تحلیل بازار طلا در هفته دوم تیر ۹۸

0
317

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته دوم تیر ۹۸ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته می‌شود و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه شده است.

بازار جهانی طلا در هفته دوم تیر ۹۸

دوشنبه هر اونس طلا در بازگشایی بازار جهانی ۱.۳ درصد از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۳۸۹.۳ دلار به فروش رفت. بهبود چشم‌انداز اقتصاد جهانی به واسطه نتیجه دیدار روسای جمهور چین و آمریکا در «G۲۰» تاثیر بسزایی در کاهش فلز زرد داشت. مقرر شده است مذاکرات ناتمام تجاری بین دو کشور ادامه یابد، ترامپ نیز برای تسهیل حصول توافق از اجرایی شدن تعرفه‌های جدید روی کالاهای چینی خودداری کرده و بخشی از محدودیت‌های غول تکنولوژی، هوآوی را رفع کرده است.

هر اونس طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی ۱.۳ درصد (معادل ۱۸.۷ دلار) رشد کرد و به قیمت ۱۴۰۸ دلار به فروش رسید. پس از اعلام خبر آغاز مجدد مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا، از نگرانی‌های پیرامون افت شتاب رشد اقتصاد جهانی کاسته شد و جذابیت دارایی‌های امن از جمله طلا کمرنگ شد.

چهارشنبه هر اونس طلا در بازار جهانی ۰.۹ درصد رشد کرد و به بهای ۱۴۲۱ دلار معامله شد. افزایش نگرانی‌ها از کاهش رشد اقتصاد جهانی بار دیگر سوخت صعود فلز زرد را فراهم کرد تا مرز روانی مهم ۱۴۰۰ دلاری بار دیگر شکسته شود. با اینکه خبر تداوم مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا ریسک‌پذیری را در بین معامله‌گران افزایش داد، اما دوشنبه شب پیتر ناوارو مشاور تجاری کاخ سفید اعلام کرد که با اینکه مذاکرات در مسیر مناسبی در حال پیشرفت است اما زمان زیادی برای حصول یک توافق همه‌‌جانبه مورد نیاز است.

بازار داخلی طلا در هفته دوم تیر ۹۸

هر سکه طرح جدید طی معاملات روز دوشنبه ۱۰ هزار تومان افت کرد و به بهای ۴ میلیون و ۵۴۰ تومان مبادله شد. اصلاح همزمان نرخ ارز در بازار داخلی و اونس طلا در بازار جهانی راهی به جز کاهش قیمت برای سکه باقی نگذاشت. در نتیجه دیدار روسای جمهور چین و آمریکا در نشست گروه ۲۰ قرار شد مذاکرات تجاری بین دو کشور ادامه یابد.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید بهار آزادی ۲۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان به فروش رسید. کاهش ۰.۴۴ درصدی سکه در حالی رقم خورد که نرخ ارز در بازار داخلی تنها ۰.۱۵ درصد افت کرد و اونس طلا رشد ۰.۲ درصدی را تجربه کرد. مطابق ماه‌های گذشته اثرگذاری دلار بر سکه بیشتر از اونس بود و معاملات دیروز نیز بر این نکته صحه گذاشت.

چهارشنبه هر سکه طرح جدید ۳۰ هزار تومان افزایش قیمت یافت و به بهای ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان به فروش رسید. رشد ۰.۴ درصدی شاخص ارزی کشور و اوج‌گیری مجدد اونس طلا به بالای مرز روانی ۱۴۰۰ دلاری به سه افت متوالی سکه پایان بخشید و منجر به صعود ۰.۷ درصدی بهای این دارایی ارزشمند شد.

پیش‌بینی

واحد اطلاعات بلومبرگ در یک تحلیل اقتصادی درباره وضعیت بازار طلا نوشت:به نظر می رسد طلا برای آغاز یک روند صعودی کامل و جذاب آماده می شود و احتمالا می خواهد به رکورد ۱۷۰۰ دلاری دست یابد.

بر اساس این گزارش مایک مک گلون تحلیلگر ارشد واحد اطلاعات بلومبرگ گفت: قیمت طلا می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله افزایش نوسانات در بازار سهام، گمانه زنی های مربوط به کاهش نرخ بهره آمریکا و تنش های تجاری در عرصه بین المللی با افزایش چشمگیری روبرو شود. شکسته شدن سطح مقاومتی ۱۴۰۰ دلاری برای هر اونس طلا می تواند سرآغاز مهمی برای این روند صعودی باشد. اگر طلا بتواند بالاتر از سطح ۱۴۰۰ دلاری خود را تثبیت کند، می توان امیدوار بود که طی ماه های آینده به هدف ۱۷۰۰ دلاری دست یابد.

تحلیل بازار طلا در هفته دوم تیر 98

نظر بدهید