تحلیل بازار طلا در هفته دوم شهریور ۹۸

0
249

ناظر اقتصاد: در این گزارش به تحلیل بازار طلا در هفته دوم شهریور ۹۸ به همراه تغییرات مهم در بازار جهانی و بازار ایران پرداخته شده و پیش بینی مختصری از روند بازار طلا ارائه می‌شود.

بازار جهانی طلا در هفته دوم شهریور ۹۸

هر اونس طلای جهانی روز چهارشنبه به قیمت ۱۵۶۰ دلار معامله شد. اونس پس از صعود ‌سه‌شنبه و چهارشنبه، در مسیر نزولی قرار گرفت.

روز سه‌شنبه با انتشار آمار ضعیف شاخص مدیران خرید صنعتی آمریکا و اروپا برای ماه آگوست موجی از نگرانی بازار جهانی را درنوردید. این امر در کنار نااطمینانی‌های مرتبط با جنگ تجاری، اعتراضات هنگ‌کنگ، نگرانی از برگزیت و آشفتگی‌های سیاسی ایتالیا موجب فشار بر شاخص‌های سهام و تقویت طلا شد. داده‌های ضعیف آمریکا هم بر نگرانی از رکود افزود و هم امیدواری به کاهش بیشتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو را تقویت کرد.

قیمت طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تاثیر آمار اقتصادی مثبت آمریکا که تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند را محدود کرد، به روند کاهشی روز گذشته ادامه داد.

بازار ایران طلا در هفته دوم شهریور ۹۸

روز دوشنبه بهای سکه همسو با تغییر مسیر دلار، افتی معادل ۴۰ هزار تومان را تجربه کرد و به سطح ۴ میلیون و ۷۰ هزار تومان برگشت. البته سکه مسیر کاهشی خود را از روز یکشنبه آغاز کرد. مخالف‌خوانی دلار در بازار داخل در برابر تمایلات صعودی اونس جهانی طی روزهای اخیر خود را به شکل زیگزاگ‌های سکه نشان داده است.

قیمت هر سکه طرح جدید روز سه‌شنبه در سطح ۴۱۳۵ هزار تومان معامله می‌شد. رشد نرخ دلار در بازار آزاد در صعود سکه نقش اساسی را داشت. در یک تحلیل ساده و با توجه به انتظارات پیش رو، احتمال رکود در بازار جهانی شدت گرفته است. در نتیجه افزایش تقاضا و قیمت طلای جهانی محتمل به‌نظر می‌رسد.

سکه معاملات چهارشنبه را با فشار افت نرخ‌های داخلی ارز و عقب‌نشینی اونس جهانی طلا پشت سر گذاشت. روز چهارشنبه دلار حدود ۰.۳ درصد از اوج ۹ روزه عقب نشست و باعث کاهش ارزش فلز گرانبها شد. ضمن اینکه طلای جهانی هم پس از صعود جلسه معاملاتی سه‌‌شنبه، با فروکش نگرانی‌ها و افزایش عرضه طی روز چهارشنبه، در محدوده منفی معامله شد و فشار مضاعفی بر بهای سکه در روز گذشته آورد.

فلز گرانبهای داخلی نیز با روند دلار همراه شد. سکه تا پیش از هفته قبل با وجود حمایت از سمت اونس جهانی طلا، در مقیاس هفتگی سه افت متوالی را تجربه کرده بود.

این روند در هفته گذشته با صعود دلار متوقف شد و سکه ضمن رشد ۴۵ هزار تومانی به سطح ۴ میلیون ۱۳۰ هزار تومانی بازگشت. افزایش ۱.۱ درصدی بهای سکه در شرایطی طی هفته قبل رقم خورد که طلای جهانی در دو روز پایانی هفته با کاهش تنش‌های تجاری میان پکن و واشنگتن و همچنین انتشار آمار مثبت از اقتصاد آمریکا تحت فشار فزاینده قرار گرفت و جمعه با ریزش ۲.۳ درصدی از سقف ۶ ساله برگشت. ریزش اونس می‌تواند طی روز شنبه سکه را در جهت منفی متاثر سازد.

پیش‌بینی بازار در هفته منتهی به ۱۵ شهریور ۱۳۹۸

ریسک پذیری سرمایه گذاران با انتشار خبر موافقت آمریکا و چین برای برگزاری مذاکرات تجاری رده بالا در اکتبر که خوش بینی نسبت به پیشرفت مذاکرات و کاهش تنشها میان دو کشور را تقویت کرده، بهبود پیدا کرده و قیمت داراییهای امنی مانند طلا را با کاهش روبرو کرده است.

طلا امسال تحت تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین که نگرانیها نسبت به رکود اقتصادی را برانگیخت و به کاهش نرخهای بهره از سوی بانکهای مرکزی سراسر جهان منجر شد، حدود ۱۸ درصد رشد قیمت داشته است.

به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا ممکن است حمایت در سطح ۱۴۹۶ دلار را امتحان کند و اگر پایین این قیمت شکسته شود، طلا ممکن است تا سطح ۱۴۵۳ دلار کاهش پیدا کند.

تحلیل بازار طلا در هفته دوم شهریور 98

نظر بدهید