زیرساخت‌های ایالات‌متحده باعث شد تا بازارهای سهام آمریکا در روز گذشته با استقبال معامله‌گران روبه‌رو شوند. همین امر منجر به جذب نقدینگی از سایر بازارهای رقیب از جمله بازار طلا شد.

طی دو روز گذشته هر اونس طلا در بازار جهانی بیش از ۰.۸ درصد کاهش یافت و به قیمت ۱۲۷۰ دلار به فروش رفت. بازگشت شاخص دلار به بالای مرز ۹۸ واحدی ضمن محدود کردن قدرت خرید ارزهای غیردلاری، تقاضا را برای فلز زرد کاهش داد و منجر به افت قیمت طلا شد. پنج‌شنبه نشست دو روز کمیته بازار باز فدرال رزرو (که مسئولیت سیاست‌گذاری نرخ بهره دلار را بر عهده دارد) به پایان رسید و به تبع آن طلا شدیدترین افت روزانه خود را در ۱۴ روز گذشته تجربه کرد.

با اینکه احتمال کاهش نرخ بهره دلار در ابتدای سال بعد میلادی بالا رفته است، اما آقای پاول رئیس این نهاد اعلام کرد با توجه به شرایط فعلی از جمله روند صعودی رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی، بانک مرکزی آمریکا بدون تغییر در سیاست‌های خود به مسیر فعلی ادامه خواهد داد.

بازار داخلی طلا در هفته دوم اردیبهشت ۹۸

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید ۳۵ هزار تومان کاهش قیمت یافت و به بهای ۴ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان به فروش رفت. سکه با افت ۰.۷ درصدی دیروز بازهم نتوانست بیش از یک روز در کانال ۵ میلیون تومانی باقی بماند و همچون ۲۰ فروردین ماه به اصلاح قیمت پرداخت و به زیر مرز روانی رفت. کاهش قیمت سکه در حالی رخ داد که نرخ ارز در بازار داخلی صعودی بود. با این حال دو عامل افت اونس طلا در بازار جهانی و برخورد به سطوح محکم مقاومتی سکه را نزولی کرد.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید ۲۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۴ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان به فروش رفت. سکه دیروز در حالی گوی سبقت افت قیمت را از نرخ ارز ربود که بهای جهانی طلا افزایش یافت. پس از آمار نامطلوب شاخص مدیران خرید چین در ماه آوریل تقاضا برای اونس طلا افزایش یافت.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید ۶۰ هزار تمان افزایش یافت و به بهای ۵ میلیون و ۲۰ هزار تومان به فروش رفت. ریز نوسان سکه زیر مرز ۵ میلیون تومانی باعث شد تا به محض دریافت اولین سیگنال صعودی از دلار، بازار سکه نیز مرزشکنی کند و بهای سکه همچون روز یکشنبه بار دیگر وارد کانال ۵ میلیونی شود.

هر سکه طرح جدید طی جلسه معاملاتی پنج‌شنبه ۵۰ هزار تومان دیگر افزایش یافت و ضمن ثبت رشد هفتگی ۳.۵ درصدی به بهای ۵ میلیون و ۷۰ هزار تومان به فروش رفت. سکه که همزمان با نرخ دلار گارد صعودی به خود گرفته بود روز یکشنبه توانست از مرز روانی ۵ میلیونی عبور کند، با این حال افت قیمت اونس طلا در بازار جهانی مانع از حفظ روند صعودی سکه شد و در عرض یک روز سکه بار دیگر مرز مذکور را واگذار کرد. اما همزمان با اوج‌گیری و مقاومت‌شکنی دلار در بازار داخلی سکه نیز افزایشی شد و با ثبت رشد در دو روز پایانی فاصله خود تا مقاومت ۵میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی را کاهش داد. در سابقه تاریخی بازار سکه تنها دو روز به تاریخ ۵ و ۷ مهرماه ۹۷ بهای سکه از سطح فعلی بیشتر بوده است.

پیش‌بینی

در حالی که اظهارات رئیس فدرال رزرو آمریکا موجب شده تا احتمال کاهش نرخ بهره در کوتاه مدت تضعیف شود، قیمت طلا امروز کاهش داشت و در آستانه ثبت افت قیمت هفتگی قرار گرفت. تقویت ارزش دلار موجب گرانتر شدن طلا برای خریدارانی می شود که از ارزهای غیردلاری استفاه می کنند.

نتایج نظرسنجی رویترز از تحلیلگران نشان می دهد که کند شدن رشد اقتصاد جهانی، آشفتگی در بازارهای بورس، تاخیر در افزایش نرخ بهره و تضعیف نسبی ارزش دلار موجب خواهد شد که قیمت متوسط سالانه اونس طلا به بالاترین رقم از سال ۲۰۱۳ برسد.

تحلیل بازار طلا در هفته دوم اردیبهشت 98

نظر بدهید